Myös One Way Mission -järjestö on ottanut kantaa David Herzogin toimintaan kotisivullaan http://www.onewaymission.fi/
"TIEDOTE
Emme pidä raittiina evankelista David Herzogin toimintaa, emmekä suosittele osallistumista hänen kokouksiinsa. One Way pastorit, House-srk:n vanhimmisto"
Hyvä suositus One Waylta!
"TIEDOTE
Emme pidä raittiina evankelista David Herzogin toimintaa, emmekä suosittele osallistumista hänen kokouksiinsa. One Way pastorit, House-srk:n vanhimmisto"
Hyvä suositus One Waylta!
Vastaukset 30
Vanhimmat
Hyvin tehty, One Way Mission!
Elämme ajassa jossa on otettava kantaa asioihin. Kaikki ihmeet ei ole Jumalasta.
Aamen!
Myös Nokian vapaaseurakunta varoittaa julkisesti David Herzogista:
http://www.nokia.svk.fi/
"Minä tiedän, että minun lähtöni jälkeen teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä, ja teidän omasta joukostanne nousee miehiä, jotka väärää puhetta puhuvat, vetääkseen opetuslapset mukaansa.
Valvokaa sentähden ja muistakaa, että minä olen kolme vuotta lakkaamatta yötä ja päivää kyynelin neuvonut teitä itsekutakin. Ja nyt minä uskon teidät Jumalan ja hänen armonsa sanan haltuun, hänen, joka on voimallinen rakentamaan teitä ja antamaan teille perintöosan kaikkien pyhitettyjen joukossa."
Apt.20:29-32
EKSYTYKSEN INVAASIO
nimeltä: DAVID HERZOG! Useita järkyttäviä paljatuksia!
Paina tätä linkkiä niin tiedät! Päivitetty 27.06.2014.
http://nokia-svk.seurakunta.net/?sid=13
Tämäkin on aiheellinen varoitus.
Herzog pyytää rahaa tähän heinäkuun tapahtumaan.
Vielä on pitkä matka, mikäli tämä on totta?
2014 HELSINKI STADIUM
Goal $75,000
Achieved $16,336
http://www.thegloryzone.org/
Benny Hinnillä on lentokone, Herzogilla ei ja se on vääryys. Herzog on lentokoneensa ansainnut.
Saattaa olla tulossa kaikkien aikojen suurin fiasko talouden suhteen tälle tapahtumalle, sillä halvat eivät ole puitteet.
Ei ole eroa helluntai kausilla ja herssekohilla,samaa valheen julistusta. Hellarit on Pojasta Jeesuksesta Jumalan tehneet ja kolminaisuusoppi rehottaa, Yksi Jumala kolmessa persoonassa ja vielä luulevat totuuden tuntevansa. Hersekot puhuu mitä sylki suuhun tuo samaa potaskaa kuin hellarit mutta toisenenlaisella eksytyksellä. Eksyttäjiä riittää mutta missä on totuuden puhujat jotka hengessä ja totuudessa julistaa, he ovat vielä sivussa, mutta kun aika tulee niin monet itkien ja vaikeroiden parannusta tekevät. Suurin eksytys on se kun ei ymmärretä sitä että Isä on Isä ja Poika on Poika. Vaan heistä väkisin eksyttäjien suulla väännetään yksi Jumala.
Eihän sinuakaan ole kolmea kappaletta, olet yksi, vaikka sinussa on sielu, ruumis ja henki, jotka ovat sinussa yhtä, yksi, kuten Raamattu sanoo:
1. Tess. 5: "Itse rauhan Jumala pyhittäköön teidät kokonaan ja varjelkoon koko olemuksenne, teidän henkenne, sielunne ja ruumiinne, niin että olette nuhteettomat Herramme Jeesuksen Kristuksen tullessa."
Miksei siis Jumala, Pyhä Henki ja Jeesus voisi olla yksi, yhtä?
Kuten juutalaiset sanovat Jumala on yksi (ehad), mutta me kristityt tiedämme, että että Yhdessä Jumalassa on kolme eri Persoonaa;
Jumaluuden 1. Persoona = Isä,
Jumaluuden 2. Persoona = Poika, Jeesus Kristus (hepr. Jeshua, Yehoshua = Pelastaja),
Jumaluuden 3. Persoona = Pyhä Henki, joka asuu uudestisyntyneessä, Jeesukseen uskovassa ihmisessä.
Jeesus sanoo opetuslapsilleen;Olkaa yhtä niinkuin Isä ja minä olemme yhtä. Kuinka 12 opetuslasta voi olla yksi. Ja kuinka Isä Ja Poika voi olla yksi.
"Jeesus sanoo opetuslapsilleen;Olkaa yhtä niinkuin Isä ja minä olemme yhtä. Kuinka 12 opetuslasta voi olla yksi. Ja kuinka Isä Ja Poika voi olla yksi."
No eikös tuo tarkoita, että ollaan Hengessä yhtämielisiä, jossa siis ajatus ja mieli ja Henki käy yksiin.
Me uudestiylhäältä syntyneet saamme päivittäin kokea että on Isä ja on Poika. Käännynnäiset vääntävät kieroon totuuden ja kolmeksi PE,rsoonaksi Isä Jumalaa väittävät ja vielä se vertaus kun ihmisessäkin on sielu,henki ja ruumis. Näyttämää käännynnäiset missä jakeissa on kolme persoonaa on yksi Jumala tai muita lihallisia oppejanne.
"Me uudestiylhäältä syntyneet saamme päivittäin kokea että on Isä ja on Poika. Käännynnäiset vääntävät kieroon totuuden ja kolmeksi PE,rsoonaksi "
Et ole uudestisyntynyt, koska et todista Jumalan Kolminaisuutta; Isä, Poika Jeesus ja Pyhä Henki.
Olen laittanut nämä kohdat tänne kymmeniä kertoja, joten te Kolminaisuuden epäilijät laittakaapa nämä nyt kerralla ylös ja TUTKIKAA nämä kohdat, joissa Kolminaisuudesta puhutaan;
VT;
1 Moos 1:26, 3:22, 11:7 Näissä kohdissa käytetään sanaa "Elohim", monikollista substantiiviä, joka tarkoittaa enemmän kuin kahta - siis tarkoittaa Kolminaisuutta.
UT;
Mat 28:19, Joh 16:26, Joh 14:16 - 31 Jeesus puhuu rukoilevansa Isää lähettämään Puolustajan ja Totuuden Hengen - Pyhän Hengen opetuslapsille olemaan heidän kanssaan iankaikkisesti.
Tämä osoittaa, että Jeesus ei katsonut itse olevansa Isä tai Pyhä Henki. Puhuiko Hän muka itsestään - EI, hän puhui Kolminaisuuden ensimmäisestä Persoonasta Isästä ja Kolminaisuuden kolmannesta Persoonasta Pyhästä Hengestä.
Jokainen Kolminaisuuden jäsen on Jumala;
Isä on Jumala; Joh 6:27, Room 1:7, 1 Piet 1:2
Poika on Jumala; Joh 1:1, 14, Room 9:5, Kol 2:9, Hepr 1:8, 1 Joh 5:20
Pyhä Henki on Jumala; Apt 5:3-4, 1 Kor 3:16
Entä toimiiko One Way Missionissa todella Pyhä Henki?
Puheet ovat hyviä, mutta onko siellä Jumalan Pyhä Henki paikalla?
Entä onko siellä Pyhän Hengen hedelmää?
Siis, ovatko ihmiset seurakunnassa ystävällisiä ja tuntuvatko olevan täynnä rakkautta ja Pyhää Henkeä ja tervehtivän uusia vierailijoita ystävällisesti?
Käykääpä toteamassa asia, nimenomaan te, joilla on henkien erottamisen armolahja.
Aika kevyesti tunnut itse arvioivan hengen hedelmää.
Kumpi on helpompaa, saattaa seurakunta käyttäytymään tietyn kulttuurin mukaisesti, vai opettaa heitä ITSE seuraamaan Kristusta? Minusta jälkimmäinen. Lovehypetyksen ja sulavan meiningin saa aikaan kyllä inhimillisesti, todellista Kristuksen seuraamista ei.
Korjaan siis väsyneenä kirjoittamaani: kumpi on VAIKEAMPAA...
Minusta on vaikeampaa, mutta paljon merkityksellisempää, opettaa seurakuntaa itse seuraamaan Jeesusta, itse arvioimaan asioita. Tätä tunnutaan tekevän OneWayssä.
Helpompaa on ottaa tähtäimeen tietynlainen ulkoinen kulttuuri, ja alkaa opettaa sitä.
Olen käynyt One Wayn kokouksissa kauan aikaa, en koe siellä muuta kuin erittäin voimakasta väsymystä - ja samaa uupumusta näen myös seurakuntalaisten kasvoilta.
Kukaan ei hymyile, ilmapiiri on ahdistava, lauletaan surullisia molli-lauluja - aina tuntuu kokouksen jälkeen, että pian ulos täältä. Samaa mieltä moni muu.
Olisiko nöyrtymisen paikka itsekullakin - jos kaikki tulisivat kokoukseen valmistautuneena - kotona rukoilleena ja Raamattua tutkineena, nöyränä ei nokka pystyssä, olisi tunnelma varmasti AIVAN toinen, mutta kun tullaan vaan ottamaan, ei mitään antamaan muille...
"Korjaan siis väsyneenä kirjoittamaani: kumpi on VAIKEAMPAA..."
Vai olet väsynyt sinäkin - No missäs Jumalan virkistävä läsnäolo???
Ei kai vaan rukous ja Raamatunluku jäänyt väliin sinultakin??? :)
"Entä toimiiko One Way Missionissa todella Pyhä Henki?
Puheet ovat hyviä, mutta onko siellä Jumalan Pyhä Henki paikalla?
Entä onko siellä Pyhän Hengen hedelmää?"
Tästä kirjoituksestani valitettavasti moni sai aivan väärän käsityksen. En tässä nyt tarkoittanut, että Pyhä Henkeä pitäisi palvoa, kuten äärikarismaatikot tekevät.
Olisi varmaankin pitänyt käyttää käsitystä "Jumalan läsnäolo", koska tuo PH tarkoittaa noiden äärikarismaatikkojen silmissä ainoalta Jumalalta jota he palvovat. Pyhästä Kolminaisuudesta he unohtavat Isän ja Jeesuksen - tai he ovat tavallaan sivuosissa äärikarismaatikkojen ihmeiden ja merkkien kokouksissa.
Mutta Jeesus sanoo, ettei tällaisille ihmeiden ja merkkien perässä juoksijoille anneta mitään muuta kuin Joonan merkki!!!
"Korjaan siis väsyneenä kirjoittamaani: kumpi on VAIKEAMPAA..."
Vai olet väsynyt sinäkin - No missäs Jumalan virkistävä läsnäolo???
Ei kai vaan rukous ja Raamatunluku jäänyt väliin sinultakin??? :)"
TÄMÄ oli siis VITSI, WITSI - anteeksi sarkasmini, en voi sille mitään!!!
Kiitos sympatiasta. Viittasin tosiaan tuohon myöhäiseen kellonaikaan, mutta rakastava asenteesi kertookin tässä kohtaa kaiken tarpeellisen.
"Kiitos sympatiasta. Viittasin tosiaan tuohon myöhäiseen kellonaikaan, mutta rakastava asenteesi kertookin tässä kohtaa kaiken tarpeellisen"
Kiitos paljon sarkasmistasi, tuo se tuntuu niin mukavalta! :)
Hedelmistään puu tunnetaan. On hyvä tuoda esiin eri seurakuntien puutteita, joista voi sitten tehdä parannusta jo täällä ajassa, ettei tarvitse niitä sitten Jumalan edessä hävetä.
Meillä on ihan kaikilla uskovilla parannuksen paikka tässä elämässämme, pois ylpeys nyt - sillä Herra Jeesus tulee ja Hän haluaa löytää meidät täydessä uskossa Häneen eikä epäuskossa, ylpeinä ja katkerina elämäämme.
Uskovilla (osalla heistä) tuntuu olevan vääristynyt käsitys hengellisyydestä. Vain ihmeet ja merkit kertovat heille Pyhän Hengen toiminnasta. Usko arjessa ja koetuksissa vaikuttaa vieraalta ja vastenmieliseltä. Sairaudet ja vähävaraisuus on kirous josta on päästävä eroon millä poppakonsteilla ja metodeilla tahansa.
Suurinta uskoa vaatii taipua Herran tahtoon, ei pakottaa Jumalaa meidän tahtoon, kuten tapana tuntuu olevan. Herran tahdossa eläminen on suurinta ihmettä mitä ihminen voi osakseen saada.
Matt. 11:29 Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
Herra antoi meille oivan esimerkin,miksi emme seuraisi Häntä?
Itse olen noissa ihmeissä ja merkeissä aikoinaan seikkaillut liikaakin ja tajusin kyllä ettei Jumala ollut siellä - eli niiitä en tosiaan kaipaa.
Kaipaan Jumalan läsnäoloa ja Jumalan Sanaa - nykyään vaan tuntuu, ettei sitä Jumalan läsnäoloa löydy mistään - olemme ilmeisesti kaikki niin poispoikenneita ja ylpeitä lihassamme, että Jumalan Henki näyttäytyy vain hyvin harvoissa paikoissa.
Olen kuullut Jumalan läsnäolon olevan vielä voimakas nöyrien Jeesus-uskovien kotikokouksissa yms.
Minä menen nukkumaan kun väsyttää enkä lähde silloin muualle kuin sänkyyn nukkumaan. Tee sinäkin niin.
" Pari vuotta myöhemmin farao näki unen. Hän seisoi Niilin rannalla. Yhtäkkiä Niilistä nousi seitsemän kaunista ja lihavaa lehmää, ja ne jäivät syömään kaislikkoon. Niiden jälkeen Niilistä nousi vielä toiset seitsemän lehmää, rumia ja laihoja, ja ne jäivät noiden toisten viereen Niilin rannalle. Ja rumat ja laihat lehmät söivät ne seitsemän kaunista ja lihavaa lehmää. Siihen farao heräsi. Sitten hän nukahti uudestaan ja näki unta vielä toisen kerran. Samassa korressa kasvoi seitsemän paksua ja kaunista tähkää, mutta niiden jälkeen puhkesi esiin seitsemän ohutta, itätuulen polttamaa tähkää, ja ne nielivät ne seitsemän paksua ja täyteläistä tähkää. Siihen farao heräsi, ja hän huomasi, että se oli ollut unta. "
1.Mooses 41: 1 - 7
Mitä arvelet, heräsikö Faarao hyvin nukkuneena ja virkeänä? Ole hyvä ja mene nukkumaan nyt heti.
Kirjoituksesi on outo kaikinpuolin - en mene yleensä päivällä nukkumaan, mutta sinä voit sen tehdä, jos siltä tuntuu.
Taitaa kirjoittaja viitat aikaisempiin "väsyneenä kirjoitettuihin".
Niin, mutta katso mihin aikaan hän kirjoittaa klo 17:57 tarkalleen sanottuna ja kehoittaa minua menemään tuohon aikaan nukkumaan?