Oman elämäni käännekohta.. Kun olin n. 10vuotta tajusin mistä elämässä on kyse.
Siihen saakka ja siitäkin eteenpäin äitini on ruoskinut minua sanoillaan luullen kaltaisensa tyttären tarvitsevan kovetusta elämään tulevia koettelemuksia varten. Hän on kiero ja manipuloiva ihminen, joka ei luota keneenkään ilman todisteita. Kaiken hän kääntää aina muiden syyksi ja on niin perkuleen "viisas" että vain katsomalla asioiden ytimeen voi todeta hänenkin olevan välillä väärässä. Mitään hän ei myönnä, ei korjaa jos se vaatii häneltä jotain.
Olin taas kerran itkemässä piikikkäiden sanojen jälkeen ja turvauduin taas mielikuvitukseeni miten asiat voisivat olla ja mitä omassa elämässäni tekisin toisin kuin äitini. Ajattelin lapsen ajatuksia kuinka pitäisin omia lapsiani sylissä ja kuiskuttelisin korvaan rakastavani heitä vaikka tekisivätkin joskus virheitä.
En kuitenkaan unelmoinut istuvani oman äitini syleilyssä koska kosketus olisi aina oleva täynnä piikkejä ja tulta joka satuttaa minua. Hän ei koskaan pitänyt lähellään ketään ja jos pitikin tuli se selvästi jonkin hänen pyrkimystään ajavan asian eduksi ja hänen oman syyllisyytensä pois viemiseksi. Ei. Häntä en voi pitää rakkaana äitinäni vaan äitinä jonka kommenttit sisältävät aina paljon rivien välistä tulkitsemista. Hän muistaa joka sanan, vääristelee totuutta sen mukaan mikä hänen kannaltaan on sopivaa.
Hän raastaa meitä lapsia syyllisyyden verkolla ja kahleilla jotka eivät enää minuun tehoa.
Silloin kerran sen ymmärsin, että maailmassa voi olla myös pyyteetöntä rakkautta ilman rajoja. Ilman Jeesusta en olisi tässä vaan kiukkuisessa koston kierteessä joka polttaisi minutkin vähitellen kuivaksi sisältä päin.
Nyt minulla on rakkaani, toinen ihminen, joka ei vaadi minulta kuin kohtuullisen. Olenhan ihminen.
En tule koskaan olemaan äitini harhaluuloinen vesa joka toivoisi olevansa täydellinen. Esittää toisille täydellistä on pahinta mitä voi ihminen itselleen tehdä.
Se on valhetta joka ajaa ylpeyden asiaa. Se ei koskaan anna kenenkään tulla niin lähelle, että toinen voisi huomata sen olevan vain kuori jonka alla herkkä sisus on. Se ei anna rakkaudelle siaa. Se on itsekkyyttä, itserakkautta joka ei luo mitään hyvää kantajalleen.... tai no jos elämän ainoa tavoite on näyttää muille kuinka hyvin itsellään muka menee, kun ei kehtaa nöyrtyä muiden edessä.
Rakastan silti äitiäni. Sadistista, pyyteetöntä rakkautta sanoisin.
Äitini opetus.
1
1162
Vastaukset 1
- äidin tyttö
Ensin haluaisin toivoa sinulle voimia ja jaksamista.
Tiedän, että äitisi sanat satuttavat sinua, enkä vähättele tuntemuksiasi - olenhan tuntenut jotakin samanlaisia joskus itsekin. Tiedän kuinka syvälle sattuu, kun ihminen jolta odotat täydellistä tukea ja ehdotonta rakkautta pettää. Opin kuitenkin, en nyt aivan ymmärtämään, mutta hyväksymään oman äitini käytöksen. Kaikkihan me olemme inhimillisiä virheinemme. Oman äitini käytös johtui sairaudesta, eikä hän sille mitään voinut, hän oli uhri samalla tavalla kuin minäkin tunsin olevani. Olosuhteiden orjia olemme kai kaikki, myös sinä ja äitisi?
Hyväksynnän puute oli minullekin kova pala. Viimein kuitenkin tajusin, että täydellisyyttä voi hakea vain itse asettamien tavoitteiden rajoissa, sillä vain silloin voi tuntea tyytyväisyyttä. Hyväksyntää voi saada muilta vasta kun on itse ensin hyväksynyt itsensä.
Mitä haluan nyt sinulle sanoa rohkaisun sanana on, että elä ikinä sulje sydäntäsi rakkaudelta. Se on suuri voimavara, josta voit vielä ammentaa voimia, kun et tunne jaksavasi eteenpäin. Vaikka äitisi ei siihen täysipainoisesti pystynyt, ei se tarkoita ettet sinä siihen pystyisi. Karikoista ei voi tälläkään tavoin välttyä, mutta niistäkin selviää kun luottaa tulevaisuuteen.
Upeata, että et ole menettänyt luottamustasi ja olet saanut luotua uuden ihmissuhteen. Itse en ole kyennyt vielä luottamaan toiseen ihmiseen siten.
Joskus kun olet käsitellyt asian toivon sinun löytävän myös ymmärrystä äitiäsi kohtaan. Minä annoin omalle äidilleni anteeksi, vaikka en voikaan koskaan unohtaa kuinka syvät arvet hän sai viillettyä minuun sanoillaan. Tajusin lopulta, etten voi elää ilmankaan häntä. Olisin tehnyt itselleni väärin jos olisin yrittänyt erota jostakin, joka oli minulle kuitenkin niin tärkeä. Äidin ja tyttären välinen suhde on kuitenkin huonoimmillaankin liian syvä hukattavaksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718