ENE-pirtelöiden säilyvyys?

oho5

Olen aiemmilla kerroilla tehnyt esimerkiksi illalla Naturdiet/ Nutrilett-pirtelön valmiiksi jääkaappiin, koska jauhoisuus katoaa, kun jauhe saa vähän turvota ja viilentyä.

Nyt huomasin oudon ilmiön, pirtelö homehtuu muutamassa tunnissa. Tein töiden jälkeen iltapirtelön, mutta se olikin ihan homeessa. En edes tiennyt, että mikään voi homehtua näin nopeasti. Jo aamulla ihmettelin pirtelön sameutta, en ajatellut, että se olisi voinut olla homeessa, kun maku oli kuitenkin ok. Yleensä syön minttusuklaata, enkä edes halua ajatella, etten ole huomannut värin takia mahdollista pilaantumista.

Teen pirtelöt Funlight-tiiviisteestä tehtyyn mehuun. Vaikuttaisiko tämä asiaan? Muilla vastaavia kokemuksia?

0

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        61
        11635
      2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        96
        8831
      3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

        Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
        Maailman menoa
        12
        4407
      4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

        Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
        Maailman menoa
        21
        3954
      5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

        Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
        Maailman menoa
        5
        3861
      6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

        Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
        Maailman menoa
        7
        3646
      7. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        90
        3616
      8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

        , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
        Perussuomalaiset
        14
        3446
      9. Perussuomalaisiin minä luotan

        Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
        Maailman menoa
        34
        3222
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        45
        2425
      Aihe