Lykantropia

rosalieny

Monikaan ei varmaan ole kuullut sairaudesta nimeltään lykantropia. Kerron siitä hieman tässä alussa. Lykantropia on siis psykiatrinen sairaus. Ihminen jolla on lykantropia uskoo/kokee olevansa eläin tai muuttumassa eläimeksi. Muutos tapahtuu kuitenkin vain sairastavan mielessä.

En yhtään tiennyt mikä minulla oli ja etsin tälle asialle nimitystä. Ja sain selville, että sitä kutsutaan lykantropiaksi. Mutta itse en koe tätä sairautena. Minä siis välillä ääntelen ja liikun kuin susi tai koira. Ja minä uskon, että sieluni ei ole puhdas ihmisen sielu. Eli sieluni on ollut ennen tätä nykyistä kehoa koiran tai suden kehossa. Kyseessä on siis uudelleen syntyminen.

Mutta en sanoisi itseäni sairaaksi enkä varsinkaan mielisairaaksi. Onko muilla lykantropiaa? Ja jos on, miten elät sen kanssa sovussa? Huomauttaako joku joskus tästä asiasta sinulle?

7

5045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daaadddtrf

      Mulla on kaveri joka luulee aika ajaoin olevansa susi. Hänellä on skitsofrenia teinivuosista saakka.

    • Anonyymi

      Heippa!
      Samaa täällä päin. Et ole päästäsi vialla. Itse tunnen olevani koala ja olen etsinyt pitkään muita samankaltaisia.

    • Anonyymi

      Kyllä tuo jonkin tyyppinen psykoosi on. Et tunne itseäsi sairaaksi koska psykoosipotilaalta usein puuttuu sairaudentunto.

      Mutta, jos tosiaan leikit koiraa uskoen olevasi koira niin kyllä tuo mielensairaus on ja siitä voi puhua lääkärille, jos haluat.

      Eri asia on sitten onko se välttämätöntä, jos et ole kenellekkään vaarallin etkä esim ajattele, että sinun on purtava ihmisiä.

      Mutta, jos tähän ei liity agressioita muita ihmisiä kohtaan niin on oma asiasi puhutko psykiatrille ja alatko esim myrkyttää itrseäsi Psykoosilääkkeillä.

      Kehotan silti muistamaan, että tuo on sairaus ja olemaan antautumatta liikaa fantisoileen.

      • Anonyymi

        Hei! Luulisin että tuota kutsutaan therianina olemiseksi, se ei ole mielisairaus vaan osa identiteettiä. Toivon että täällä keskustelussa olevat eivät menis niin kärkkäästi heti sanomaan toiselle, että hänellä on mielisairaus tai että hän ei ole normaali. Lykantropia on mielisairaus, jossa potilas kokee olevansa fyysisesti eläin tai että hän pystyy muuttumassa siksi. Therianit taas kokevat olevansa eläimiä henkisesti (heillä on esim eläimen mieli, sielu...) eivätkä ole mielisairaita.


    • Anonyymi

      Olet todennäköisesti vain therian ja se ei ole mikään sairaus! Therian= Ihminen joka on joko entisessä elämässään ollut eläin tai kokee olevansa eläin vangittuna ihmis kehoon.

    • Anonyymi

      Kyllä se monen mieltä ilahduttaa kun kokee, että simpanssit heiluttavat iloisesti ihmisen nähdessään.
      Tunnistavat paremmin sukulaislajinsa kuin monet "liikaa" lukeneet.

    • Anonyymi

      Et oo todellakaan mielisairas!
      Oot toden näköisesti theriantrophy tai muu Alterhuman (alaluokka kaikille kotka kokee itsensä jollain tasolla ei ihmisiin olentoihin!)
      Itse ainakin haen turvaa kiusaukselta ja paineita käyttäytymällä kissamaisesti! tässä ei todellakaan tarvita psykiatreja. Jos kuitenkin ymmärrät olevasi ihminen etkä ole agressiivinen ihmisille niin pärjäät hyvin. Nähdään jos kuitenkin tarvitset lisätietoa niin youtubesta omilla poluilla Ruskan kanssa

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2679
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      24
      2431
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2094
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1976
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1472
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      166
      1319
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1001
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      934
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      758
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      93
      729
    Aihe