Ongelma otsikossa! Kihlattunion minusta tosi ihana kotona kun ollaan tai kavereiden seurassa, mutta ollessamme vanhemmillani kylässä, mieheni käyttäytyy todella omituisesti. Aina hän on kova puhumaan ja porukassa eniten äänessä, mutta vanhemmillani, jotka ovat hiljaisia, hän yltyy puhumaan hirvittävästi kaikesta ihan turhanpäiväisestä. Joskus tunnen suurta myötähäpeää häntä kohtaan, koska jutut ovat huonoja eikä ketään paikallaolijoista edes kiinnosta mieheni olemattomat jutut. Asia vaivaa minua todella, sillä hän ei anna itsestään hyvää eikä todellista kuvaa. Joskus isäni vihjailee minulle asiasta, esim. Mieheni sai uuden työpaikan, jossa hänellä on kielimuuri työkavereiden kesken, johon isäni tuumasi "hyvä, ompahan joskus hiljaa, ettei pääse nolaamaan itseään". Perään sanoi kuitenki että "vitsi vitsi", mutta näin, ettei se sitä oikeasti ollut. Onko muilla kokemuksia asiasta? Mitä kannattaisi tehdä? Olen yrittänyt hienovaraisesti vihjata miehelleni, ettei antaisi itsestään niin epäsuotuisaa kuvaa puhumalla koko ajan yms.. asia ei tunnu menevän perille. Apuja!
Vastaukset 8
- 8+6
Purkaa puheeseen jännitystään.
- sirkuttaja
Tuntee olonsa hyvin vaivautuneeksi ja alkaa puhua jotta joku muukin juttelisi ja avaisi suunsa kun ei osaa rentoutua siellä.. Elikkä jännittää vanhempiasi. Puhu hänen kanssaan, koita sinä vanhemmillasi ollessanne pitää enemmän huolta siitä ettei mies kokisi oloaan vaivautuneeksi siellä. Isäsi kanssa voi olla aika huonot kemiat. Toinen höpöttää kun hermostuu, toinen tuppisuu joka "mököttää". Ethän vertaa miestäsi isääsi?
Tilannetajua kehiin myös sinulta ja vanhemmiltasi, eikä vaan mieheltä.. puhu heidänkin kanssaan.- sirkuttaja
"eikä ketään paikallaolijoista edes kiinnosta mieheni olemattomat jutut"
pisti miettimään että tuntee olonsa varmaan aika onnettomaksi siellä anoppilassa kylässä ollessaan, kun sinultakaan ei tule ymmärrystä? Kaipa pidät miehesi puolia, sillä kukaanhan ei ole täydellinen. Ja oletan että anopillasi ollessa sinä käyttäydyt kuten siellä toivotaan, etkä kuten sinulle on luontaista (olla tuppisuuna kun muut jutustelee rennosti?).. jotenkin lapsellinen avaus. Lienee olet vielä nuori ja kokematon, jos tuo on suurin ongelmasi.
- Vaivansa kullakin
Muistan ystäväni, jonka mies aina blaskasi itsensä vaimon sukulaisissa, Puhui tylsiä, pukeutui väärin, kulki sisällä kurakengissä, maiskutti ruokapöydässä.
Vaimo yritti kaikkensa ja kun sitten taas oltiin menossa, vannotti miestä, että vaatteet pitää olla nämä. kengät puhtaat, tukka kammattu, mies vannoi ja vakuutti yrittävänsä kaikkensa.
No perille päästiin, ja mies sai takin päältään. Matkalla hän oli syönyt kourallisen maapähkinöitä, jotka olivat alkaneet kiertää mahassa. Kun hän pääsi olohuoneen ovelle, kaasut eivät enää pysyneet sisällä. Mies nojasi ovenpieleen ja päästi suustaan karmean röyhtäisyn, Voi vain iloita siitä, että kaasut tulivat yläkautta!
Mutta .se siitä hyvästä vaikutelmasta taas kerran! - blingblig?
nimimerkille "vaivansa kullakin" no oli taas tuollainen pinnallinen ja merkityksetön juttu, millä ei mitään tekemistä se kanssa millainen mies on sisimmältään.. minusta joku röyhtäisy on täysin yhdentekevä.. vieraissa tai ei.. Aloittaja en käsitä miten yleensäkään olet tuon miehen kanssa. Ota joku joka osaa käyttäytyä ja pitää suunsa kiinni kun eloisa ja oma persoonansa ei sinulle/perheellesi riitä..?
- problem never solved
Ap vastaa, hän ei ole esim. kotona ollessamme tuollainen vaan käyttäytyy kuvailemallani tavalla oikeastaan vain ollessani vanhemmillani.
- shsrj
No ehkä sun pitäs sitten etsiä sellanen mies joka miellyttää perhettäsi.
Tai sitten katkaista se henkinen napanuora ja rakastaa sitä miestäsi sellaisena kun hän on. - piparminttuli
Mies parka. Jännittää vanhempiesi luona niin kauheesti. Tuohon ei auta muu kuin puhuminen.
Ja ehkä parasta olisi jos isäsi juttelisi kahden kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371473- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi247714PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56713- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7551- 39537