En tiedä mitä tehdä. Rakastan miestäni aivan älyttömösti mutta muutama seikka häiritsee onnea. Ensinnä miehelläni on pakkomielle anaaliseksiin. Itselleni se on kivuliasta ja epämiellyttävää. Mieheni herättää minut usein öisin koskettelemalla peppuani ja vonkaa anaaliseksiä. Olen muutaman kerran anaaliseksiin suostunut mieheni mieliksi vaikka itselleni saan vain kipeän ja hyväksikäytetyn olon. On kuitenkin parempi vaihtoehto että alistun tähän kohteluun kuin se että hän väkisin käyttää minua hyväkseen. Sekin on kerran tapahtunut. Toisena seikkana löytyy että hän katsoo homopornoa. Hän kiihottuu kaikesta mikä liittyy anaaliseksiin. En tiedä miten tähän asiaan pitäisi reagoida? Kolmantena ongelmana on normaali seksi. Hänellä on kovemmat halut kuin minulla ja hänen on pakko saada seksiä heti kun siltä tuntuu. Eli minulla ei ole valinnan okkeutta että haluanko seksiä vai en. Tuntuu että mieheni ei arvosta minua ollenkaan. mitä tehdä tämän asian kanssa.?
neuvoton
tyttö91
62664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Lisäksi normaalia läheisyyttä olen alkanut välttelemään koska se johtaa poinkkeuksetta seksiin. Minun on pakko harrastaa seksiä jopa kuukautisteni aikaan. Seksi menee aina niin että minä olen tyydyttävä osapuoli. Itse en saa seksistä enäö mitään irti. Kaikki on vain suoritusta. Tämä on siis jatkoa edelliseen
Olet vielä nuori ja kirjoituksestasi saa käsityksen, että sinulta puuttuu täysin oma tahto. Olet miehesi vietävissä. Ei sinun tarvitse suostua sängyssä mihinkään sellaiseen, jonka koet kipeänä tai epämiellyttävänä asiana. Eikä sinun tarvitse suostua seksiin, jos toinen pakottaa. Miehelläsi on ongelma ja harmi, että sinä joudut siitä kärsimään. On vaikea sanoa sinulle, että älä alistu, kun olet sen jo tehnyt. Itse lähtisin tuollaisesta suhteesta pois, jos mieheni ei tajuaisi tilannetta. Ei kukaan itseään arvostava voi elää tuollaisessa suhteessa, ainakaan kovin pitkään. Varmuus tulee iän myötä, mutta tuolla menolla itsetuntosi katoaa kokonaan. Parisuhde on kahden kauppa, teillä ei ole niin. Elämä on vaihtoehtoja täynnä ja vain sinä voit vaikuttaa omaan elämääsi. Voimia sinulle, miten sitten elämäsi elätkään.
Olen mielipiteeni aina ilmaissut ja osaan sanoa vastaan mutta millään sanomisellani tai tekemiselläni ei ole merlitystä. Mies tuntee itsensä aina loukatuksi kun en suostu asioihin joita hän haluaa. Olemme useasti riidelleet näistä asioista mutta asiat kääntyvät aina niin että kaikki on minun syytäni
"Olen mielipiteeni aina ilmaissut ja osaan sanoa vastaan mutta millään sanomisellani tai tekemiselläni ei ole merlitystä. Mies tuntee itsensä aina loukatuksi kun en suostu asioihin joita hän haluaa. "
Vaikka miehesi olisi niin keskenkasvuinen että loukkaantuu heti jos ei saa haluamaansa, se ei tarkoita että sinun edelleenkään pitäisi kaikkeen suostua. Mies syyllistää sinut asiasta koska on huomannut että saa niin tahtonsa läpi.
Nyt on aika pistää stoppi asialle. Se on miehesikin parhaaksi koska hänen on aika oppia että kaikki ei pyöri hänen napansa ympärillä.
Nyt otat vain tiukan linjan siinä että myös sinun toiveitasi on kuunneltava. Seksi ei ole mikään yksipuolinen suoritus vaan molemminpuolista nautinnon tuottamista jossa pitää otta molemmat huomioon. Kummankaan ei pidä joutua tekemään mitään jota ei halua. Nyt opettelet ensiksi sanomaan jämäkästi ei etkä pelkää miehesi reaktiota.
Et tule koskaan saamaan miehesi kanssa oikeasti hyvää ja molempia tyydyttävää seksielämää jos et tähän pysty.
Vähä vaikuttaa tyyppi jotenkin kieroutuneelta kun hyväksikäyttää ja manipuloi. En ole psykologi mutta sanoisin että ukkos on sairas. Siispä suosittelen että pakkaat kamas ja lähdet, ihmiset ei muutu niistä tulee vaan parempi näyttelijöitä tarvittaessa. Ihan noin niinkun lähipiirin kokemuksista tietoisena sanoisin että mitä nopeemmin häivyt sitä pienempi riski saada hullu vainooja perään pitkäksi aikaa. Syyllistävillä ihmisillä on vielä tapana mustamaala muita.
Kannattaisi erota noin huonosta miehestä. Olet niin nuori, että löydä miljoona kertaa paremman alta aikayksikön!
Erota pitää, mutta mies ei ole mitenkään huono.
Ai raiskari ei ole mitenkään huono?
Aivan! Ja fyysistä kipua tuottava mies ei ole huono?
Voi jeesus.
Ap:n mies on vallanhaluinen, alistava mies. Vasten tahtoa tapahtuvat makaamiset ja kivun tuottaminen ovat tapoja musertaa henkinen selkäranka. Mies ei arvosta naista pätkääkään.
Ehkei vielä ole niin, mutta tulevaisuudessa kuvaan astuu väistämättä myös muunlainen väkivalta raiskauksien lisäksi. Väkivaltahan on jo alkanut, lyöminen tulee varmasti perässä.
Tuntuu kovin pahalta lukea tekstiäsi. Sinut on pieni raiskattu. Ei se aina tarkoita sitä, että pimeästä syöksyy outo mies.. Henkinen pakottaminen ja painostus riittää täyttämään määritelmän. Etsithän paikan missä on ammatti ihminen tai vertaistukea, jotta näet asian vääryyden.
Eikä tuntemasi tunne ole rakkautta, se on jotain muuta. Välttelet läheisyyttä ja pelkäät, että taas mies haluaa. Olet tuntenut itsesi hyväksikäytetyksi. Joudut alistumaan. Sinulla on oikeus vaikka olla ikinä harrastamasta seksiä jos niin valitset! Miehelläsi on oikeus himoita anaaliseksiä ja saada sitä, mutta ei sinulta. Vaikka muut asiat olisi todella hyvin on elämässäsi nyt liian iso varjo. Tiedän, että eroaminen on järkyttävää ja riipaisevaa. Monesti ero tuntuu mahdottomalta, etenkin jos on yhteinen koti, lainaa, lemmikkejä, lapsia, taloudellinen riippuvuus, pelko, ettei kukaan muu huoli, pelko miten toinen pärjää, sitä mikä tuntuu rakkaudelta.. Silti mikään edellämainituista ei ole mahdoton selvittää. Mahdotonta sinun on elää hyvä elämä nykyisesi kanssa. Fyysinen läheisyys, kunnioittaminen, arvostaminen, hyväksyminen, helliminen.. jäät kaikesta paitsi. Mitä tapahtuu jos kieltäydyt seksistä täysin ja joka kerta? Pelkäätkö, että hän ottaa väkisin? Voisiko hän raiskata sinut? Niin raiskaus voi tapahtua parisuhteessa, eikä se tee sitä yhtään hyväksytymmäksi, se on myös rikollista.
Kai hän nyt väkisin ottaa,kun kerran on tehnyt sitä ennenkin. Siksihän tuo tyttö alistuu.
Tarkennus: miehellä on oikeus haluta anaaliseksiä, mutta ei ole mitään oikeutta saada sitä. Keneltäkään.
ketään ei pidä pakottaa seksiin. poikaystäväsi pitäisi se tietää ja kunnioittaa sitä. törkeää käytöstä. seksiä pitäis harrastaa koska molemmat haluaa sitä. elä lähde miellyttämään tuolla tavalla toista.
Kyllä tämä tunne rakkautta on ja se on molemmin puolista. Kun hyväksikäyttöä on tapahtunut on mieheni romahtanut sen jölkeen täysin. Itkee ja pyytää anteeksi. Anteeksi en ole kyllä koskaan antanut. Tuntuu että hänessä asuu kaksi täysin eri ihmistä. Niitä ihaniakin hetkiä löytyy kyllä päivittäin. Ei koko aika ole tuommoista huonoa mistä olen kirjoittanut
Typerä pimu. Ei tuo ole rakkautta.
Miehesi pistää omat himonsa sinun hyvinvointisi edelle. Se ei ole rakkautta. Se on hyväksikäyttöä.
Oppikirjatapaus-alistettuna puolustelet miestä, vaikkei hän sitä ansaitse. Katuvuus on näyteltyä, ei todellista. Ei mies aio muuttua.
Kysy itseltäsi tämä kysymys: oletko loppuelämäsi onnellinen suhteessasi, jos mikään ei muutu? Koska mikään EI muutu. Jos toteat olevasi onnellinen parisuhteesi nykymuodossa elämäsi loppuun saakka, jää. Jos et, lähde.
Kun se mies on niin ilonen, pirtee, tunteikas, hyvä puhumaan ja sinuun niin kovin sitoutunut ja hellyydenhaluinen ja luova ja sen kans on helppo olla? Eikös juu? En lukenu muit vastauksii, mut mä sen nyt että lähe suhteestas ja mieluuten heti!!!! Sua käytetään ja mietippä niin kauan kun sussa ei mitään kulutettavaa ole jälellä, olet raunio, mutta ihana hurmaava miehes ei vielä sillonkaan tajuu tunteitas vaan ollessas lopullisen lohduton tulee ja pyytää anaaliseksiä ja sillesti. HERÄÄ!!!!!
Romahtaminen jälkeenpäin ei silti kerro, että ei tee sitä uudelleen. Kaduttaahan sitä monia seksuaalirikollisia jälkeenpäin. (anteeksi jos loukkaan) Kysynpä vielä. Jos teet kuten itsestäsi tuntuu, etkä suostu seksiin pelkäätkö, että hän ottaa sinut väkisin? Jos silittelet sohvalla ja hempeilet ja hän haluaa seksiä, mutta sinä kieltäydyt, koska et halunnut muuta kuin syliä, mitä tapahtuu?
Et loukannut. Olen itsekkin pohtinut asiaa jo pitkään. Yleensä kun seksiä ei heru niin tulee riitaa ja minua aletaan syyllistämään ja syyttelemään. Olemme asiasta keskustelleet useampaan otteeseen mutta tulos on aina sama että kaikki on minun syytäni. Suhteessamme on paljon hyvää mutta sitä peittaa kamala varjo josta haluaisin päässä eroon ja jatkaa normaalia elämää yhdessä
Onko tilanne ollut samanlainen suhteenne alusta saakka?
Kaikkea muuta kuin normaalia parisuhde-elämäähän tuollainen on. Luottamus ja kunnioitus ovat suhteen kulmakiviä ja miehesi rikkoo molempia vastaan. Sinä et voi luottaa siihen, etteikö hän vahingoita sinua ja hän piupaut välittää sinun toiveittesi kunnioittamisesta.
Koska keskustelu sinun kanssasi ei saa kumppaniasi ymmärtämään, että hän satuttaa sinua sekä henkisesti että fyysisesti, hän voisi OIKEASTI yrittää tehdä asialle jotain ja mennä puimaan asiaa ammattiauttajan juttusille.
Ja sorry vaan... Mutta tuosta suuresta kiinnostuksesta nimenomaan anaaliseksiä kohtaan tulee väkisin mieleen se "klise", että liekö kumppanisi jonkin asteinen "kaappisellainen"...?
Kommentoin tähän, että on todellakin klisee, vailla totuutta. Homous ei tarkoita, että olisi kiinnostunut anaaliseksistä, vaan tarkoittaa, että on kiinnostunut samaa sukupuolta olevasta. Siinä on suuri ero.
Käy ostamassa pornokaupasta iso Strap-On dildopakkaus, ja yllätäppä miehesi tällä.
Kun survaiset sellaisen kymmenentuumaisen dildon hänen hanuriinsa, niin hän alkaa ehkä käsittämään ettei tuo anaaliseksi aina ole ehkä saajastaan niin kovin hyvä juttu. ...Ja kun hän sitten siinä vikisee alla, niin survo vain kovempaa vielä vähän aikaa, jotta viesti menee perille.
Tai sitten tykkää kun dildo hieroo eturauhasta... :D
Tilanne oli alussa aivan toinen. Hän oli hellä ja huomaavainen. Olemme puhuneet avoimesti tästä homo hommasta ja uskon että hän ei ole homo. Muttq varmuudellahan sitä ei voi sanoa koskaan
Hyvä, että hän on sentään ollut hellä, osaa siis. Olisiko niin, että hän saa kiksit alistamisesta, ei nauti hellästä seksistä. Kysypä suoraan. Jos tunnustaa, että himoitsee sellaista rajua seksiä voitte ehkä keksiä sopivan kompromissin. Sinulle hellää hoitoa ja välillä hänelle rajua. Tietenkään hän ei saa satuttaa ja pakottaa. Pitää sopia asiat etukäteen ja sinun näytellä tilannetta mikä saa hänet kuumaksi. Anaaliseksi on hankala juttu, ymmärrän, että se tuntuu henkisesti sinusta pahalta. Fyysisesti sen ei tarvitse sattua. Jos haluat antaa hänelle niin kannattaa sinun hyväillä itseäsi samalla, muuten se ei hääviä ole. löytyy varmasti asiallisia ohjeita. Vaatii sinulta kyllä paljon, mutta jos kerran aiot jatkaa pari suhdetta, pitää teidän joku ratkaisu löytää.
Tyypillistä.
Kaikki hyväksikäyttävät paskiaiset ovat alussa äärimmäisen ihania ja helliä.
Aluksi.
Näin jatkuu vain niin kauan, kunnes mies on mielestään saanut naisen tunnekoukkuun. Tämän jälkeen kynnys jättää mies nousee, ja hyväksikäyttö ja pahoinpitely (=raiskaus tässä tapauksessa) voi alkaa.
Naiset rakastuu kaikenlaisiin idiootti raiskaajiin. Narsistikin se on ja itkupillu jos ei saa haluamaansa.
Aivan kamlaa lukea tekstiäsi. Miehesi ei ole normaali. Yritä päästä jollain keinolla eroon. Itse en ikimaailmassa suostuisi anaaliseksiin. Mielipiteitä on monia, mutta se ei todellakaan ole normaalia. Kyllä se aukko on ihan muuta varten.
"väkisin käyttää hyväkseen"=raiskaus.
Kuulostaa pikkuhiljaa, että ap:n mies saattaa olla persoonallisuushäiriöinen, ehkä narsisti. Eli mielialat vaihtelevat yllättäen ja usein äärilaidasta toiseen, välillä on ihana, välillä jopa raiskaaja. Teeskentelee katumusta, jotta et jättäisi. Kaikki on sinun syytäsi. Itsekeskeinen, ei oikeasti välitä sinusta ja hyvinvoinnistasi tai tunteistasi. Joudut olemaan varpaillaan ja muuttamaan omaa käytöstäsi niin, että hän ei regoisi jollain ikävällä tavalla. Olet tunnekoukussa narsistiin, kannattaa lukea lisää aiheesta.
Hänellä tosiaan mielialat vaihtelevat laidasta laitaan useamman kerran päivän aikana. Hänellä on lypsykarja tila jossa työskentelen. Teen kaikki hänen työnsä koska ei itse saa aikaiseksi mitään. Siivoan, teen ruuan ja huilehdin kaikista asioista Mutta silti olen hänen mielestään saamaton ja laiska. Enkä saa edes puhua kenellekkään ihmiselle koska siitä syntyy aina sotaa vaikka mieheni on aina kuulemassa kun puhun toisille. Eli elämäni on pelkästään työtä eristyksissä muista ihmisistä. Vaikka lomittajakin on välillä töissä niin en silti saa nukkua yhtä aamua mutta mieheni ei edes vaivaudu navettaan silloin. Hän ei ymmärrä että minäkin saatan väsyä vaikka rakastankin tätä työtä. Työpäivät kumminkin alkavat aamulla puol 6 ja loppuvat illalla nukkumaan mennessä. Työ on henkisesti ja fyysisesti raskasta ja minulla on iso vastuu 54:tä eläimestä vaikkei se vastuu minulle kuulu
Ihan kauhistuttaa tuo kaikki mitä kirjoitat elämästäsi. Olen jo vanhempi äiti ja maatilan emäntä. Lapseni ovat kutakuinkin sinun ikäisiäsi. Minua riipaisee sinun osasi.
Miehelläsi on myös hyviä hetkiä ja hyvät puolensa. Rakastaisit häntä, jos hän olisi aina sellainen. Mutta kun ei ole. Avaa hyvä tyttö silmäsi.
Ehkä hän rakastaa sinua. En tiedä. Loppujen lopuksi en tiedä mitä rakkaus on. Eikä ns rakkaus merkitse paljoakaan. Mutta se merkitsee miten kohtelee toista. Miehesi kohtelee sinua kelvottomasti.
Hänen on tajuttava avun tarpeensa ja haettava apua. Vain siten teillä on mahdollisuus hyvään suhteeseen. Muuten - pelasta hyvä ihminen itsesi. Kirjoitan huomenna lisää...voimia aloittajalle,
narsisti on itsekeskeinen manipuloija tod näk tunneköyhä muita kohtaan. maanis depressivisen ja skitsofreenikon mielialat ja persoonallisuus vaihtelee. Narsisti voi saada raivareita mutta ne on tod näk jonkin toisen laukaisemia. Jos kokoajan pönkität narsistin egoa ja olet hänen mieletön orjansa niin tuskin raivareita esiintyy... ellet mokaa.
Rankkaa sinulla ystäväni:( Surullista luettavaa. En nyt lähde enää mitään paasaamaan. Luulen myös, että miehellesi tekisi hyvää käydä lääkärissä puhumassa. Onko sinulla ketään, ystävää, sukulaista antamassa tukea?
Olen muuttanut mieheni luokse toiselta puolen suomea joten en tunne täältä ketään muuta kuin mieheni perheen ja heille en halua näistä asioista puhua
Hyvä että keskustelet nyt täällä. Olet jo saanut hyviä näkökulmia ja neuvoja. Lue ja mietiskele. Mitäpä jos antaisit miehesi lukea tämän ketjun? Avaisiko tämä keskustelu hänen silmänsä näkemään, että näin ette voi jatkaa.
Ei hän välttämättä paha ole. Hän ei varmaan tarkoita pahaa. Mutta hän tekee sinulle pahaa - monella eri tavalla. Teidän suhteenne on parisuhteen irvikuva.
Seksi ei aina ole täydellistä ja ihanaa. Joskus se on arkipäiväistä tai latteaa. Mutta missään nimessä seksin ei pidä olla alistavaa, pelottavaa, kivuliasta, hyväksikäyttävää, syyllistävää, syyttävää, painostavaa. Jokin on pahasti pielessä miehesi käytöksessä. Onko se sairautta, häiriötä vai tyhmyyttä. En tiedä, mutta sinä et pysty häntä muuttamaan.
Sitten nuo muut asiat mistä kerroit. Kodinhoito, eläinten hoito, vastuunkanto - kaikki näyttää kaatuvan sinulle. Ja ilman arvostusta ja tajua siitä, että sinä et ole kone, joka tekee ja tekee ja jaksaa ja jaksaa.
Nyt ehkä jaksat, kun olet nuori ja haluat saada kaiken toimimaan ja hyväksi. Mutta usko minua ja meitä muita lukijoita - et tule jaksamaan kauaa, jos tilanne ei muutu. Kannattaako sinun uuvuttaa itsesi ja uhrata oma ainutkertainen ja ainut elämäsi tämän kaverin kanssa, joka ei näytä osaavan käyttäytyä ja elää tasavertaisessa ja toista kunnioittavassa suhteessa?
Minun mielestäni ei kannata. Joko mies on saatava hakemaan apua ja katsot muuttuvatko asiat paremmiksi. Tai otat ja lähdet - sanokoot ja ajatelkoot muut mitä hyvänsä.
Mutta älä yhtään ainutta kertaa alistu tai suostu seksiin vasten tahtoasi. Kirjoitit, että olet pannut vastaan ja sanonut mielipiteesi. Ja silti mies saa sinut tekemään mitä et halua. No mitä tapahtuu jos pidät pääsi etkä suostu? Mies loukkaantuu - entä sitten. Vai onko hän väkivaltainen? Pelkäät mitä hän tekee tai voi tehdä? Siinä tapauksessa juokse ja kovaa. Ymmärrät itsekin, että tuosta ei voi seurata mitään hyvää. Eikä ainakaan toivomaasi hyvää parisuhdetta ja kenties perhettä luotettavan miehen kanssa.
Kaikkea hyvää sinulle aloittaja. Kirjoituksesi todella kosketti minua. Ajattele itseäsi ja tee mitä sinun täytyy tehdä. Älä alistu huonoon suhteeseen ja huonoon elämään. Jokainen tarvitsee ja ansaitsee parempaa.
Jotenkin arvasin sen, etta olet aika yksin huolinesi. On kurjaa haukkua elämääsi. Meistä silti suurin osa tarkoittaa hyvää ja yrittää kaikin keinoin tukea sinua ja auttaa tekemään isoja päätöksiä. En tiedä mainitsiko jo joku, mutta seurakunnalta saisit apua, diakonia työ lukee ainakin meidän seurakunnan sivuilla ja tuntuu, että sieltä löytäisit apua. Vaikka et edes kirkkoon kuuluisi. Näkyy lukevan puhelin nro ja sähköposti osoite. Kopioi vaikka täältä kirjoituksiasi ja kysy osaavatko he auttaa. Vaikka vain keskustelu apua. Ei sinun tarvitse mitenkään sitoutua, tai ottaa apua vastaan jos niin alkaa tuntua. Saisit edes vähän tukea oikealta ihmiseltä. Taloudellistakin apua, tilapäis asumista tms. mitä tarvitset. Jos et apua pyydä, et sitä saa. Mahdollista on ehkä sitä kautta löytää apua miehellesikin. Jos pystyt jättämään miehen, seurakunta voi tarjota hänelle tukea, näin voisit lähteä vähemmällä syyllisyydentunnolla. Miehesi pitää sinua ansassa ja ote vain tiukkenee aikaa myöten. Kohta hän saattaa rajoittaa jopa niin, että et edes tänne pääse kirjoittelemaan. En pidä oikeana, että jäisit ja alat vielä miehesikin solmuja aukomaan. Kannat nyt liian isoa vastuuta.
"No mitä tapahtuu jos pidät pääsi etkä suostu? Mies loukkaantuu - entä sitten. Vai onko hän väkivaltainen? Pelkäät mitä hän tekee tai voi tehdä?"
Aloittajahan on jo vastannut kysymyksiisi:
"On kuitenkin parempi vaihtoehto että alistun tähän kohteluun kuin se että hän väkisin käyttää minua hyväkseen. Sekin on kerran tapahtunut."
Muuta takaisin lähelle omaa perhettäsi. Sun tilanne on ihan kauheeta luettavaa. Sun mies ei arvosta sua tippaakaan, koska käyttäytyy noin, enkä usko että rakastaa, mutta välillä on pakko esittää ettet lähde. Mun mies ois joskus halunnu kokeilla anaaliseksiä, ensin olin jyrkästi sitä vastaan, myöhemmin ajattelin että voidaan sitä varovasti yrittää. Mutta mua sattu jo ennen ku saatiin se sisään, niin lopetin homman siihen. Mieskään ei oo sen jälkeen puhunu siitä ja se on ihan ok, että meillä on tavallista seksiä. Tämä on rakkautta, että toista kuuntelee eikä yritä pakottaa semmoseen mitä toinen ei halua, VARSINKI jos sitä on jo kokeiltu ja todettu että toiselle se on kivuliasta tai muuten vaan inhottavaa. Ja toiseen pitää pystyä luottamaan.
Se, että rakastat, ei velvoita sinua hyväksymään miehen käytöstä: alistamista, mitätöimistä, raiskaamista. Itseään pitää rakastaa ja arvostaa, jotta osaa olla hyvä muille. Äitee 55 kirjoitti hyvin. Miehesi ei ehkä tiedä, mitä rakkaus on, on ehkä pahoillaan, mutta pointti on se, että hänen käytöksensä on hänen ongelmansa, jota sinun ei pidä hyväksyä. Rakkaus ei oikeuta kohtelemaan toista huonosti. Anaaliseksi ei ole kauhistuttavaa vaan seksiin pakottaminen ja painostaminen ja se, ettei sinun tyydytykselläsi ole väliä.
Puolison pitäisi olla elämässä se läheisin ihminen, johon voi luottaa ja tukeutua.
Aivan. Olen samaa mieltä kaikesta. Ja tarkennuksena vielä, että minäkään en kauhistellut anaaliseksiä vaan alistamista ja pakottamista ym. Ikäänkuin tyttö91 olisi vain väline miehen tyydytykselle ja millään muulla ei ole mitään väliä.
anaalista vielä - itse en siitä välitä enkä sitä halua, mutta ymmärrän kyllä jos joku on kiinnostunut. Mutta jos sitä harrastetaan, niin sen on tapahduttava molempien halusta ja tahdosta. Sinänsä tämä anaalijuttu on vain osanen koko suurta ongelmaa.
nostin tänään kissan pöydälle ja saatiin kehittävä keskustelu aikaiseksi. kumpikaan osapuoli ei suuttunut. mies ei ilmeisesti ollut tajunnut kuinka huonosti oli käyttäytynyt. toivotaan että muutoksen tuulet puhaltavat. jos asiat eivät muutu niin toivon että löydän paremman elämän kumppanin. jos en löydä niin elän yksin
Niin tosiaan ei se painote ollutkaan se anaaliseksin kauheus vaan siihen pakottaminen. Anaaliseksi on normaalia seksuaalista kanssakäymistä siitä pitäville :) teistä kaikista on ollut minulle suuri apu. En olisi uskonut että täältä oikeasti löytyy näin mahtavaa tukea :) iso kiitos kaikille ja se tulee suoraan sydämmestä
Niin tosiaan ei se painote ollutkaan se anaaliseksin kauheus vaan siihen pakottaminen. Anaaliseksi on normaalia seksuaalista kanssakäymistä siitä pitäville :) teistä kaikista on ollut minulle suuri apu. En olisi uskonut että täältä oikeasti löytyy näin mahtavaa tukea :) iso kiitos kaikille ja se tulee suoraan sydämmestä
Hyvä kuulla, että asiat saattavat lähteä parempaan suuntaa.
Kuulin eilen telkusta seuraavan ajatuksen - en muista ohjelmaa enkä sanojaa, mutta tämä tuli korviini. Sopii meille kaikille: "Aina kun sanot kyllä asioille tai ihmisille, joille haluaisit sanoa ei - silloin sanot ei omalle itsellesi."
Ja niin se vaan on - kun itselleen sanoo liian monta kertaa ei, se vie itsetunnon ja voimat. Kadottaa itsensä, uupuu, masentuu.
Hyvää kesää ja hyvää elämää sinulle tyttö91!
Vielä ajatuksen tynkä siitä mitä pitää jaksaa ja kannattaa jaksaa.
Esim lapsi / lastenhoito vie jaksamisen usein tiukalle. Mutta se pitää jaksaa, kannattaa jaksaa ja usein niitä voimia vaan riittää. ( huom aina ei kaikki jaksa ja silloin avun pyytäminen on sallittua ja oikein).
Vammainen tai sairas lapsi saattaa edellyttää perheeltä uskomattomia voimia ja jaksamista. Hämmästyttävän usein niitä voimia myös löytyy.
Mielestäni sopimaton, alistava, hallitseva, kontrolloiva, väkivaltainen, pelottava, syyllistävä, persoonallisuushäiriöinen ... sellaista yhteiseloa ei tarvitse eikä kannata jaksaa. Itseään kohtaan pitää olla hyvä. Ihmisellä on lupa ja oikeus haluta ja hakea parempaa.
Enkä nyt tietenkään puhu pienistä erimielisyyksistä tai väännöistä. Ihmissuhteissa täytyy aina joustaa ja tehdä kompromissejä. Puhun isommista asioista ja jokainen tietää sisimmässään, missä se oma raja on. Mielestäni aloittajan tapauksessa se raja on ylitetty jo kauan sitten ja törkeästi monella elämän osa-alueella.
Mutta kuten aloittaja kirjoitti - vakavia keskusteluja on käyty. Hänen ja muiden vastaavassa tilanteessa olevien on ilmaistava yksiselitteisesti ja selkeästi, että näin ei voida jatkaa. Käytöksen on muututtava. Ja suhtautumisen.
Kunhan ei aloittaja nyt vain vauvaa väsäisi miehelle. Sitten on hän syvässä suossa ja loppuu jaksaminen, jos vielä urakoi kaiken alussa kertomansa ja vielä raskauden, imetyksen, vauvanhoidon päälle.
Mies on maatalousyrittäjä. Lähde lomalle sukusi luo viikoksi, saatat saada uutta näkökulmaa asioihin. Siis, jos et edes saa palkkatuloa siitä, että teet paljon raskasta työtä aamuyöstä iltaan, olet siis piika ilman palkkaa tai miehesi 24/7/365 ilmainen lomittaja, toivon että rakkaushuurut hiemän hälvenevät pääkopastasi.
"mies ei ilmeisesti ollut tajunnut kuinka huonosti oli käyttäytynyt". Ethän nosta niitä ruusunpunaisia kuuluisia laseja takaisin nenälle. Jos mitä olen tässä elämässä todennut, tärkein on, että ei me ihmiset hevillä muututa. Vaaditaan silmittömästi voimaa ja ihan itsestä lähtöisin olevaa tahtoa jos yrittää muuttua ihmisenä. Pidä silmät auki ja ole varovainen, että et jää nalkkiin. Ja tosiaan älä missään nimessä tee lasta ennen kuin olet ihan, tosi varma, että asiat ovat hyvin. Lapsi ei tuo mitään taikaa parisuhteeseen. Toinen asia on, että jos mies kohta kosii, niin se ei ole hyvä juttu. Hän on huomannut pyristelysi ja haluaa tiukentaa otettaan. Menee todella nyt pelotteluksi. Toivon kovasti, että elämänne muuttuu paremmaksi.
Pysyn kyllä tarkkana tapahtuuko muutos vai ei ja jos tapahtuu niin kauanko se kestää. Lasta en tosiaan ole tekemässä lähivuosiin tai sitten koskaan. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta. Kirjoituksestani voi saada semmoisen kuvan että olen sinisilmäinen mutta nöen itsekkin jos asiat eivät mene niinkuin kuuluu.
Perustele kieltäytymistäsi sillä,että peräsuolen sulkijalihakset vaurioituu,ja kakka alkaa valumaan omia aikojaan,eihän kuulosta kovin kivalta?
En tarvitse mkelestäni muita peruateluja kuin se että en pidä siitä ja se tuntuu epämiellyttävältä. Tämä sa hänelle riittää
Mutta tiedosta myös että oma loppuiän terveytesi saattaa olla vaarassa.
Ei ihmiset aina tajua, ilman sanomista.. Mun miehellä oli käytäntö herättää mut seksin harrastamista varten..Ei ollut tajunnut, että tarviin unta enemmän kuin hän. Tilanne muuttui kun puhuin hänelle.. Joskushan ylläriseksi aamuisin on ihan kivaa, mutta yhdessä asuessa se muuttuu kiusaksi.
Me naiset/tytöt ollaan joskus liian kilttejä, kasvatettu sellaisiksi. Pidetään siskot puolemme! :)
Mä päätin 8kkn etäsuhteen hyväksikäytön takia.Näimme vain 2viikonloppua kkssa ja vain hänen paikkakunnallaan.Perimmäisin ja ensimmäisin syy eroon oli seksi.
Kahden vrk:n aikana sitä oli jopa 15 kertaa. Sanoi vain että nauti,kyllä ne halut herää..Eihän väkisin nauttiminen ole alkuunkaan vapaaehtoista kun painostetaan ja pakotetaan.Dairasta toisen alistamista kaikkein herkimmällä alueella.
Seksin pitäisi olla parisuhteessa täynnä rakkautta ja aitoa halua nauttia yhdessä toista kunnioittaen.
Ap,älä suutu mun kommentista mutta sinuthan on raiskattu eikä varmasti yhtä kertaa. Mun mielestä pakkaa tavarasi ja lähde äkkiä.Ilmoita kunnan eläinlääkärille ennen lähtöäsi, huolesi karjan hyvinvoinnista,näin suljet vastuusi pois.Vastaat vain omasta elämästäsi niinkuin jokaisen meistä pitää tehdä.
Tuo suhde ei ole terve alkuunkaan.En kuitenkaan diagnoosia miehestäsi ala tekemään. Pelkään pahoin että jäämällä sinne,tilanne ei parane edes terapiallakaan.
Olen jo nelikymppinen ja paljonkin nähnyt elämässä.
Kirjoitathan?
Mä päätin 8kkn etäsuhteen hyväksikäytön takia.Näimme vain 2viikonloppua kkssa ja vain hänen paikkakunnallaan.Perimmäisin ja ensimmäisin syy eroon oli seksi.
Kahden vrk:n aikana sitä oli jopa 15 kertaa. Sanoi vain että nauti,kyllä ne halut herää..Eihän väkisin nauttiminen ole alkuunkaan vapaaehtoista kun painostetaan ja pakotetaan.Dairasta toisen alistamista kaikkein herkimmällä alueella.
Seksin pitäisi olla parisuhteessa täynnä rakkautta ja aitoa halua nauttia yhdessä toista kunnioittaen.
Ap,älä suutu mun kommentista mutta sinuthan on raiskattu eikä varmasti yhtä kertaa. Mun mielestä pakkaa tavarasi ja lähde äkkiä.Ilmoita kunnan eläinlääkärille ennen lähtöäsi, huolesi karjan hyvinvoinnista,näin suljet vastuusi pois.Vastaat vain omasta elämästäsi niinkuin jokaisen meistä pitää tehdä.
Tuo suhde ei ole terve alkuunkaan.En kuitenkaan diagnoosia miehestäsi ala tekemään. Pelkään pahoin että jäämällä sinne,tilanne ei parane edes terapiallakaan.
Olen jo nelikymppinen ja paljonkin nähnyt elämässä.
Kirjoitathan?
Muutosta on jo tapahtunut. En ole joutunut heräämään yöllisiin sessioihin ja navetassa en joutunut tekemään kaikkea yksin :) suunta on ylöspäin. Toivotaan että muutos on pysyvää. Hän myös lupasi minulle lomaa kun lomittaja tulee huomenna. Tämä on ihan ennenkuulumatonta
Veikkaan, että parempaa asiantilaa kestää maksimissaan muutaman viikon verran. Viimeistään kuukauden kuluttua mies palaa entisiin tapoihinsa.
Pidä, hyvä tyttö, sitä merkkinä siitä, että on aika nostaa kytkintä. Ja siinä vaiheessa ei kannata miettiä pätkääkään, mitä muut ihmiset ajattelevat. He eivät tuomitse, he ovat onnellisia siitä, että olet päättänyt kauhean hyväksikäyttösuhteen.
Katsotaan miten käy. Jos asiat palaavat taas huonolle tolalle nii en mä tänne jää vaikka kipeetä tekiski
Vaikka nyt asiat menisivät parempaan suuntaan, päätä tässä vaiheessa omat rajasi, joista pidät kiinni. Älä siedä väkivaltaa, alistamista ja pakottamista ollenkaan. Ei riitä, että suunta on ylöspäin: pakottamisen ja painostamisen on loputtava. Tee varasuunnitelma siltä varalta, että muutos ei olekaan pysyvä. Varautumisesta ei ole mitään haittaa, vaikka se osoittautuisikin turhaksi.
Vaikka kuinka rakastaisit ja vaikka miehesi kuinka vannoisi rakkauttaan, teot painavat. Tässä ja nyt. Rakkaus ei oikeuta kohtelemaan muita tai itseään huonosti.
Rajat aion tosiaan pitää ja niistä en enää tingi. Aina voin mennä kotikonnuille takaisin jos tilanne näyttää huonolta
Mä niin tunnen ton tyypin. Kirjoitin ylempänä tuolla jo. Tyyppi sanookin sulle ihan varmana, että "kyl mä nyt ymmärrän et oon ollu liian jyrkkä". Tai väärässä, mitä vaan. Aina päädytään siihen kuitenkin että sinulla on paha olla, koska tolla ihanalla miehellä ei vaan ole sellaista kykyä, mikä pitäisi onnellisessa suhteessa elävil olla, molemmalla. Jos ei tajuu toisen tunteita, ei osaa kunnioittaakkaan niitä. Vaikka yrittäisi miten se on vaan esitystä.
Minun mielestäni nuo aamusta iltaan työajat kuulostavat aivan kohtuuttomilta. Varsinkaan jos et saa työstäsi palkkaa etkä arvostusta. Missään työpaikalla ei ole tuollaisia työehtoja. Minusta sinun ei kannattaisi jäädä tuollaiseen tilanteeseen enää ollenkaan. Ei kuulosta oikeudenmukaiselta eikä terveeltä tilanteelta tuo, että et saisi jutella muiden ihmisten kanssa ilman, että heti epäillään jostakin. Sinun elämääsi rajataan turhaan ja oikeuksiasi tuossa poljetaan. Väkivaltaa ei tarvitse sietää, ei henkistä eikä fyysistä.