Hei,
Olemme olleet naimisissa muutaman vuoden, ei lapsia (ikää n. 30). Mieheni ilmoitti viime syksynä, ettei ole varma haluaako olla kanssani. Oli kuulemma ihastunut toiseen. Tämän ilmoituksen jälkeen olen ollut hänelle läpinäkyvä, ihan sama mitä olen tehnyt. Kun yritin keskustella tulevaisuudesta hän sanoo vain ettei tiedä mitä haluaa ja että sovinko suunnitelmiin. Aiemmin ajattelin, että jos oikein kovasti yritän, hän huomaa, että olen rakkauden arvoinen. Eipä niin tapahtunut. Myönnän, että minussakin oli vikaa, että suhde päätyi siihen jamaan. Koska en itse ollut täydellinen vaimo, oikeutin jotenkin mielessäni miehen ihastuksen toiseen ja käytöksen minua kohtaan. Ja ajattelin, että minun on teoillani "voitettava" mies takaisin.
Nyt lähes vuoden yrittämisen jälkeen päädyin pettämään miestäni enkä edes tuntenut huonoa omaatuntoa. Eihän mikään oikeuta tekoani, eteenkään kuin jatkettiin viestittelyä ja soittelua tämän toisen miehen kanssa (nyt sekin ohi). Hän sai minut ymmärtämään, että en voi pakottaa miestäni rakastamaan minua ja että minäkin varmasti löydän ihmisen, joka aidosti haluaa olla kanssani.
Laitan eron ensi kuussa vireille. En tiedä tuleeko tässä vielä joku romahdus, mutta koen tällä hetkellä suurta helpotusta saadessani rakentaa elämääni ihan yksin eteenpäin. Olen jo kuukausi tolkulla tilannetta itkenyt ja valvonut öitä miettien miksi en kelpaa. Tuntuu, että suurin suru on takana vaikkei ero ole vielä edes vireillä. Ja nyt mieheni haluaisi vielä yrittää jatkaa avioliittoa.
En tiedä miksi tämän kirjoitin.. Kai sitä vielä on paljon käsiteltäviä asioita.
yksi eronnut lisää
Kesäkuu2014
0
217
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334678- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564