Eau de toilette ja Eau de parfum erot

Tuoksuavaan

Tuli ostettua Escadan uusi kesätuoksu Born in paradise. Ihana tuoksu ja luulin ostavani jonkin kalliin hyvän hajuveden. Mutta kotona hoksasin sen olevankin Eau de toilette, eli onko jotenkin kevyempi tuoksu sitten. Yhtä kallista se silti on kuin Eau de Parfum. Omistan myös Escadan desire me, mikä on taas eau de parfum. Miten näitä kahta kuuluu käyttää ja milloin? Onko näillä suurikin ero voimakkuuksissa? Ja miksi hinta on silti yhtä suuri jos toinen on voimakkaampikin?

1

1571

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EdP/EdT/EdC?

      Edt/Edp ero on tuoksuvien ainesosien määrässä. Edp:ssä enemmän vähemmän Edt:ssä.
      Sama tuoksu edt:nä ja edp:nä niin jälkimmäinen varmaan kestävämpi/voimakkaampi, mutta käytännössä taitaa olla enemmän kiinni itse aineksista onko kevyt/raskas tuoksu.

      Hinta voi riippua tuoksun iästä (milloin ilmestynyt), uudet tuoksut yleensä myydään täyteen hintaan, vanhemmat mallit halvemmalla pois. Eriaineetkin tietty tekevät hintaa, jos käytetty harvinaisempia aineita niin nostaa hintaa vaikka olisi edt.

      Käytössä erot taitaa olla noin yleisesti että edp kestää pitempään ja tuoksu pilvi on isompi samassa määrässä, tähän edelleenkin kuitenkin vaikuttaa ihan tuoksun tyyli. Vesi/sitrus edp on todennäköisemmin kevyempi ja vähemmän kestävä kuin jokin oikein mausteinen ja tumma edt.. Samallatavalla voi kummallakin laittaa kanssa ihmiset tainnuksii kun oikein läträä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      118
      5576
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      451
      1756
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      200
      1213
    4. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1199
    5. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1183
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1063
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      975
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      951
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      856
    Aihe