Ostin Dressmanista kaksi "Egyptian Cotton"- kauluspaitaa töihin vanhojen EI-Dressmanin Egyptian Cottonin tilalle ja meinasinpa perseelleni lentää kun aloin näitä Dressmanin "huippu"paitoja käyttämään. Ei pysy sileänä ja sitten kun silittää niin menee tupla-aika ja silti ei saa höyryn kanssakaan täysin sileäksi. Rypistyvät kuin pirulaiset.
Edellisen paidat olivat ihan merkittömiä halpis(?)paitoja mutta todella helpot silittää ja pysyivät rypyttömänä. Nämä Dressmanin paidat rypyttyy päivässä ihan paskoiksi. Jos esim. erehtyy pitämään käsiä ristissä kropan edessä puuhkassa niin samantien on paita täynnä vekkejä.
Joten asiaan: mistä/minkämerkkinen olisi hyvä kauluspaita? En kuitenkaan halua näitä myrkyillä kyllästettyjä "itsesiliäviä" paitoja koska ne on niin täynnä kemikaaleja että eivät missään nimessä sovi päivittäiseen työkäyttöön. Myyntiala on ammattini ja fiksun näköinen pitäisi siis (yrittää) olla :)
Mistä helppohoitoinen kauluspaita?
2
1933
Vastaukset
- Jype61
Samaan kysymykseen etsin vastausta - parhaat suoraan pesusta päälle pistettävät paidat eivät ole olleet kalliita. Hinta ei tässä laatua takaa. Onko kellään vikkkejä mistä tuntee rypistymättömän paidan? Itse arvelen ohuiden kankaiden olevan parempia.
- M52_
100% puuvilla rypistyy helposti. 80% 20% sekoitus pysyy silittämättäkin siistinä pidempään. Arkikäytössä paidoissa minulla jopa jopa 60% 40% sekoitusta. Pärjää niin pitkään, että hikoilusta johtuva paidan pesemisen tarve tulee ekana. Täyttä puuvillaa oleva paita toki näyttää parhaalta, mutta nuo seosta olevat menettelee ihan mainiosti. Olisi muuten aika sirkus silittämisen kanssa, sillä käytän kauluspaitaaa ja krakaa töissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291126
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707