Phil Collins

Niuku

Phil Collins tunnetaan tyhjänpäiväisistä radiosoitto pop-biisestä. Itse en ole Collinsia koskaan juurikaan noteerannut, kanava on vaihtunut kun niitä puuduttavia biisejä on soinut.

Siksi en ollut korviani uskoa kun ystäväni soitti minulle jotain iänkaiken vanhaa Collinsia, biistit kuten "In the air tonight" ja "Mama"...aivan mielettömän hyviä ja tyylikkäitä! Oikeasti! Ehkä parhaita biisejä joita olen koskaan kuullut.

Kysymys:
Miksi niin lupaavan alun jälkeen Phil Collinsista tuli mitään sanomattomien pilipali radiosoitto pop-biisien tehtailija?

10

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9884754398579

      Koska Phil Collins halusi tehdä rahaa :D

      No ei välttis asia ihan kokonaisuudessaan mennyt noin.
      mä luulen että Collinsiakin vihataan niin paljon sen takia että media
      on hyökännyt miehen kimppuun ja pilkannut julkisesti.
      Ja kaikki haluu olla cooleja, niin liittyy pilkkajengiin.
      Minusta miehellä on paljon hyvii biisejä, eihän täysin paskalla matskulla
      voi kukaan myydä 100 miljoonaa levyy sekä soolona että toiset 100 miljoonaa
      bändinsä kanss...

      http://www.youtube.com/watch?v=sKGJ4ocWxJU

    • ....................
    • miestä moneksi

      Täytyy ottaa huomioon Phil Collinsin tausta rumpalina progebändi Genesiksessä. Hänestä tuli myös yhtyeen laulusolisti vuonna 1975, kun nokkamies Peter Gabriel erosi bändistä.

      Genesiksen odotettiin tämän jälkeen painuvan unohduksiin, mutta suuri menestys oli vasta tulossa. Collinsin johdolla progerippeet poiskaristanut yhtye tehtaili listahittejä 1980-luvulla. Yhtyeen rumpalin sooloura oli samaan aikaan huipussaan.

      Tuo Mama on muuten Genesiksen kappale. Ei tässä vielä kaikki, Phil Collins vaikutti vuosina 1975-80 Brand X -nimisen fuusiojazzyhtyeen rumpalina.

      • Anonyymi

        tykkään miehestä


    • Loistavaa musiikkia takana vaikka kuinka paljon.

    • Pidän tästäkin artistista paljon. Sekä Genesiksen aikainen musiikki että soolotuotanto menevät.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Another day in paradise biisiin minulla liittyy semmoinen muisto että minun serkun isä soitti sitä kappaletta aika monta kertaa oman autonsa radiosta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      45
      2929
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2701
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      36
      2419
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      2014
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1529
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe