Oikeisto-hallitus tulee "demari"-Rinteen johdolla esittelemään sopulin tavoite-eläkeiän NOSTAMISEN. Näin tulee käymään "demari"-Rinteen johdolla.
Kyseessä on eläkepuhallus rikkaiden eläkkeiden maksamiseksi sopulien kustannuksella. Tästä syystä....
ELÄKEKATOSTA eivät natsit halua puhua !
( http://keskustelu.suomi24.fi/node/8796344 )
Kun poorrrvari Rinteen johdolla haluaa "jatkaa teidän työuraa" eläkeikää NOSTAMALLA, on tosiasiallisesti kysymys vain teidän kusipäiden eläkkeen LEIKKAAMISESTA, jotta valion johtajille ja muille porrvarikusettajille voidaan maksaa jättieläkkeitä.
Osa teistä RAATAA niitä kasaan, mutta ne jotka eivät raada, löhöävät KORTISTOISSA odottelemassa. Kortistolaiset osallistuvat rikkaiden eläktalkoisiin luopumalla omasta eläkkeestään "vapaaehtoisesti".
Outokumpu, Juha Rantanen, eläkkeelle 60 v., 530.000 € eläke vuodessa
Kemira, Harri kerminen, eläkkeelle 62 v., 460.000 € eläke vuodessa
Rautaruukki, Sakari Tamminen 60 v., 430.000 € eläke vuodessa
Gasum, Antero Jännes, eläkkeelle 60 v., 250.000 € eläke vuodessa
Itella, Jukka Alho, eläkkeelle 60 v., 250.000 € eläke vuodessa
Veikkaus, Risto Nieminen, eläkkeelle 63 v., 220.000 € eläke vuodessa
Kemijoki, Aimo Takala, eläkkeelle 60 v., 160.000 € eläke vuodessa
Kemira, Harri kerminen, eläkkeelle 62 v., 460.000 € eläke vuodessa
Rautaruukki, Sakari Tamminen 60 v., 430.000 € eläke vuodessa
Mikael Lilius tuleva eläke 540 000€ tämä tulee vain fortumista
Missä luuraa muitten SUURYHTIÖIDEN eläketiedot ???
Tässä näitä joitakin.
Työeläkeläisten huipulla ovat UPM:n Juha Niemelä (eläkettä 68 000€/kk), Jukka Härmälä (62 000€/kk) ja Sampon Jouko Leskinen (29 780€/kk). Viimeisen tiedon mukaan näille KÖYHILLE maksetaan lisäeläkettä tavallisten eläkeläisten rahoista ?? Kaverit ovat n. 60-v ja samaan aikaan vaativat rakennusmiesten oloa jopa 68-v asti ??????!!!!!
"TYÖURIANNE" ne natsit (=kako-kepuli-"demarit") jatkavat tällä tavalla:
(lisää jatkoja tuolla: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11629101 )
22.5.13 "Itella irtisanoo 183 asiantuntijaa ja esimiestä"
22.5.13 "Parocin yt-neuvottelut ohi – 250 saa lähteä"
22.5.13 "Ammattikorkeakoulu Metropolia aloittaa yt-neuvottelut - koko henkilöstö"
29.5.13 "Valtiokonttori vähentää väkeä – jopa 70 lähtee"
31.5.13 "Nanso päätyi vähentämään 50 työntekijää"
3.6.13 "Orion Diagnostica irtisanoo 60"
5.6.13 "TCS irtisanomassa 290 Suomessa – yt:t päätökseen"
6.6.13 "Metsä Group vähentää 73 työntekijää"
6.6.13 "Fiskars jakaa potkuja ja lomauttaa"
6.6.13 "Nokian ulkoistuskumppani irtisanoo jopa satoja"
9.6.13 "Avanade tarjoaa Tampereella salaisia lähtöpaketteja - useita kymmeniä"
10.6.13 "Stora Enso aloittaa yt-neuvottelut - vähennystarve on 136 henkilöä"
11.6.13 "Solteq tarjoaa lähtöpaketteja - "normaali keskustelutapa""
12.6.13 "HCL antaa potkut jopa 49:lle: "Jokainen kivi on käännetty""
12.6.13 "Kemira lakkauttaa Vaasan-tehtaan ja irtisanoo 60"
12.6.13 "Nurminen Logistics yt-neuvottelee - 67 henkilöä"
12.6.13 "EK:n yt-neuvottelut
Tämän saat aina, kun äänestät kako-kepuli-"demaria", siis niitä natseja.
Syksyllä tulee esitys ELÄKE-iän nostamisesta !
9
221
Vastaukset
- 1250
mitä välii- se nousee 2.lla vuodella vasta 24 vuoden kuluttua...kuka silloin enää edes muistaa taas tätäkään turhan aikuista rutinaa.
- Ne lääkkeet
Mistä 1250 on saanut päähänsä ,että nousee vasta 24 vuoden kuluttua?
Ei taida olla lääkitys kohdallaan!
Voi surkeus. - menisit lääkäriin
Seuraapa itse , miten tulee menemään, ja funtsaile vaan ihan omia lääkkeitäsi.Esim. jos vaikka kk kerrallaan vuodessa nostetaan niin milloinkahan se 2 vuoden nousu toteutuu.
No, ehkä nostavat vaikka 2kk/v, silloin tahti puolittuu.Tuo kk/v on optimistisin, muttei mitenkään väärillä jäljillä. - aurinkorannanmies
tyhmyydestä sakotetaan : hoitakaa eläkkeenne, kun teette työsopimuksianne, ei tyhmä tarvitse olla, turha sitä on valittaa, hyvälle tyypille hoidetaan hyvä eläke, minä hoidin aikoinaan itselleni hyvän eläkkeen, nyt on millä mällätä, 8800 kuussa puhtaana riittää minulle.
- 40v
Kuinka kauas eläkeikä karkaakaan jo pitkän työuran tehneiltä?
- fgd77
Ei karkaa yhtään mihinkään, ole huoleti. Pääset eläkkeelle ihan kuin ennenkin, mikäli vuosia siitä iästä puuttuu niin muutaman kk kun oot pidempään niin asia on kohdallasi hallinnassa.
- ahainen vikka
Niin 40 7 vuotta ja sitten vielä ne "muutamat kuukaudet"... kuinka pitkään
aloituksen jäbät on olleet työelämässä "oikeesti"?
- Haans.
Näin mm. VTT:ssa kako-kepuli-"demarit" jatkavat "työuria:
http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2014/08/28/yle-vtt-aloittaa-isot-ytt-vaarassa-350-tyopaikkaa/201411931/12
Myös viime vuonna ko. lafkasssa käytiin yt-neuvotteluja "TYÖURIEN" lopettamiseksi ennenaikaisesti. Prossi vaiettin "puolueettomassa ja riippumattomassa nk. prsnta-mediassa täysin.
Mm. Hesari toimi kuten muutkin jallittaja. Vaikeni asiat tyystin ja sen sijaan esitteli lehtiversiossa yksittäistä VTT-heppulia isolla artikkelilla, kuinka tämä joutuu lopettamaan väkisin työt 68-vuotiaana. Heppu olisi halunnut jatkaa.
"Työura"-NATSIT tekivät hesarissa todellisen oharin.
Sen sijaan, että ne olisivat kertoneet kansalaisille vtt-lafkan mittavista irtisanomisista (satoja ulos), ne esittelivät siis vain tuota heppulia, jonka oli eläkemääräysten mukaan "pakko" lopettaa työnteko 68-vuotiaana.
Itse olisin heppulin osalta sanonut selkeämmin: ehkä hän olisi sittenkin kaivannut jo aiemmin psykiatrista hoitoa mutta henkilö hyväksikäytettiin surutta.
Samaan aikaan kun irtisanoivat satoja.
ENNEN NORMAALIN ELÄKKEEN ALKAMISTA. Se niistä "työura"-natseista, eikö totta. Kako-kepuli-"demareista". - mennä sairaalaan
Haans unohti mainita, että EK, ajaa eläkeikää ylös ja EK toimii Kokoomuksen käskyttäjänä, Kokoomus on esittänyt työajan pidentämistä, kun maassa suurtyöttömyys!
Kokoomus ja EK haluavta eläkeiän ylös, kun suurtyöttömyys, myöskin ansiosidonnaisen päivärahan kimpussa on Ek ja Kokoomus, kun suurtyöttömyys.
Haansille terveisiä sinne mielisairaalaan.
Sak on voimakkasti puolustanut tavallisten työläisten ja työttömien asemaa, tämä myöskin Haans pulille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749