Rautalisän käyttö

Olen ollut koko ikäni (nykyisin kolmekymppinen) nainen taipuvainen matalaan hemoglobiiniin ja anemiaan. Nykyisellään on melko runsaat kuukautiset ja myös peräpukamat vaivaavat toisinaan. Paksusuolen tähystys tehty aiemmin se ok. Ferritiini-arvo on ollut alle viitearvojen. Kuinka kauan rautalisää voi käyttää turvallisesti? Kuinka pitkään rautavarastojen täyttyminen kestää? Pyrin syömään myös rautaa sisältäviä ruokia. Käytän maitoa, kahvia ja teetä. Mikä rautavalmiste olisi hyvä?
3390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rautavalmiste kannattaa valita sen mukaan mitä oma vatsa sietää, opsidan on yleensä vatsaystävällisempi kuin retafer. Mikäli raudan puutos vaivaa niin on sitä hyvä käyttää jatkuvasti.

Äänestä

"Käytän maitoa, kahvia ja teetä."

Nämä myös kuluttavat rautavarastoja.

Tätä rautavalmistetta suositellaan yleisesti sen hyvän imeytyvyyden takia. Otetaan maidottoman ruuan kera. Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.
http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91

Myös tämä on hyvä:

http://www.valioravinto.fi/kelasin-rauta

Apteekin valmisteet aiheuttaa vatsavaivoja, joten jätä ne väliin.

Voit syödä kuureittain tai jatkuvasti.

Käy säännöllisesti mittaamassa ferritiiniarvosi.

Äänestä

HB:n viitearvot :
Miehet: 134–167 g/l
Naiset: 117–155 g/l

Anemiaa aiheuttaa raudan riittämätön saanti, raskaus (lisää raudan tarvetta), imetys, liika maidon kalsium, imeytymishäiriöt (mm. keliakia), erilaiset sairaudet, muiden ravintoaineiden puutokset ja runsaat kuukautiset.

Folaatin, C-vitamiinin ja B-12 vitamiinin puute aiheuttaa perniöösianemiaa.

Lisäksi maidon kalsium tai kalsiumvalmisteiden käyttö, heikentää raudan imeytymistä. Juo vettä. Maitotuotteita enintään 2-3 annosta päivässä. Kalsiumia on lähes joka ruuassa, joten ilman maitoakin pärjää.

Keliakia on yleisin sairaus, joka aiheuttaa anemiaa. Keliakia aiheuttaa myös lukuisten muiden ravintoaineiden imeytymishäiriöitä mm. B-12.

Keliakia voi olla, vaikka ei kauheesti vaivaa olisikaan. Hoitamaton keliakia voi pitkällä aikavälillä aiheuttaa vaikka mitä, joten sitä kannattaa todellakin hoitaa.

Rauta on tärkeä osa hemoglobiinia, jonka tehtävänä on kuljettaa happea kudoksille. Lisäksi rauta osallistuu punasolujen tuotantoon ja auttaa vapauttamaan energiaa hiilihydraateista ja rasvoista kudosten käyttöön.

Aikuisen naisen saantisuositus on 15 milligrammaa vuorokaudessa ja suomalaiset naiset saavat rautaa keskimäärin 10 milligrammaa. Runsas liikunta suurentaa tarvetta hieman. Piilevä puutos esiintyy jopa 30 prosentilla hedelmällisessä iässä olevista naisista.

Tärkein lähde on punainen liha. Veri- ja maksaruoat ovat vielä parempia, mutta niitä käytetään hyvin vähän. Rautaa saa melko hyvin myös vaaleasta lihasta ja kalasta.

Jos ravinnosta saa rautaa vain niukasti, elimistö ottaa tarvitsemansa raudan varastoistaan. Kun varastoihin syntyy vajausta, lihasten hapotus kovassa liikunnassa voi olla normaalia voimakkaampaa. Vasta varastojen tyhjennyttyä syntyy anemia, jonka tunnusmerkkejä ovat poikkeuksellinen väsymys ja hengästyminen. Lievä puutos ja anemia määritellään verikokeessa.

Puutos korjataan rautavalmisteella. Rautavalmistetta ei pidä käyttää varmuuden vuoksi, sillä liikasaanti on haitallista.

Tässä 2 hyvää valmistetta, joista ei saa vatsavaivoja eli vältä apteekin valmisteita. Otetaan maidottoman ruuan kera. Myydään luontaistuotekaupoissa, nettikaupoissa ja Citymarket.
http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-ferromax-tonic-strong-&product=91

http://www.valioravinto.fi/kelasin-rauta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fe? kirjoitti:

Olen ollut koko ikäni (nykyisin kolmekymppinen) nainen taipuvainen matalaan hemoglobiiniin ja anemiaan. Nykyisellään on melko runsaat kuukautiset ja myös peräpukamat vaivaavat toisinaan. Paksusuolen tähystys tehty aiemmin se ok. Ferritiini-arvo on ollut alle viitearvojen. Kuinka kauan rautalisää voi käyttää turvallisesti? Kuinka pitkään rautavarastojen täyttyminen kestää? Pyrin syömään myös rautaa sisältäviä ruokia. Käytän maitoa, kahvia ja teetä. Mikä rautavalmiste olisi hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu