Eikö allekirjoitettu työsopimus henkilöstövuokrafirman kanssa ole pätevä? Töiden piti alkaa 2 .6. ja edellisenä perjantaina henkilöstöfirmasta soitettiin että työn alkaminen siirtyy muutamalla päivällä tai viikolla. Se ei ole vieläkään alkanut. Henkilöstöfirma on tarjonnut vain yhden päivän työtä 160 kilometrin päässä. Palkkaa ei ole kuulunut koska firman mielestä työsopimus ei ole voimassa ja henkilö ei ole heillä töissä. Miä virkaa työsopimuksella on jos se voidaan mitätöidä puhelimessa?
Työsopimus
9
341
Vastaukset
- NeitiKukkanen
Mikä firma, kerro ihmeessä.
- niin5
Pidä huoli ettet menekkään tuollaisen paskafirman kautta töihin.
- keikkaapukkaa?
Oletko tehnyt keikkasopimuksen? SIltähän tuo vähän vaikuttaa. Yleensä vuokrafirmoissa on eniten juuri tarvittaessa työhön kutsuttava-sopimuksella työtä tarjolla.
- tsemiähei
Kuulostaa todella huonolta...
Mulla kanssa töitä piti olla, sovittu puhelimessa (tekstiviestillä vieläpä, eli minusta aika heikkoa työhönottajan puolelta, mutta onpahan todistusaineistoa) mutta eipä sitten ollutkaan.
Vaan mitä voi pieni ihminen tehdä?
Toivottavasti löydät paremman paikan. Mulla on ihan hyväkin kokemus vuokrafirmasta, kaikki meni juuri niin kuin pitkikin, mutta on myös näitä huonoja... tuntuu riippuvan enemmän siitä hr-ihmisestä kuin itse firmasta. Toiset oikeasti välittää työntekijästä, ja toisilla ei tunnu olevan mitään kokemusta hoitaa asioita, kunhan ovat päässeet vähän leikkimään töitä jonkun tutun firmaan... - IhanaLiisa
Hyvää vessapaperia nuo vuokratyösopimukset.
- Varokaa
Kysymyksessä ei ole keikkatyö vaan sopparissa oli viikottainen tuntimäärä ja tuntipalkka jne.
- Pyyhin pyllyänn
Hyvä pyyhkiä kakkaista pyllyä tällaisilla vuokratyösopimuksilla, varokaa olet alinta sosiaaliluokkaa, jos allekirjoitat. Pikkukeikka menee, mutta älä myy sieluasi ahneelle välittäjälle, joka riistää.
- varokaa ap
tämä case loppui onnellisesti. maksavat täyden palkan 2.6 alkaen :-)
tehosi kun peloteltiin korkeimman oikeuden vastavan tapauksen tuomiosta ja hesarin toimittajalla :-) - näinminetein
Mulla oli kerran niin että sovin töiden aloittamisen puhelimessa erään vuokrafirman kanssa ja sitten soittivat ettei alakkaan vielä vaan pari päivää niin sitten.
Meni pari päivää ja taas soitto että siirtyy vielä muutamalla päivällä. Sanoin sitten puhelimessa suorat sanat että en tule ollenkaan töihin. En lähde sellaiseen pellefirmaan töihin joka ei tiedä omia työmaitaan.
Tässä tapauksessa se pelleilijä oli se asiakasyritys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001