NÄistä kahdesta

Näistä kahdesta jos täytyisi valita niin kumpaan sinä kallistuisit, itsellä on nyt vaihdon paikka...

Hyvin samantyylisä autoja ovat molemmat, jotenkin kallistuisin Volvoon...mutta..niin HMMM..

En oikein keksi perustelua kumpi olisi...Volvossa on turbo, Mersussa jakopäänketju...ääh eihän nuokaan ole mitään perusteluja



Mercedes-Benz A
180 BE

http://www.nettiauto.com/mercedes-benz/a/6381965



Volvo V40
T2 Business

http://www.nettiauto.com/volvo/v40/6543344
1689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sinulle ehdottomasti liian kalliita, viimene nolla pois hinnasta niin alkaa löytymään sinun budjettiin sopiva, tosin sittenkin osamaksulla.

Äänestä

Volvon turboremppaa avaajan sossutuella makseta!

Äänestä

Volvo.

Äänestä

arvonsa paljon paremmin. Volvon hinta 3 vuoden päästä on jotain 15 000€ kun merusta saa vielä karvan yli 20 000€.

Äänestä

Onhan Mersussakin turbo?

Kävisin koeajamassa, tai ainakin liikkeessä tutustumassa siihen miltä auto tuntuu.

Merkki on monelle tietysti tärkeä, mutta ei se automaattisesti kerro onko se itselle paras valinta. Itselle nuo kuvassa olevat Volvon uudet nastarenkaat olisi kauhistus, olisi ikävää hävittää ne vain siksi että kitkarenkaat ovat ne joita meidän autossa käytetään.

Äänestä
  • Melkein taas aloitit tuon jokavuotisen (kaksi kertaa vuodessa) kinastelun, nastarenkaat ovat kyllä paljon paremmat.

    Äänestä

  • joko aloitit kirjoitti:

    Melkein taas aloitit tuon jokavuotisen (kaksi kertaa vuodessa) kinastelun, nastarenkaat ovat kyllä paljon paremmat.

    Niin. Viime vuonna vaihdettiin perheemme kaksi autoa ja molemmissa meni Nokian nastarenkaat (5 & 7-mallit) vaihtoon kun emme käytä nastoja (mukavuus ja eko). Tarjolla ei ollut sopivia autoja jossa talvirenkaat olisivat olleet toivotunlaiset.

    Onneksi ei mittarissa sentään ollut vain 13 tkm kuten näissä puheena olevissa. Riippuu rengaskoosta, mutta joitakin satasia se "varaosa" maksaa jotta talvinen ulina poistuu ( eko). En tiedä saako vähän käytetyt renkaat hyötykäytöön jos ne joutuu vaihtamaan, toivottavasti.

    En hae kinaa, mutta totesin että vain toisessa noista ilmoituksessa näytettiin minkälaiset renkaat on varusteena. Toiset tarvitsevat nastat, toiset eivät halua niitä. Kolmannet eivät ehkä edes ajattele asiaa, turvallisuus jää autonvalmistajan vastuulle.

    Ja jos molemmissa on nastarenkaat ei se tietenkään vaikuta valintaan, ja tuskinpa noissa kummassakaan on kiinalaisia talvirenkaita joita voi olla vanhemmissa autoissa.

    Äänestä

Tuossa on molemmat manuaali vaihteistolla.
Ei se automaattinakaan huono olisi, itse asiassa automaatina saattaisin ostaa.

Mutta hinnat nousee ja budjetti on noin tuossa.

Entisen kärryn vm.2007 Volvon antaa vaihdossa siitäkin saa jo jotain.

Volvosta Volvoon vaihtaessa luulisi saavan paremmin hyvitystä, väliraha jäisi pienemmäksi, luulisin, ainakin itse Volvo liikkeessä.

Mutta tuollainen Mersukin on vakavasti harkinnassa.

Täytyy tehdä muutamia koeajoja vastaavilla malleilla ja laskea väliraha kohdalleen :)

Äänestä
  • Ihan oikeesti, ota ensin yhteyttä paikalliseen sosiaalitoimistoon, saattaa olla nuo maksumääräykset kortilla.

    Äänestä

  • ota yhteyttä kirjoitti:

    Ihan oikeesti, ota ensin yhteyttä paikalliseen sosiaalitoimistoon, saattaa olla nuo maksumääräykset kortilla.

    Oikeesti, sinä mopopoika voit mennä omalle palstalle

    http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3303

    Äänestä

Koeajo olisi varmaan se, mitä minä lähtisin tässä vaiheessa tekemään.

Äänestä
  • Tuskinpa ne sinulle antaa mitään koeajoon, älä edes luule, nokkakärryt jos löytyy niin ehkä ne.

    Äänestä

Entä näistä, Mercedes-Benz W123 vai Volvo 240 GL tai peräti Saab 900 GLs :D

Äänestä
  • Toi 240 olis nostalgisin, näin muuten taksina eilen tuollaisen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vaihtolähellä kirjoitti:

Näistä kahdesta jos täytyisi valita niin kumpaan sinä kallistuisit, itsellä on nyt vaihdon paikka...

Hyvin samantyylisä autoja ovat molemmat, jotenkin kallistuisin Volvoon...mutta..niin HMMM..

En oikein keksi perustelua kumpi olisi...Volvossa on turbo, Mersussa jakopäänketju...ääh eihän nuokaan ole mitään perusteluja



Mercedes-Benz A
180 BE

http://www.nettiauto.com/mercedes-benz/a/6381965



Volvo V40
T2 Business

http://www.nettiauto.com/volvo/v40/6543344

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu