Paksut pohkeet ONGELMA!

Minua on jo kauan harmittanut kun minulla on niin paksut pohkeet että en ole löytänyt ainuitakaan saapikkaita jotka mahtuisivat jalkoihini. Olisi aivan mahtavaa saada joskus käyttää saapikkaita mutta olen tähän mennessä joutunut tyytymään nilkkureihin. Apua?
86004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sama ongelma täälläkin. Olen käynyt kaikki kaupunkini kenkäliikkeet läpi, etsien saappaita, mutta ei mistään löydy sellaisia, missä Ei olisi vetoketjua! Sitten kun näin jotkut ihanat saappaat, joissa näyttäisi olevan nauhat, niin nauhat ovatkin vain koristeena :( Onko missään sellaisia talvisaappaita, joissa olisi pelkät nauhat? Ja en etsi korkeakorkoisia vaan sellaisia "nyrkkeilykengän" näköisiä, mutta talvella pidettäviä.

Äänestä

paljonko sulla pohkeen ympärys?

Äänestä

Taistelin saman ongelman kanssa, mutta sitten eräs kenkäkauppias kertoi ratkaisun.Vetoketjullisiin saapikkaisiin pystyy laittamaan kiilan, sen mukaan kuinka paksu pohje on.Tulee tietysti hintaa lisää, mutta on sen arvoista.

Äänestä

Hei, kuulin myös yhdeltä kenkäkauppiaalta, että suutari pystyy leventämään saappaiden ympärysmittaa jopa 3cm:llä. Itselläni on myös tuo samainen ongelma, mutta siitä huolimatta olen ostanut saappaat ja vääntänyt vetoketjun väkisin kiinni, nahka antaa periksi ja venyy ajan mittaan.
Eli ensin sattuu ja sit siihen tottuu ja haluaa toiset saappaat.

Äänestä
  • ,sama ongelma ollut aina,eli vantterat pohkeet ja saappaiden löytäminen suht hankalaa,muttei toki mahdotonta sillä onneksi nykyisin suositaan Strech-saappaita ja niissähän varsi joustaa mukavasti ja menee isompaankin pohkeeseen! ja lisäksi usein nyöritettävissä saapasmalleissa on sen verran tilaa kun nyörejä aukoo että antavat myöten...

    Äänestä

Kävin viime talvena ostamassa iki-ihanat vetoketjulliset nahkasaappaat, jotka eivät menneet kuitenkaan ylös asti kiinni. Kiikutin kengät suoraan liikkeestä suutarille, joka ensin venytti saappaiden vartta ja uuden sovituksen jälkeen laittoi vielä parin sentin kiilat. Hintaa taisi tulla parikymppiä lisää, mutta sainpahan ainakin elämäni ensimmäiset sopivat saappaat!

Äänestä
  • kiitti vinkistä, olen kans aina tippa linssissä kade mielellä katellut saappaita, mutta että ne sais noin edullisesti sopiviks?!?!

    Ihana uutinen !!

    Äänestä

Ostin juuri kahdet saappaat , ensimmäiset seitsemään vuoteen. Olivat kalliit, mutta eivät liikaa.
Pikkuliike Hesassa Yrjönkadulla isoRoban ja Ratakadun välissä myy!! Toinen -vanha merkkiliike- Kämp-galleriassa, myy kait samoja, jommasta kummasta varmaan löydät!
Luulin jo, että on tilattava mittatilauksena. Mantereen kenkätehdas (Juupajoki tai Orivesi) tekee ainakin invajalkineita myös tilauksesta.
Muiden en nähnyt mainostavan, vaikka olen aktiivisesti etsinyt viimeisen kahden vuoden ajan.
Hyvää uutta vuotta!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jossu kirjoitti:

Minua on jo kauan harmittanut kun minulla on niin paksut pohkeet että en ole löytänyt ainuitakaan saapikkaita jotka mahtuisivat jalkoihini. Olisi aivan mahtavaa saada joskus käyttää saapikkaita mutta olen tähän mennessä joutunut tyytymään nilkkureihin. Apua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu