Kummassa sy?

Turhaako

Riitelemme jatkuvasti kenties turhista asioista. Olen varmaan tosi mustasukkainen myös, sillä minua vaivaa paljon se kun tyttöystäväni menee aina kesäisin serkkujensa luokse ulkomaille uimaan ja heidän mukanaan on aina yksi poika, josta tyttöystäväni ennen piti tosi paljon. Se häiritsee minua, koska hän menee entisen ihastuksensa kanssa rannalle uimaan, varsinkin kun se tapahtuu ilman minua. Hänen mielestään minun pitäisi kasvattaa itsetuntoa, jotta asia ei vaivaisi minua. Onko syy minussa vai tulisiko hänen huomioida minun tunteitani paremmin näissä asioissa?

1

207

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oman pään hallinta

      No, jos et voi mennä mukaan pitämään hauskaa yhdessä muiden kanssa, on parasta keksiä itselleen jotain yhtä kivaa tekemistä siksi kun kumppani on ulkomaanmatkalla.
      Et sinä voi estää sitä sitä, jos tyttöystäväsi on muiden vietävissä, aivan samoin kuin ei hänkään voi estää sinun tekemisiäsi ollessaan itse muualla.
      Kyseessä on teidän henk.koht. luotettavuutenne ja itsehillintänne, sillä kiusauksiahan maailmassa riittää. Jos niille ei osaa sanoa ei, satuttaa ennen muuta itseään.
      Luottamusta ei saa vahtimalla toista 24/7. Luottamus syntyy ajan, kokemusten ja kunnioituksen kautta.

      On syytä muistaa, että se pahin ja äänekkäin vihollinen on yleensä siellä epäilijän omassa päässä. Se ei usko, vaikka syytetty vannoisi olevansa syytön. Sille ei riitä mikään selitys, se tulee epäilemään aina ja kaikkea - mikäli sille antaa vallan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2479
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      73
      2324
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1314
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      113
      1134
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      233
      997
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      929
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      11
      864
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      799
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      796
    Aihe