Kuvitellaan että ostin käytetyn auton eilen yksityiseltä. Kauanko edellisen omistajan liikennevakuutus on voimassa? Että kannattaako minun ostaa vakuutus alkamaan tästä tai eilisestä päivästä vai vasta 7 päivän kuluttua?
Kiitos etukäteen.
Kiitos etukäteen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
edelliseen omistajan vakuutus on voimassa niin kauan kunnes sinä otat sen vakuutuksen tai edellinnenomistaja katkaisee oman vakuutuksensa.
Sait jo höpöpöhaistw.. vastauksen. Tosiasiassa vanhan omistajan vakuutus katkesi eilen ja sinun alkoi. Kunhan hoidat paperisodan sen 7 päivän aikana niin selviät ilman lisäkuluja
Mutta kuinkas paljon nämä lisäkustannukset mahtaa sitten olla kyseisen seitsemän päivän jälkeen?
Vakutuus alkaa siitä kun teet vakuutuksen. Eli jos teet vakuutuksen alkamaan ensi sunnuntaina niin se riittää, rekisteröinnin voit hoitaa seuraavana päivänä. Et hyödy mitään asian pitkittämisestä. Edellinen vakuutus on tosiaan voimassa kunnes sen seuraava rekisteröi ja vakuuttaa.
No ei se nyt vaan ole. Kun luovari päivätään 30.9 niin myyjän vakutuus katkeaa 30.9. Ostajalla on 7 pv aikaa ottaa uusi vakuutus mutta se alkaa 1.10 vaikka olisi otettu vasta 5.10.
Jos ostaja ei vakuutusta ota ja huppista sattuu niin korvauksen maksaa vakuutusrahasto. Perii sitten ostajalta myöhemmin jos onnistuu. Jos vahinkoa ei satu niin sama jutttu, Ostajalle tulee korotettu maksu.
Myyjän pitää vain huolehtia siitä että saa itselleen kappaleen luovarista pystyäkseen osoittamaan kaupantekopäivän jos myyjä ei otakaan vakuutusta
Eikös isoin hyöty ole se, jos aiheuttaa liikennevakuutuksesta korvattavan vahingon, niin se menee edellisen vakuutuksesta.
Tosin liikennevakuutuksessa ei ole omavastuuta, mutta usein on bonuksia
Oikeastaan ei...
Tuo mahdollistaisi "bonuskikkailun"
Leikitään että teen tänään mun autolla 20.000€ vahingot jollekin, ja tunnustan asian.
Kotona laitan niin että äitini on ostanut auton 1.12...
Kenen liikennevakuutuksesta tuo korvataan
A Äitini (0% bonukset)
B Mun vakuutuksesta (70% bonukset)
B... koska auto ei ole vielä äitini nimissä, eli rekisteröintitodistuksessa ei lue äitini nimeä.
Kaskovakuutuksen bonusmenetykset on helppo välttää, liikennevakuutuksessa se on vaikeampa
Ei, ostajan vakuutus alkaa siltä päivältä kun se on tehty tai viimeistään siitä seitsemännestä päivästä luovutuksesta. Verot alkaa luovutuspäivästä.
Verot alkaa kyllä ostosta seuraavasta päivästä
tai siis luovutuspäivästä