Mistä tietää ja huomaa kun hevonen ratsastaessa huijaa ratsastajaa taivuttamalla niskansa kaarelle ja yrittää luistaa töistä. Kuulemani mukaan sellainen treenaa hevosta väärin. Minua harmittaa asia jos ratsastamani hevonen kulkeekin väärin enkä itse sitä huomaa, enkä osaa tehdä asialle mitään. Eli kysymys kuuluu edelleen: mistä erottaa selästä katsottuna oikean muodon ja väärän muodon?
Kiitos vastauksista! :)
selittäkää...
2
130
Vastaukset
Sitä on hyvin vaikea opettaa mitenkään, se kuuluu niihin asioihin jotka oppii ajan mittaan kokemuksen kautta. Mutta itse huomaan sen yleensä hevosen tavasta liikkua. Peräänannossa hevonen on kuuliainen ja kevyt kaikille avuille, ja sen askellus on pehmeää ja miellyttävää istua. Eron huomaa selvästi. Mutta jos se huijaa, sen liikunnassa ei tapahdu mitään muutoksia. Tosin joillakin hevosilla on luonnostaan niin pehmeät liikkeet että niistä voi olla vaikea päätellä mitään.
Mutta yksi hyvä merkki on se, että jos alkukäynnin jälkeen keräät ohjat käteesi ja hevonen vetää välittömästi kaulansa kaarelle, se huijaa. Hevonen ei mene oikeaan peräänantoon vain sillä, että joku kerää ohjat käsiinsä.
Mitä muita merkkejä huijaamisessa voi olla, vaihtelee suuresti hevosesta riippuen, joten mitään nyrkkisääntöjä on vaikea antaa. Hevonen voi olla etupainoinen koska ei ota riittävästi painoa takajaloille (ei siis käytä selkäänsä oikein koska ei työskentele kunnolla, = väärä muoto), tai siirtymiset askellajista toiseen saattavat olla vähemmän sujuvia. Ohjien vaikutus saattaa olla "nykivää", eli esim asetuksessa tai käännöksessä tuntuu ensin että mitään ei tapahdu, ja sitten hevosen pää ikään kuin nytkähtää haluttuun suuntaan. Laukannostot saattavat mennä kiitoravin kautta jos hevosella on sellaista taipumusta. Kuten sanottu, merkkien kirjo on laaja, mutta näihin olen itse useimmin törmännyt.- ----
Oleellistahan on nyt ymmärtää, mitä se peräänanto tarkoittaa.
Se, että hevonen kulkee kaula kaarella, ei oikeastaan tarkoita vielä yhtään mitään.
Ratsastuksessa (jos nyt puhutaan enkkutyylistä) on tarkoitus saada hevonen liikkumaan niin, että se käyttää takajalkojaan ja nostaa selkäänsä, eli toisin sanoen käyttää vatsa- ja selkälihaksia ratsastajan kantamiseen.
Samalla hevonen rentoutuu, jolloin kaula pyöristyy.
Peräänannossa hevonen on myös kuuliainen, eli se reagoi herkästi pohkeeseen, istuntaan ja ohjasapuihin. Hevonen on koko ajan kevyellä kuolain tuella, eli tuntuma hevosen suuhun säilyy koko ajan (myös kääntäessä, siirtymisissä yms.) yhtä voimakkaana. Missään vaiheessa ohjat ei siis ole löysinä eikä vedä. Pientä vaihtelua toki tuntumassa on siinä, kun tehdään pidätteitä tai myödätään, mutta ohja ei siis ole edes myödätessä löysä.
Oleellista oikeanlaisessa ratsastuksessa on lisäksi se, että kaulan muotoa voidaan säädellä. Hevonen ei siis vaan kulje kaula jotenkni kaarella, vaan ratsastaja pystyy saamaan hevosen liikkumaan pidemmässä muodossa tai kootummassa muodossa.
Peräänantoa ei varsinaisesti näe selästä, vaan sen tuntee. Kun hevonen on peräänannossa, se pysyy ohjastuella, reagoi herkästi apuihin ja liikkuu tarmokkaasti.
Jos hevonen ei ole peräänannossa, vaan ainoastaan "kaula kaarella" ja selkä alhaalla, tyypillisiä merkkejä on esim.
- Ohjat on välillä löysät
- hevonen vastustelee kuolainta esim. painamalla kädelle tai vetämällä turpaa kohti ryntäitä jolloin ohjat löystyy
- siirtymisissä hevonen nostaa päätä tai painaa sitä alas
- hevosta joutuu pyytämään jatkuvasti eteen tai hevonen kipittää liian kovaa
- hevonen ei taivu tai taipuu liikaa
- hevonen ei reagoi pidätteisiin tai eteenpäin ajaviin apuihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1176186Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654252SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt973831Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat662232Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261583