Noniin eli, mulla ois harkinnassa nenälävistys, mutta mulla on ihan järkyttävä neula kammo ja muutenkin kaamo että sen nenälävistyksen ottaminen sattuu ja menee mun alhaisen kipukynnyksen yli. Joo mä oon aika varma, että joku tulee tänne sanomaan että älä ota lävistystä jos pelkäät kipua ja et kipu kuuluu elämää...-.- No, mutta otan lävistyksen vaikka pelkäänkin kipua ja vaikka se kipu kuuluukin elämään niin en ota sitä avoimin sylin vastaan jos sen voi välttääkkin. Nyt siis teidän ei tarviste kallista aikaanne kuluttaa tuommoisten turhien asioiden sanomiseen. Eli joo olis semmosta ''puudutusgeeli/puudutusvoiteita'' niin auttasko semmonen tähän 'ḱipuun'' jos sitä laittaisi ennen lävistämistä? (tuosta vähän ''typerämmätkin'' ihmiset tajuavat että mulla on oikeesti JÄRKYTTÄVÄ kipu-ja neulakammo!) Mutta joo...Eli auttaisko tommonen puudutusgeeli/puudutusvoide siihen kipuun?:) Kiitos vastaajille!
Nenälävistys
9
303
Vastaukset
- ...
Miksi ei auttaisi ? puhut ilmeisesti emla geelistä, ja siihenhän tuo on tarkoitettu.
- Tatsaa puuduttanut
Otin nuorena yhtä aikaa nänni- ja nenälävistykset. Nenälävistys tehtiin lävistyspistoolilla, vaikka niin ei saisi tehdä. Oli siis erittäin nopeasti ohi, ei sattunut ja parantui hyvin. Nännilävistykset tehtiin niinkuin kuuluu, ja sattuivat, mutta sen kesti. Tosin itselläni nännilävistykset alkoivat kasvaa ulos.
Puudutusgeeliä käytin tatsan peittotatuointiin, ja se auttoi alkuun. Joten olettaisin, että voi auttaa kohtuullisesti lävistyskipuun (lävistys on niin paljon nopeampi kuin tatuointi). Emlan lisäksi on olemassa toinen rinnakkaisvalmiste. Lue huolella käyttöohjeet etukäteen. Pieniä pakkauskokoja saa reseptivapaasti. Katso, ettet ole allerginen sen ainesosille ja katso vaikutusaika, että osaat laittaa voiteen sopivaan aikaan.
Muista sitten huolellinen jälkihoito. Rusto ei uusiudu, joten jos rustoon pääsee tulehdus, se voi saada ikävää jälkeä aikaan! - puudutusläväri
Kiitos vastauksista! Taidoinpa päätyä siihen tulokseen, että käytän tuota emla geeliä lävistystä ottaessani!:)
- -Lamppu-
Emla ei auta lävistykseen kunnolla koska se on tarkoitettu vain ihon pinnan puudutukseen, ei tehoa niin hyvin sisäiseen kudokseen jota pääasiassa neula lävistää.
Kipu on kyllä niin pientä että kestät kyllä ja se tuntuu alle sekunnin kuin neula menee läpi :) - ,,,
Ehkä ne jotkut puudutusgeelit auttaa sua henkisesti, mut ihosta läpi menevän neulan kipuun ne ei ainakaan auta :D Jos yhtään auttaa, niin voin sanoo kyl että mä en ees huomannu sitä kun se lävistettiin, täysin kivuton kokemus oli.
- puudutusläväri
No voi olla, että pyörryn jännityksestä:D No kaipa nuo haaveet on joskus toteutettava :) Kiitos paljon taas näistä vastauksista!
Mulla ollut noin 1,5-vuotta nenänappi.Mietin kans kauan sen ottamista ja hyvä,kun tuli otettua :).Ei kipu ollut paha,korkeentaan pieni nipistys.Kerran se vaan kirpaisee.Tsemppii lävärin ottoon! :)
- srace
löysimpä tän kun en saanu sun koneella lukee;)
- riina2803
jumalauta Anni:D
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3853253Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841322- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26965- 33857