Voiko kyseiseen yritykseen luottaa, ja tekeekö hyvää
työtä.
Onko kokemusta millainen firma VesiTekno on
25
3705
Vastaukset
VesiTekno Oy vastaa.
VesiTekno Oy tunnetaan erityisesti siitä ettemme jätä asiakasta pulaan. Mikäli joku haluaa tietää kuinka me asiakkaidemme kanssa toimitaan, voi ottaa yhteyttä suoraan numeroon 0102172503.- kokemusta on
Eipä tähän oikein voi luottaa.
niin piti sanoman jos on negatiivisia kokemuksia niin kannattaa rohkeasti tulla esiin omalla nimellä niin keskustellaan, kaikki laitteemme kuuluvat tyytyväisyystakuun piiriin joten rohkeasti vaan soittamaan.
- melkoistatouhua
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Vesitekno Oy:n kaksi johtohenkilöä kilpailumenettelyrikoksesta.
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut vantaalaisen Vesitekno Oy:n kaksi johtohenkilöä sakkoihin kilpailumenettelyrikoksesta. Miehet velvoitettiin lisäksi maksamaan vantaalaiselle Bauer Watertechnology Oy:lle korvauksia ja oikeuskuluja yhteensä lähes 163 000 euroa.
Poliisin tutkimassa ja virallisen syyttäjän ajamassa jutussa oli kyse kilpailijan maineen mustaamisesta ja siitä aiheutuneista vahingoista. Vesiteknon toimitusjohtaja rekisteröi vuonna 2013 verkkotunnuksen, joka oli lähes sama kuin Bauerin tunnus. Nettisivuilla varoitettiin, että Bauerin vedenkäsittelylaitteet voivat aiheuttaa terveysvaaroja, muun muassa lisätä lasten leukemiariskiä ja haitata sydämentahdistimien toimintaa.
Säteilyturvallisuuskeskuksen (Stuk) ja Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) edustajat todistivat oikeudessa, etteivät laitteet aiheuttaneet minkäänlaista vaaraa. Käräjäoikeus oli samaa mieltä.
Verkkosivut olivat netissä useita kuukausia. Viestintävirasto peruutti rekisteröinnin. Väärät tiedot olivat kuitenkin levinneet, ja Bauerin myynti sakkasi. Laitteita myydään taloyhtiöille, omakotitaloihin ja teollisuudelle.
“Vastaajien tarkoituksena on ollut vahingoittaa kilpailijansa liiketoimintaa totuudenvastaisilla ja harhaanjohtavilla tiedoilla”, käräjäoikeus toteaa.
Vesiteknon toimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja tuomittiin molemmat 50 päiväsakkoon. Toimitusjohtajan sakko on 3 000 euroa ja puheenjohtajan 1 600 euroa. Heidät velvoitettiin korvaamaan yhteisvastuullisesti Bauerille 100 000 euroa tuoton menetyksestä ja 50 000 euroa muun muassa liikemaineen menettämisestä ja asiakassuhteiden häiriintymisestä. Oikeuskuluja tuli korvattavaksi lähes 13 000 euroa.
tietolähde: Victoria MediaKiitos että seuraatte tätä asiaa, jos mielenkiintoa riittää niin kannattaa pyytää asiakirjat oikeudesta jotta saa paremman ja totuudenmukaisen kuvan . kunhan asia on puitu loppuun julkaistaan materiaalit kokonaisuudessaan, tuolloin pysytään totuudessa mitään salaamatta ja siitä mitään pois jättämättä.
- eilisenteeri
Eiköhän ne dokumentit olleet jo käytössä tuolla käräjilläkin ja poliisitkin taisi hieman teitä tutkia asian tiimoilta. Ja huonostihan siinä teidän kävi, mitä täällä enää itkemään, näytöt kertoo kaiken teidän muka luotettavuudesta.. Kaukana olette luotettavasta toimijasta Suomessa.
- Totuustuleeilmikaikesta
PÄÄTÖSLAUSELMA
Markkinaoikeus kieltää Bauer Watertechnology Oy:ta jatkamasta tai
uudistamasta menettelyä, jossa se toteennäyttämättömästi esittää
vedenkäsittelytuotteita markkinoidessaan, että
a) VesiTekno Oy:n myymät tuotteet TeknoPuhdas P ATTERI tai
TeknoPuhdas ECOBOOST olisivat vahingollisia putkistoille
b) Vulcan-merkkinen vedenkäsittelyjärjestelmä ei voisi toimia
c) vain magneettikentallä saadaan aikaan mineraalien muokkautumista
tai näihin rinnastettavia ilmaisuja.
Kieltoa on noudatettava heti 50.000 euron sakon uhalla.
Markkinaoikeus velvoittaa Bauer Watertechnology Oy:n korvaamaan
VesiTekno Oy:n oikeudenkäyntikulut 27.455,52 eurolla
viivästyskorkoineen. Viivästyskorkoa on maksettava korkolain 4 § :n
1 momentissa säädetyn korkokannan mukaisesti siitä lukien, kun
kuukausi on kulunut tämän päätöksen antamisesta.
Markkinaoikeus hylkää VesiTekno Oy:n vaatimukset muilta osin.
Markkinaoikeus hylkää Bauer Watertechnology Oy:n vaatimuksen
oikeudenkäynti- j a asianosaiskuluj ensa korvaamisesta.
- Suttahalvalla
Todella luotettavaa toimintaa koijaavat minkä kerkeävät eikä heidän laitteet edes voi toimia
aika paljon sanottu veikkoseni, soitto meille ja kun pystyt todistamaan kirjoittaneesi tämän viestin saat ilmaiseksi itsellesi meidän vedenkäsittelylaitteen ja muista sitten kirjoitaa totuudenmukaisia kommentteja laitteistamme. puh. 0102172503
- taasmennaan
TIEDOTE
Bauer Watertechnology Oy on voittanut Markkinaoikeudessa kiistan, joka koski vantaalaisen VesiTekno Oy:n harhaanjohtavaa ja vääristelevää tiedottamista Bauerin tuotteista.
Markkinaoikeuden päätös koski sopimatonta menettelyä elinkeinotoiminnassa. Tuomioistuin kielsi 50 000 euron sakon uhalla VesiTeknoa markkinoinnissaan vääristämästä Bauerin tuotteita koskevia mittaustuloksia sekä vääristelemästä Bauerin tuotteiden väitettyjä terveyshaittoja.
Lisäksi VesiTeknoa kiellettiin käyttämästä Bauerin kanssa samankaltaista verkkotunnusta. Se ei myöskään saa harhaanjohtavasti viitata Säteilyturvakeskuksen (Stuk) erääseen julkaisuun.
VesiTekno julkaisi harhaanjohtavan nettiosoitteen alla tiedotteen, jossa annettiin vaikutelma, etteivät Bauerin tuotteet täyttäisi turvallisuusstandardeja. Tuotteiden haitallinen säteily muka muun muassa voisi kasvattaa lasten leukemiariskiä. Viestintävirasto peruutti sittemmin verkkotunnuksen.
Stukin julkaisu sekä VesiTeknon itsensä tilaama erillinen testaus eivät Markkinaoikeuden mukaan osoita, että Bauerin tuotteista aiheutuisi terveysvaaraa.
Oikeuden mielestä totuudenvastaiset ja harhaanjohtavat ilmaisut ovat olleet omiaan vaikuttamaan Bauerin tuotteen kysyntään.
VesiTekno velvoitettiin korvaamaan Bauerin oikeudenkäyntikuluja runsaat 5 400 euroa.
Bauer ja VesiTekno ovat olleet vastakkain myös rikosjutussa, jossa käsiteltiin samoja asioita. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi aiemmin tänä vuonna VesiTeknon kaksi johtohenkilöä sakkoihin kilpailumenettelyrikoksesta sekä maksamaan korvauksia ja oikeuskuluja lähes 163 000 euroa.
Markkinaoikeuden päätös nro 423/15 on lainvoimainen.
Lisätietoja: Bauer Watertechnology Oy, Veikko Timonen puh. 040 900 6464Kiitos että seuraatte tätä asiaa, jos mielenkiintoa riittää niin kannattaa pyytää asiakirjat oikeudesta jotta saa paremman ja totuudenmukaisen kuvan . kunhan asia on puitu loppuun julkaistaan materiaalit kokonaisuudessaan, tuolloin pysytään totuudessa mitään salaamatta ja siitä mitään pois jättämättä.
- huvittunut
Oliko tässäkin päätöksessä markkinaoikeus väärässä? Toki varmaan vesiteknooy:n mielestä... huh,huh.. Kyllä teitä ihan mielenkiinnolla seurataan ja koskaan ei tiedä mitä tässä sarjassa seuraavaksi tapahtuu..
- Totuustuleeilmikaikesta
Bauer Watertechnology Oy ei saanut valituslupaa korkeimmasta oikeudesta joten tuomio pysyvä.
- Totuustuleeilmikaikesta
PÄÄTÖSLAUSELMA
Markkinaoikeus kieltää Bauer Watertechnology Oy:ta jatkamasta tai
uudistamasta menettelyä, jossa se toteennäyttämättömästi esittää
vedenkäsittelytuotteita markkinoidessaan, että
a) VesiTekno Oy:n myymät tuotteet TeknoPuhdas P ATTERI tai
TeknoPuhdas ECOBOOST olisivat vahingollisia putkistoille
b) Vulcan-merkkinen vedenkäsittelyjärjestelmä ei voisi toimia
c) vain magneettikentallä saadaan aikaan mineraalien muokkautumista
tai näihin rinnastettavia ilmaisuja.
Kieltoa on noudatettava heti 50.000 euron sakon uhalla.
Markkinaoikeus velvoittaa Bauer Watertechnology Oy:n korvaamaan
VesiTekno Oy:n oikeudenkäyntikulut 27.455,52 eurolla
viivästyskorkoineen. Viivästyskorkoa on maksettava korkolain 4 § :n
1 momentissa säädetyn korkokannan mukaisesti siitä lukien, kun
kuukausi on kulunut tämän päätöksen antamisesta.
Markkinaoikeus hylkää VesiTekno Oy:n vaatimukset muilta osin.
Markkinaoikeus hylkää Bauer Watertechnology Oy:n vaatimuksen
oikeudenkäynti- j a asianosaiskuluj ensa korvaamisesta. - fox-mulder
Siriusliset toi veden, ja laittaa teille sondin anukseen. Sitten ei enää naurata.
- Erojuomari
Markkinaoikeus ja käräjäoikeus ovat kaksi eri oikeutta eivätkä edes samalla oikeudenkäyttölinjalla.
Niiden antamat tuomiot koskevat siis eri asioita.
Hgin käräjäoikeuden VesiTeknolle antama tuomio perustui tosiasialliseen vilppiin eikä sitä tuomiota ole kumottu missään asteessa.
Markkinaoikeus taas sitten puolestaan otti kantaa aivan eri asiaan, Bauerin moitittavaan menettelyyn väittämistä koskien Vesiteknon hömppää.
Vesiteknon tapa myydä "kalkinhajoittimia" lämmitysverkostoon ei kyllä kestä kriittistä, luonnontieteeisiin perustuvaa tarkastelua."Vesiteknon tapa myydä "kalkinhajoittimia" lämmitysverkostoon ei kyllä kestä kriittistä, luonnontieteeisiin perustuvaa tarkastelua."
VULCAN on tiettävästi ainut laite jota on tutkittu virallisesti ja nimenomaan MINERAALIEN muokkautumista luodussa kentässä
tutkimus löytyy sivuiltamme
- Anonyymi
Erotuomarille: kannattaa seurata tätä, sillä nimenomaan "tosiasiallinen vilppi" paljastuu kyllä ja mitä todelliseen hömppään tulee sekin selviää.
- Anonyymi
ai niin piti sanoman vielä että tietojeni mukaan VesiTekno Oy ei myy "kalkinhajottimia" lämmitysverkkoon ja toiseksi kyseiset laitteet evät hajoita kalkkia, joten kannattaa ensin opiskella aihetta, ennenkuin kirjoittaa puutaheinää.
- Anonyymi
Ostin marketista tuotemerkkiä VesiTekno X Seesami ( noin puolen kilon viemärinavaus raepurkki jossa oli mukana pieni annosmitta ). Aivan älyttömän hyvä tuote. Tarvi laittaa tosiaan vain se pieni mitallinen ja röörit aukes melkein välittömästi. Suosittelen.
- Anonyymi
sama täällä, ostin VesiTekno X Seesamia ja tuote toimii todella hienosti, Sokeritoukat saivat kyytiä, ei ole näkynyt enää vähään aikaan, laiton samaa ainetta lattiakaivoon. Terveisin Turun akka
- Anonyymi
Varmaankin ihan hyvä aine koska tämä kaliumhan on monen muunkin rakeen vaikuttavana aineena avauksessa. Tämä merkki oli ainakin täällä Porissa aivan hirveän kallista ( kilohinta ) verrattuna toiseen merkkiin jossa oli sama vaikuttava aine.
Mikä mahtoi olla yritys jossa oli hirveän kallista? Voimme informoida kyseistä yritystä tästä "hirveän kalliista hinnasta"
- Anonyymi
Sama homma jatkuu täällä VesiTeknolla. Tilaavat yrityksen nimissä tuotteita ja jättävät maksamatta. Käynyt ilmi että kilpailutettu tuotteita ja tilattu monesta paikkaa. Toimitusjohtaja väittää että ei muka ole tuotteita tilattu ja maksut jää saamatta. Katalaa toimintaa
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4072468- 581721
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1811598Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2881276Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1331037Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67999- 87990
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33973Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11926K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali7893