Olen siis nyt 16-vuotias. Mulla on lievä ylipurenta ja sen lisäksi vielä ristipurenta. Rautoja mulle taidettiin muistaakseni ehdottaa jo ala-asteella, mutta en suostunut. Nyt jälkeenpäin kaduttaa tosi paljon, koska oon kuullu, ettei purentavirheitä enää tässä iässä voi korjata muuten kuin leukaleikkauksella. Ja siinäkin on riskinsä. Nyt voisin ihan mielelläni ottaa ne raudat, mutta onko nyt tosiaan liian myöhäistä eikä pelkät hammasraudat enää auta? Vai onko vielä toivoa?
Raudat 16-vuotiaana, onko liian myöhäistä?
hammasraudat
2264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hampaistot ja virheet ovat niin yksilöllisiä, että sinun pitää kysyä hammaslääkäriltä. Parin eri oikojan mielipide ei ole pahasta..
Aikuistenkin hampaita oiotaan, mutta toki töitä pitää tehdä vähän enemmän. Sinulla tilanne ei ole vielä yhtä pysyvä kuin 40-vuotiaalla., esimerkiksi viisurit eivät ole kehittyneet.
Ei ole myöhäistä laittaa rautoja.
Mulle laitettiin 15v.