Kateus toisten onnesta

Onko muita joilla on sietämätönt kateutta toisten ihmisten (kaverit, naapurit, tuttavat, sukulaiset yms.) onnelle, menestykselle yms.?
miten olette päässeet eroon siitä kateudesta joka jäytää ja ahdistaa, kun itsellä menee huonosti ja toiset näyttävät hymyilevän kuin naantalin aurinko?
121797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En ole juurikaan koskaan kadehtinut toisten ihmisten onnea tms. Kaikkein parasta on vain keskittyä omaan elämään ja niihin asioihin, jotka tekee itsensä onnelliseksi!

Äänestä

Jos se yhtään lohduttaa, ne muut vaan teeskentelee. Niillä menee oikeasti huonosti. Ne vaan ei halua vaikuttaa luusereilta.

Äänestä

Onnellisten ihmisten kanssa on miellyttävämpi olla tekemisissä kuin elämäänsä tyytymättömien.

Yrmyjen kanssa en viitsi seurustella enkä olla muutenkaan kontaktissa kun ei ole pakko!

Joskus olen ilkeä ja tuon estottomasti julki tyytyväisyyteni jos toinen osapuoli sattuu olemaan kateellista sorttia. Eipä ole enää paljon kohteita.

Äänestä

Hei kade!

Kateus on yksi inhimillisen tunnekirjon lajeista. Osittain se kuuluu normaaliin elämään, positiivisella tavalla kateus voi kannustaa toimimaan terveiden tavoitteiden mukaan (esimerkiksi jos kadehtii rohkeaa ihmistä, voi parhaimmillaan itsekin saada tsempattua itseään rohkeuteen). Kerrot kuitenkin kateudesta, joka näivertää, ja vie voimavarojasi koska et kestä toisten onnea.
Kirjoititkin, että 'kun itsellä menee huonosti', toisten onni tuntuu ikään kuin lisäävän oman tilanteen huonoutta.

Ajattelen, että kateuteen on olemassa lääkkeitä, mutta ne rohdot pitää itse valmistaa. Kukaan ulkopuolinen ei voi ottaa kateuttasi pois. Yksi lääke syntyy kiitollisuudesta. Jos aidosti kokee kiitollisuutta oman elämän hyvistä asioista, ei tipahda vertailun sudenkuoppaan. Kateus saa voimavaransa vertailusta. Jos voi kiittää oman elämänsä hyvästä ja sanoa, että tämä riittää minulle, kateudelta loppuu 'ruoka'.

Toinen lääke on se, että katsoo elämäänsä rehellisesti silmiin ja hyväksyy tosiasiat. Mikä sinulla menee huonosti? Mikä siinä on sellaista, että sinun vain pitää hyväksyä se, ja mikä taas sellaista, mihin voit vaikuttaa? Mitä tarvitsisit, että voisit paremmin? Minkä pitäisi muuttua? Miten saat itse muutoksen aikaan? Olemalla aktiivinen toimija (subjekti) omassa elämässäsi et ole enää passiivisessa uhrin roolissa. Tällöin kateus myöskin joutuu väistymään taka-alalle.

Mitä nämä pari ajatusta sinussa herättävät?
Hyvää kesän jatkoa!

diakoni Meiju

Äänestä
  • Mä olen kateellinen ihmisille jotka syntyivät vuonna 1900. Mietipä mitä kaikkea he ehtivät elämänsä aikana nähdä. Sotien kurjuudet, jälleenrakentaminen, ensimmäinen puhelin, autot, rautatie, ensimmäinen TV, ihminen kuussa. Teollistuminen, yhteiskuntajärjestelmän rakentuminen. Lääketieteen nousu. Tietokoneet. Ja lista on loputon koska ihmiskunnan murrosvaihe sijoittuu nimenomaan 1900-luvulle. Varjopuolenahan oli tietty köyhyys, nälkä ja surkea terveyshuolto.

    Mä en oo kosikaan ollu kateellinen naapurin bemarille tai paksulle lompakolle, mutta eräiden ihmisten mieletön elämänkokemus saa mut toivomaan että olisin nähnyt jotain vastaavaa elämäni aikana. Muutoksen. Kateutta se on mutta yritän kestää :)

    Äänestä

  • miesvm_1967x kirjoitti:

    Mä olen kateellinen ihmisille jotka syntyivät vuonna 1900. Mietipä mitä kaikkea he ehtivät elämänsä aikana nähdä. Sotien kurjuudet, jälleenrakentaminen, ensimmäinen puhelin, autot, rautatie, ensimmäinen TV, ihminen kuussa. Teollistuminen, yhteiskuntajärjestelmän rakentuminen. Lääketieteen nousu. Tietokoneet. Ja lista on loputon koska ihmiskunnan murrosvaihe sijoittuu nimenomaan 1900-luvulle. Varjopuolenahan oli tietty köyhyys, nälkä ja surkea terveyshuolto.

    Mä en oo kosikaan ollu kateellinen naapurin bemarille tai paksulle lompakolle, mutta eräiden ihmisten mieletön elämänkokemus saa mut toivomaan että olisin nähnyt jotain vastaavaa elämäni aikana. Muutoksen. Kateutta se on mutta yritän kestää :)

    Varjopuolena mieletön määrä ennenaikaista kuolemaa. 20-luku oli kuulemma iloinen, ja sitten mentiin taas entistä kovempaa. En osaa kadehtia mitään, mikä traumatisoi ihmiset loppuelämäkseen.

    Äänestä

Minä en tunne olevani ollenkaan kateellinen, joskus nuorempana saatoin olla mutta uskon että sitäkin tunnetta voi itse hallita ja ohjailla. Ajattelen että toisen onni ei ole mitenkään itseltäni pois, enkä tietenkään menetä mitään vaikka toisilla menisi mahdottoman hyvin. Ajattelen myös että vertailu ei ole tarpeen vaan jokainen elää omaa elämäänsä ja kilpailee vain itsensä ja omien tavoitteidensa kanssa, ei toisten ihmisten kanssa. Oma pieni saavutukseni voi tuottaa minulle onnen ja joku isompi saavutus samaa jollekin toiselle.

Ohjeeni on, että älä anna kateuden kuitenkaan vaikuttaa siihen mitä teet. Kaikki tunteen ovat sallittuja ajatuksissa, ja negatiiviset tunteet saavat pahaa aikaan vasta sitten jos niiden mukaan tehdään jotain pahaa. Kateus voi saada todella pahaa aikaan, jos kateellinen alkaa tuottaa vahinkoa toiselle puheilla ja teoilla. Myös toisen onnen mitätöinti ja ikävät huomautukset, joilla pilataan ilo, ovat tosi keljumaista, jolla saiheutat lopulta haittaa itsellesikin.

Jos toimit kuin et olisi kateellinen - ystävällisesti ja toisen iloa pilaamatta, tai selän takana pahaa puhumatta - se tunne myös lievenee ja häviää positiivisemman käytöksesi ansioista.

Äänestä

Onni on tässä maailmassa niin harvinaista, että jos siihen joku pääsee, siitä on syytä vain olla iloinen toisen puolesta.

Äänestä

kyllä olen ollut. silloin kun olin juuri saanut pakit yhdeltä ihanalta jätkältä ja kaverinin olivat juuri ruenneet seurustelemaan. tuntui jotenkin todella vaikealta olla onnellinen toisten puolesta. kateutta oli kyllä vahvasti.

Aina voit kääntää kateuden toisin päin miksi olet kateellinen? ja miettiä miteä itse voisit siitä oppia? ja miten voit itse lähteä saavuttamaan itsellesikin tuota menestystä.

Äänestä

Tutki tätä lausetta tarkasti: "kateus vie kalatkin vedestä".

Äänestä

Minua ärsyttää suunnattomasti kun monen ihmisen naamasta ja käytöksestä näkee, että kadehtivat meitä. Meillä on mielettömän hieno talo, kauniilla isolla tontilla maalla. Kukaan ei kadehtiessaan mieti kuinka paljon sen eteen on tehty töitä. Kaksin miehen kanssa on rakennettu rystyset ruvella. Erään läheisen ihmisen hapan kommentti "on siinä sulla ikkunoita pestäväksi" jätti todella pahan mielen. Ne ikkunat painoivat syntisen paljon ja ne raahattiin pihanperältä kiroillen. Kovasti näin vaivaa, että sain ikkunan pielet kauniisti betonoitua, pinnoitettua ja reunat silikonoitua. Ei muuten kukaan apuaan tarjonnut silloin, eikä sitä pyydetty. Ikkunoita pestessäni nautin siitä, että voin vihdoin vain pestä niitä:) Paljon on asioita kadehtimiesi ihmisten elämässä mistä et tiedä tai tajua. Päällisin puolin voi kaikki näyttää hienolta, mutta voi olla esim. henkisesti tosi paha olla. Asiat voivat olla ihmisellä kadehdittavan hyvin, mutta elämässä on paljon mutkia, mitä vaan voi tulla eteen. Kannattaa yrittää vaihtaa kadehtiminen haaveiluksi. ja joo, onhan se inhimillistä ja kyllä minäkin sitä teen;). Silti kannattaa pitää tunteensa piilossa. Kehuskelijoille kadehtijat ovat mannaa ja ei kehuskelijoille vaan todella kurjaa.

Äänestä
  • Mä voisin kyllä kans surkutella liian suurta pestävien ikkunoiden määrää, mutta en kateudesta enkä ikkunoiden omistajalle itselleen suoraan. Omaisuutta en keltään kadehdi, tai rahaa olisi kiva itsellä olla enemmän mutta se mitä normisuomalaiset niillä kituutetuilla rahoillaan hommaa ei saa kadehtimaan. Bulkkitaloja, bulkkihuonekaluja, rumia kaupunkimaastureita ynnä muuta mautonta. Vähemmän on enemmän, aina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kade kirjoitti:

Onko muita joilla on sietämätönt kateutta toisten ihmisten (kaverit, naapurit, tuttavat, sukulaiset yms.) onnelle, menestykselle yms.?
miten olette päässeet eroon siitä kateudesta joka jäytää ja ahdistaa, kun itsellä menee huonosti ja toiset näyttävät hymyilevän kuin naantalin aurinko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu