Aaltovoima maksaa!Bonusta vähiten sairaslomalla olevalle

arvoa nolla

4

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 09908.098

      Ei ole lomarahoja näkynyt, palkkatodistuksessa on muttei tilillä. En muistanut huomauttaa, mutta on sekin , jos joutuu hattu kourassa lisiä pyytämään. Arvosana 7.8 Aallolle.

      Kartan vuokrafirmoja sekä rakennus. Vissiin VPS henkilöstöpalvelulla on parhaimmat jauhot pussissa. AAA

      • ex aalto

        Sama täällä. Jäi tunteja saamatta ja ylityö korvauksia. Ite Aalto vai yritti tarjota lounasseteleitä.


    • minäteentäin

      Mulle tuollainen asia olisi yks hailee. Jos sairastutaan niin sitten sairastutaan ja ollaan kotona.

      Mullakin on polvi kipeänä ja olin tuossa 2 viikko putkeen saikulla. Sitten viime viikolla menin töihin kokeilemaan polvea 4:ksi päiväksi ja kyllä polvi vaivaa vieläkin niin että meni istumiseksi koko päivä töissä perjantaina.

      Tiistai-Torstai päivät menivät että varovasti yritin töitä tehdä ja liikkua. Mulla työmatka 100km/suunta niin jos töhin ajan ja polvi kipeytyy niin sitten ennemmin istun sen päivän töissä kun lähden heti perään ajamaan taas 100km. Polvi menee leikkaukseen sen tiedän mutta kirurgin kanssa ensimmäinen tapaaminen viikon päästä.

      Tässä juuri mietin että kun ei tuo polvi tuolla töissä parane. Rasittuu vaan ja mun pitäisi välttää rasitusta vasempaan polveen niin varmaan menen huomenna aamulla taas lääkäriin.

      Itse olen eri vuokrafirman palveluksessa eikä ne poissaoloista välitä eikä asiaksyrityskään. Eikä mua se kiinostakkaan vaikka eivät siitä pitäisi. Kun joku vaivaa niin sitten vaivaa ja mennään lääkäriin.

      Ei mikään työpaikka ola yhtätärkeä/tärkeämpi kuin oma terveys.

      • minäteennäin

        Lisään vielä että tuolla vuokrafirmassa missä olen niin ei ole mitään rahaongelmia. Palkat ym. ylityöt jne. tulee oikein ja ajallaan. Siksi olen siellä pysynytkin töissä.

        Jos palkat tulisivat väärin/myöhässä niin olisin lopettanut ajat sitten.

        Sitten kun tuolla työt loppuu ja jos tarjoavat toista työtä niin sanon ne ehdot millä teen töitä eli työsopparissa pitää lukea että kokoaikatyö ja 40h viikkossa.

        Eikä mitään 20-40h viikossa. Mulla nyt lukee niin mutta olen pysynyt töissä koska töitä on ollut joka päivä se 8h eli 40h/viikossa koko tämän ajan kun olen tuolla töissä ollut eli 4kk.

        Tuo on töinen syy että jos työ alkaisi menemään osa-aikaiseksi niin lopettaisin heti. Ei kaukaa pysty osa-aikatöissä käymään.

        Työpaikkailmoiutksessa luki että kokoaikatyö ja yli 12kk. Sitten sopparissa luki että määrä-aikainen ja osa-aikatyö.

        Sen virheen tein että aloitin työt ennenkuin sain sopparin. Sitten jatkoin vaikka sopparin näin koska ajattelin testata että onko töitä 40h/vko vai pitääkö lähteä lätkimään.

        Ensi kerralla sanon että Sopparin luen eka ja mahdolliset epäkohdat korjataan tai en tule töihin.

        Tuskin enään sitten palkkaavat mutta ei ole minun ongelmani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7838
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3752
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1886
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1210
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1053
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      1003
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      837
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      792
    9. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      10
      750
    10. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      749
    Aihe