APUA?

tytttttsy

Pääsin kauppaan kesätöihin. Minulle tehtiin työsopimus 4 tuntia päivä.

Minulla on vain yksi vapaa päivä viikossa. Sunnuntai.
Onko tämä ihan laillista? olen alaikäinen. 17 vuotias.

Toinen kysymys: kuuluuko minun saada ylityökorvausta siitä ajasta jos työpäiväni venyy 7 tuntiseksi. Kun työsopimuksessa on että 4h päivä.

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työttömien suomi?

      No voi hellanlettas sentään... Että ihan neljän tunnin työpäivän jälkeen pitäisi saada viidennestä ylityörahaa.

      Samantien epäilet, että sopimuksesi on laiton?

      Kyllä on outo tämä nykynuorison käsitys työn tekemisestä...

    • tyttttsy

      No vittuile vain. Ihmettelinpä vaan että eikö yleensä 2 vapaa päivää viikossa kuulu olla. Ja kun 4 tunnin työpäivään ei edes kuulu ruokatuntia niin sitten kun työpäivät venyvät noin eikä kerkeä edes ruokatuntia pitää.
      Voidaanhan me nykynuoret olla tällaisia tietämättömiä , mutta sinä näytät olevan tuollainen turhanpäiväinen vittuilija.

      • työttömien suomi?

        Tämä "turhanpäiväinen vittuilija" sattuu jotain pientä tietämään työelämästä.
        Mm. Sen, että mikäli asenteesi ei muutu tulevaisuudessa voin jo nyt toivottaa hyvää loppuelämää kortistossa.


    • Älä huolehdi

      4:ää tuntia päivässä ei voi edes kutsua työksi ja siinä ei todellakaan tarvita mitään ruokatuntia.Jos se työpäivä venyy niin luulisin että saat ihan samaa tuntipalkkaa venyneistä tunneista, mutta sehän on vaan enemmän rahaa sinulle. Nyt menet vaan ihan kiltisti sinne töihin niin saat vähän karkkirahaa kesäksi.

    • tytttttsy

      Mutta vaikka olen tehnyt koko kesän 4 tuntia päivässä, 6 päivää viikossa, en ole saanut yhtään viikonloppu vapaata. En edes yhtä la- su vapaa. Vaikka pyysin yhden. Kai nyt työehtosopimuksessakin sanotaan että joka 5 viikonloppu esimerkiksi täytyy olla viikonloppu vapaa? mutta kun kysyin, niin ei käy. Kyllä meinaan kuule tulevaisuudessa olla työelämässä, enkä kortistossa. että ihan tiedoksesi vain. Mutta vaikka töitä teen niin ei silti tarttee olla tyhmä ja suostua kaikkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      36
      10545
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6314
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4882
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4707
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4041
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3395
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      220
      3039
    Aihe