Apua tarvitseva 13-vee!

Apuud

Elikkäs oon jo pari vuotta mennyt pelkällä ripsivärillä ja eyelinerilla, enkä käytä siis yhtään mitään muuta, en edes yleensä illalla pese kasvoja mikä on varmaan huono tapa.

Eli mitä pitäisi ostaa kun nyt alkaa tulla vähän finnejä enkä tiedä yhtään mitä tehdä.
Ja myös meikkaukseen että mitä kasvojuttuja tarvitsisin?

3

108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meikistämoneksi

      Meikit täytyy aina pestä pois ennen nukkumaanmenoa! Minun mielestäni ällöttävää nukkua meikit naamassa. Se myös näyttää todella rumalta, kun joku tulee töihin/kouluun vanhat meikit naamassa. Ripset menevät nukkuessa ihan kökköisiksi ym. Uusi meikki näyttää paljon freesimmältä. :) Ja voin veikata, että Sinulta on ripset harventuneet? Varmasti usein aamuisin hierot meikattuja ripsiäsi ja huomaat niiden jäävän poskillesi. :P Anna ripsiesi levätä öisin aivan luomuina. Ripset kiittää :)
      Finneihin en osaa juuri neuvoa mitään. On ikäiselläsi nuorella neidolla melkeinpä väistämätön juttu noi finnit :/ toki kasvojen puhdistaminen oikeilla tuotteilla voi auttaa. Itse antaisin olla. :)
      Kevyt meikki sopii nuorelle tytölle, raskas meikki vanhentaa. Kesällä kannattaa muutenkin pitää meikki vähäisenä :) Jos olet kyllästymässä ainaiseen eyelineriin, niin korvaa se vaikka luomivärillä. Eli ripsiväriä ja pelkkää luomiväriä. Levitä luomari ennen ripsivärin laittoa, muuten ripsiin tippuu luomaria jne :) Valitse esim mekkoosi sopiva väri. Älä laita koko luomelle tasapaksua kerrosta, vaan häivytä sisänurkkaan mentäessä. Katso netistä ohjeet, jos en osannut oikein selittää :) :D kiva lisä olisi väritön huulikiilto huuliin tai ihan vaan huulirasva :)

    • finninaama

      Kannattaa pestä aina meikit ja pestä naama jollain puhdistavalla aineella ja kannattaa myös rasvata ihoa ettei se kuivu. Ja jos et ole tähän mennessä käyttänyt meikkivoidetta ja peitevoiteta niin ei kannata ehkä aloittaakkaan koska se on yksi syy finneille.

    • oijposerf

      Ihonhoidosta tosiaan kannattaisi aloittaa. Meikkien puhdistus joka ilta, kosteusvoidetta ja finneihin kenties täsmähoitoa, jos niitä ei vielä ole paljon (esim. Natusan sinkkivoidetta finnin päälle yöksi). Nuoren budjettiin sopinee Natural Code geelimäinen puhdistusaine, se ei minusta kuivata yhtään. Tai vaikka Nivean misellivesi. Kosteusvoiteen löytäminen saattaa vaatia vähän kokeilua ja talvella yleensä iho tarvitsee rasvaisemman voiteen.

      Meikkivoide ei aiheuta finnejä, JOS sen poistaa hyvin illalla. Kannattaa kuitenkin käyttää jotain kevyttä, ehkä meikkipuuteria tai CC voidetta, ei mitään kokonaama-naamaria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3007
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2497
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2334
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2018
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1426
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1366
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1363
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1249
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1244
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1221
    Aihe