Haluan tehdä vaikutuksen

Hätiköi

Haluaisin pukeutua jotenkin siististi kun tapaan ihastukseni. Tämä mies on parikymmentä vuotta minua vanhempi, ja haluaisin saada jotain pukeutumisvinkkejä, että hän saattaisi kiinnostua. Tiedän ettei vaatteet välttämättä kiinnostusta herätä, mutta kuitenkin haluaisi ´n miettiä jonkun vaatteen, joka sopii minulle. Ajattelin laittaa päälle sellaisen pitkän kissapaidan, mutta housut on jo vähän vaikeampi juttu. Ostin paripäivää sitten sellaiset leopardikuvioiset legginssit kun kaveri vinkkas että sopivat minulle. Voiko legginssien kanssa käyttää melkein normaalia paitaa kun yleensä olen laittanut sellaisen pitkän "hienon" paidan? Viimeksi laitoinkin sellaisen hienon koristeellisen pitkän paidan enkä kehtaa samaa käyttää aina uudelleen. Ilmasta en ole varma, mutta saattaa sataa vettä. Ulkona emme ole, mutta katsooko se mies minua oudosti jos olen vaikka polvihousuissa ja t-paidassa vaikka sataa vettä ja on viileä? Olen melko lämmin ihminen niin hikoilen paljon. Siksi haluaisinkin vähän "viileimpiä" vaatteita, mutta näyttääköhän se oudolta, kun on hellevaatteissa viileällä ilmalla.

8

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sunnydrop

      Jos kylmää niin ehkä joku hartiahuivi (menee pieneen tilaan tarvittaessa) Ja jos sisällä olette niin ei varmana haittaa =)

    • akka kemistä

      jos olet iso nainen, älä laita päällesi leggingsejä. ainakaan treffeille :)

    • Hätiköi

      Niin, totta. Tuollainen hartiahuivi voisi olla kiva. Pitää katsoa kaapin pohjalta jos olisi joku.
      Jaah nuo legginsit. Niistä kyllä näkyy isot muodot melko hyvin. :D Millaisethan housut olisi sitten hyvät? Ensin meinasin että laitan legginsit ja jonkun pitkän paidan, ainakin reidet peittyy.

    • ldjldfjldjk

      Jos itse pidät niistä leopardikuvioisista legginseistä, niin sen kun pistät ne esim. sellaisen pitkän, polvipituisen kaftaanin kanssa. Paremmat ne legginsit ovat esim. korkokenkien kanssa kuin sukkikset, joissa yhtäkkiä saattaa juosta silmäpako :). Jos ole pitkä ihminen, niin balleriinat käyvät yhtä hyvin legginsien kanssa. Ja eikös se mies/vai oliko joku toinen kaveri (?) sinulle aikaisemmin todennut, että leopardikuvioiset legginsit sopivat sinulle? Tyylikäs pitkä kaftaani on parempi legginsien kanssa kuin lyhyt paita tai reisipituinen tunika, varsinkin pitkällä ihmisellä minun mielestäni. Riippuu tietysti mitä tarkoitit sillä pitkällä kissapaidalla?

      http://www.thisismeagankerr.com/wp-content/uploads/2014/03/DMONIC-INTENT-kimono-dress-plus-size-fashion-1.jpg
      http://www.thisismeagankerr.com/category/fashion/

      Tuossa yllä lähinnä tyyli polvipituisesta mitä tarkoitin. Alemmassa linkissä Meganilla on PLUS SIZE LEGGINGS-otsikon alla t-paita ja legginsit, josta näet miltä näyttää.

      Vertaa myös tähän Leahin lyhyempään tunikamalliin ja päätä itse laitatko lyhyemmän vai pidemmän paitulin:

      http://www.justmeleah.co.uk/2014/05/simply-be-liz-mcclarnon-kaftan.html

      Riippuu tietysti ihmisen koosta, pituudesta, muodoista jne. mikä näyttää hyvältä ja mikä ei. Kokeilemalla se löytyy. Nuo Megainin ja Leahin blogit on hyvät, sillä ne keskittyvät xl-muotiin.

      Hauskoja treffejä!

      • fdjlödkfjsdl

    • Hätiköi

      Noista oli paljon apua. Unohdin käydä täällä kiittämässä, mutta Kiitoksia oikein paljon. :)

      • jdflasdjfljkf

        Ole hyvä! Mä itsekin löysin paljon uusia, hyviä plus size blogeja, kun tein haun tunikoiden kautta, joten olen myös hyvilläni :). Toivottavasti sun treffit olivat/ovat hyvät ja onnistuneet!


    • Hätiköi

      Ihan kivasti ne menivät. Vaikka melko paniikissa olinkin. On se kun naisilla aina tuntuu olevan hirveä huoli vaatteista, kun mies ei näytä hirveästi välittävän. Kunhan jotkut vaatteet laittaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4976
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2259
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2134
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      206
      2081
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1334
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1118
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      923
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe