Netissä pyörittyä olen ehkä nähnyt 2 keskustelua missä joku kertoo saaneensa e-pillereistä aknea/paljon finnejä. Olen yrittänyt löytää tietoa siitä, että olisiko jollain kokemusta, että on saanut e-pillereistä paljon finnejä/aknea. Aikaisemmin siis ollut aina hyvä iho. Ja on tämän ja ehkä muidenkin haittavaikutusten takia myös lopettanut pillerit. Milloin? Kauan ehdit pillereitä käyttää? Tai vaikka olisit aloittanut pillerit ja saanut finnejä ja silti olet jatkanut pillereiden käyttöä. Onko ongelma kadonnut ollenkaan? Vai onko ongelma vielä, mutta et siitä välitä?
Olen kovasti stressaantunut, koska olen kokeillut nyt kahta eri pilleri merkkiä ja saanut molemmista aknea. Toiset kun lopetin, meni ehkä noin kuukausi niin naama parani. Uudet pillerit aloitin ja ehdin käyttää niitä vain 1 kk, koska sain taas saman häiritsevän ongelman. Joten päätin, etten enään hormonivalmisteisiin koske. Meillä ei ole myöskään suvussa aknea ollenkaan. Lopetin siis pillerit nyt kohta kolme viikkoa sitten ja naama vain pahenee.. Välillä joku kohta voi olla ok, mut sit taas toinen kohta ei. En tiedä mitä tehdä.. Olen kokeillut jotain rasvoja, suolasaippua, vitamiineja.. Soittanut 3 eri lääkärille, kaikki on sanonut, että odota, siinä voi mennä aikaa, että naamasi paranee. En vain tiedä, miksen voi luottaa lääkärin sanaan? Koska en netistäkään ole keneltäkään löytänyt keskustelua tästä aiheesta ja, että pillerit lopetettua ongelma jatkuisi ja milloin se ongelma myös parani? Koska olen nyt tämän ongelman takia, muiden e-pillereistä tulleiden ongelmien takia pyörinyt paljon netissä lukemassa noista e-pillereistä, niin tässä vaiheessa kyllä mietin, miksi edes ne aloitini. Noh, seurustelen niin tuo ehkäisy pitää vaan olla. Mutta jos olisin paremmin tajunnut(?) tai tiennyt noista ongelmista en olisi niitä varmaankaan aloittanut. Nehän on todella huonoa kropalle.. Mitä niistä nyt tulee.. Aloituksen seurauksena esim. hiustenlähtöä, finnejä, mielialanvaihteluita, jopa veritulppaa jnejne.. Jos ei aloituksen seurauksena niin ainakin lopetuksen. Tosi tylsää.
Mutta...Jos tunnistat itsesi tästä ongelmasta, kerro minulle miten sulle kävi! Olisin tosi kiitollinen siitä. :)
Olen kovasti stressaantunut, koska olen kokeillut nyt kahta eri pilleri merkkiä ja saanut molemmista aknea. Toiset kun lopetin, meni ehkä noin kuukausi niin naama parani. Uudet pillerit aloitin ja ehdin käyttää niitä vain 1 kk, koska sain taas saman häiritsevän ongelman. Joten päätin, etten enään hormonivalmisteisiin koske. Meillä ei ole myöskään suvussa aknea ollenkaan. Lopetin siis pillerit nyt kohta kolme viikkoa sitten ja naama vain pahenee.. Välillä joku kohta voi olla ok, mut sit taas toinen kohta ei. En tiedä mitä tehdä.. Olen kokeillut jotain rasvoja, suolasaippua, vitamiineja.. Soittanut 3 eri lääkärille, kaikki on sanonut, että odota, siinä voi mennä aikaa, että naamasi paranee. En vain tiedä, miksen voi luottaa lääkärin sanaan? Koska en netistäkään ole keneltäkään löytänyt keskustelua tästä aiheesta ja, että pillerit lopetettua ongelma jatkuisi ja milloin se ongelma myös parani? Koska olen nyt tämän ongelman takia, muiden e-pillereistä tulleiden ongelmien takia pyörinyt paljon netissä lukemassa noista e-pillereistä, niin tässä vaiheessa kyllä mietin, miksi edes ne aloitini. Noh, seurustelen niin tuo ehkäisy pitää vaan olla. Mutta jos olisin paremmin tajunnut(?) tai tiennyt noista ongelmista en olisi niitä varmaankaan aloittanut. Nehän on todella huonoa kropalle.. Mitä niistä nyt tulee.. Aloituksen seurauksena esim. hiustenlähtöä, finnejä, mielialanvaihteluita, jopa veritulppaa jnejne.. Jos ei aloituksen seurauksena niin ainakin lopetuksen. Tosi tylsää.
Mutta...Jos tunnistat itsesi tästä ongelmasta, kerro minulle miten sulle kävi! Olisin tosi kiitollinen siitä. :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ite kokeilen 1,5 kk qlairaa. Lääkäri totes sen olevan parempi vaihtoehto jos taipumusta akneen. No, lopetin ne kun itku oli kurkussa jatkuvasti ja naama/ hiukset rasvottuivat kovin. Lisäksi isoo pattia tuli leukaan ja muuallekin. Siis sellasia ihonalasia, jotka ei lähteny suuntaan eikä toiseen. No mutta, näin kk lopetuksen jälkeen pärähti ihan kunnon akne pintaan
Tämä on jo vähän vanha viesti, mutta haluaisin mielenkiinnosta kysellä, että mitä pillerimerkkejä kokeilit? Joillakin pillerimerkeillä sivuvaikutuksena voi esiintyä aknea, ja se on myös usein ohimenevää, Markkinoilla on periaatteessa vain kaksi e-pilleriä, jotka ovat suotuisia juurikin aknen hoitoon; diane nova (cypretyl,vreya), sekä Yaz-pillerit. Eritoten diane nova on aknelääke, toki myös hoitaa ehkäisyn siinä sivussa. On toki kovin yksilöllistä miten kukin e-pillereihin reagoi. Jollain pillerit vaikuttavat ihoon ja joillakin ei.
Mercilon pillereistä sain aknea. Iho oli hemmetin kuiva, posket täynnä semmosia punaisia pisteitä. Ei koholla, eikä ihon sisällä. Ja muutama ''oikea'' finni siinä seassa. Lopetin pillerit ja meni noin 3 viikkoa, ongelma katosi. Menin lääkäriin etsimään uusia pillereitä. Sain microgynon merkkisit e-pillerit. Sivuvaikutuksissa ei lue edes, että sais aknea... Vanha merkki kai. Mutta joo, heti ne aloitettua meni 2 viikkoa ja puhkes taas akne. Eri tavalla. Naama rasvottui, mustapäitä tuli. Leukaan ilmesty pari valkopäätä ja otsaan. Lopulta niitä olikin poskilla ja taas niitä samoja punaisia ''laikkuja'' :(
Lopetin nekin. Menin lääkäriin ja sain epiduo voiteen ja Diane novat. En ole aloittanut noita Diane novia. Enkä uskalla alottaa uusia, koska sain myös noista merciloneista hiustenlähtö, tai hiuksen oheni puoleksi. Joten en uskalla ottaa uutta vastaan. Olen nyt odotellut 2 kk ja naama on ihan ok.
Mutta oon joskus 2-3 vuotta sitten käyttäny yazz merkkisiä pillereitä 4kk. Tiputtelua kokoajan oli silloin.. Mutta nyt sain sen reseptin uudelleen ja katotaan tilannetta. Pelkään nekin aloittaa, vaikka silloin joskus niistä ei tullut iho-oireita, tms. Mutta vieläkin iho aika huonossa kunnossa. Seurustelen joten kondomi aika huono juttu...Raskaaks tuleminen siinä iso riski.
Mulla oli käytössä mercilon ja siitä sain lopuksi niin paljon sivuvaikutuksia että lopetin sen käytön. Olivat käytössä 3 vuotta ja ennen ei ollut edes paljoa finnejä, mutta kun käytin viimeistä vuotta ehkäisypillereitä aloin saamaan ihon alla olevia isoja kipeitä paiseita korvien taakse ja myös kasvoihin... Olen ollut reilu puolivuotta ilman hormonaalista ehkäisyä mutta vieläkin on sama ongelma ihon kanssa. En ole ajatellutkaan kokeilevani toista merkkiä kun tajusin mitä kaikkea noista voi aiheutua. Itsekkin olen kiinnostunut kuinka pitkäksi aikaa pillereistä aiheutunut akne kestää lopetuksen jälkeenkin vai onko se pysyvää?