Huonot sosiaalliset taidot?

Sudenkuopassa

Huonot sosiaalliset taidot?

Hei!

YSTÄVÄSUHTEISTA:

Olen 22-vuotias poika. Minulla on 3 hyvää ystävää joihin pidän aktiivisesti yhteyttä. Olemme hyviä ystäviä, mutta joskus tuntuu siltä että en ole tarpeeksi kiinnostava ystävä heille, sillä he harvoin ottavat minuun yhteyttä ja muutenkin harvoin näemme. No toki armeija estää, mutta silti. Missä on ongelma? Sitä en tiedä. En ole ainakaan mikään rumilus vaan komea mies jonka kanssa voi kävellä ihmisten ilmoilla. Mutta entä henkinen minä. Olen ujo, epäsosiaallinen. Edelliset 4-5 vuotta vietin aikaa suurimmanosan päivästä tietokoneen edessä ja tässä voi olla syy miksi minusta on tullut tälläinen peräkammarinpoika. Tuona aikana en pahemmin lähtenyt ulos, juhlimaan mitä muut nuoret harrasti tosi aktiivisesti, mutta nykyään olisin lähdössä baariin ja muutenkin vihteelle joka viikonloppu kun armeijasta tulen, mutta ongelmana tässä on se että kaverini eivät enää lähde niin usein mitä nuoruudessa. Ongelma on kahden ystäväni liiankin kiinteä suhde tyttöystäviin, nämä kun eivät lähde minnekkään ilman tyttöystäviä. Kolmannella ystävällä taas on aivan liikaa urheilullisia harrastuksia ja opiskelut vievät aikaa.


MUUT IHMISSUHTEET:

Toinen ongelma on taas epäsosiallisuus. Uusien ihmisten kanssa baarissa on vaikea jutella, koska en tiedä mistä jutella, eikä minulla ole mitään puhuttavaa. Hyvä ystäväni on ilmiömäisen sosiaallinen ihminen, ei tarvitse kuin muutaman sanan ja tämä kaveri saa hyvää juttua aikaiseksi ja saa tämän toisen tuntemattoman ihmisen huomion helposti itseensä ja minä jään yksin seuraamaan-kuuntelemaan näitä keskusteluita baarinjakkaralta. Haluiasin uusi ystäviä, mutta se on ehkä vaikeaa tässä vaiheessa kun olen mitä olen. EPÄSOSIAALLINEN PERÄKAMMARINPOIKA.



NAISSUHTEET:

Tästä syystä naissuhteenikin eivät ole koskaan kestäneet yli 4-5 tapaamista, vai voiko sitä suhteeksi edes sanoa. No ei todellakaan. En siis ole koskaan vakituisesti seurustellut. Moni nainen oli lukion aikana ihastunut minuun kuulemma aika paljon. Jopa samanaikaisesti joskus taisi olla 10 naista, jotka lähes kaikki olisi kelvannut minulle, mutta en vain yksinkertaisesti osanut ottaa tilaisuutta hyödyksi, vaan olin kylmä ja huonon omatunnon omaava teini ja sekös viutttaa jälkeenpäin. Tässä lähiaikoina eräs vanha lukiolaistyttö, joka oli ihastunut minusta, päätti lähestyä baarissa minuun ja haki itseensä huomiota. En ollut lukion aikana tuosta yhtään kiinnostunut (ei mikään kaunis verrattuna niihin todella kauniisiin muihin tyttöihin jotka oli minusta kiinnostuneita). Mutta kylläpä hänen juttuseuransa kelpasi, kun olin yksin baarissa. No juttu eteni pikkuhiljaa ja hän sanoi että monesti hänellä on ollut aikaisemmin tarkoitus tulla juttelemaan minulle baarissa, mutta ei ole uskaltanut, en tiedä kyllä miksi, nainenhan on tosi sosiaallinen eikä todellakaan ujo. No siinä sitten juteltiin jotain paskaa ja olin aika äimänkäkenä mitä se musta nyt tahtoo. Toki minua kiinnosti olla hänen seurassa ja heräsi tuntemuksia tätä naista kohtaan, sillä en ole saanut sellaista huomiota naisesta pitkään aikaan. No lopulta päädyimme ulos baarista ja lähdimme ulos kävelemään. Juttua oli vaikea kehitellä minun. No lopulta se jotain nojas minuun puistonpenkillä ja jotain puhui nukkumaan menosta, mutta haluaa olla vielä seurassani. No sitten jotenkin vaan päädyttiin meidän kämpälle ja hän jäi vielä yöksi. Hän jopa riisuitui alusvaatteisilleen minun edessä, joka tietysti oli uskomaton kokemus pitkästä aikaa ja sitten peiton alle molemmat. Lopulta hän suuteli minua ja jotain lapsellisia puheli minun ulkonäöstä tyyliin peikkopoika, lutunen. Olin tosi vaivautunut, mutta tosi iloinen että joku nainen oli minun vieressä. No mitään muuta ei tapahtunut. Hän otti minun numeron ja nähtiin vielä 2-3 kertaa tuon jälkeen vähän samoissa merkeissä. Eli olin sen luona yötä tai se meillä. Lopulta kuitenkin nainen tekstasi vähän tapaamisen jälkeen jotain "ei tämä nyt oikein johda mihinkään, anteeksi!". Sekös taas hajotti minua. Toki armeija oli minulla ja näimme ehkä kerran kahdessa viikossa. Kerran taisi olla jopa 3-4 viikon taukokin kun nähtiin. Mutta silti muija laitto välit kiinni niin yllättäen. Hän kuitenkin laitto viestin että tulee juttelemaan minulle baarissa jos näkee ja muuta tollasta paskaa säälijuttua. Tämä nainen oli kai jotain 10 nainen jonka kanssa olen kehitellyt jotain juttua. Kaikki naiset on aina jättäneet minut. Yhden naisen kiinnostus lopahti jo ensimmäisen treffin jälkeen, vaikka sanoi ekalla treffeillä että on ihastunut minusta, nojasi minuun, uteli minun elämästä koko aika, halusi jäädä yöksi.


No siinäpä se minun tillitys olikin. Voisiko joku antaa rehellisen mielipiteen asiasta. Miten minun pitäisi muuttua. Onko enää apua muuttaa sosiaallisia taitoja vai onko syynä sosiaalliset taidot? Missä vika?

4

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • errorsystem

      Sosisaallisten taitojen mittaria ei ole. Vaikka tällä hetkellä näyttää siltä, ettet kykene solmimaan tyydyttäviä ihmissuhteita, se ei tarkoita sitä että juuri sinulla on huonot taidot. Se tarkoittaa vain sitä, ettei ystäväpiirisi ja sinä pysty keskenänne luomaan sinua tyydyttävää ihmissuhdetta.

      Voisin luetella listan, kuinka minua on arvioitu :)... jätän sen tekemättä. Muut ovat aivan väärässä suhteeni, sillä oon ihan ok, kunhan löydän vain sen aivoni jostain... :) Ota huumori avuksesi ja lopeta paineiden haaliminen itsellesi..elämän laatu paranee :)

    • muutu

      Minusta sinun ei tarvitse muuttua mitenkään. Olet tosi symppiksen oloinen, tosiaan olet varmaan enemmän hiljainen tyyppi.
      Baari ei ehkä ole sinulle paras paikka tavata ihmisiä. Minusta tuntuu että sinä et loppujen lopuksi ole baareissa roikkuvaa tyyppiä, ja tarvitseeko kaiikien olla kauhean puheliaita. En itsekään erityisemmin osannut baareissa heittää läppää juopuneiden kanssa vaan minua kiinosti toisenlainen elämä, tosi elämä. En tarkoita kuitenkaan että olisin mikään tosikko.
      Koita etsiä uusia ystäviä muualta. Itse olen alkanut käydä katsomassa koripallopelejä. Siellä tapaa väliajalla ihmisiä ja onhan vieruskaverit. Tai jos alkaisit käydä pelaamassa esim koripalloa kuten ainakin kouvolassa on manhdollista harrastepohjalta.
      Sinä olet ihan hyvä tyyppi omana itsenäsi usko vvan.

      • KAUHU-KOUVOLA!

        ...no KOUVOLASTA nyt ei ainakaan ketään löydä!


      • vaan
        KAUHU-KOUVOLA! kirjoitti:

        ...no KOUVOLASTA nyt ei ainakaan ketään löydä!

        En nyt tarkoittanutkaan että täytyy tänne tulla vaan ainakin täällä on mahdollista harrastella ja ehkäpä muuallakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe