Mitä tälle irlantilaiselle bändille on tapahtunut? Oli hetken aikaa Suomessakin suosittu 90-luvun lopulla. Yksi menestysalbumi Talk on corners Suomessa, sen jälkeen hiljaiseloa. Tai on siis ollut itse bändi enemmän tai vähemmän aktiivinen sen jälkeenkin, mutta ei ainakaan Suomessa enää kuule radiossa. Talk on corners-albumi tuli kuunneltua ahkerasti 1998. Kävivätkö koskaan Suomessa esiintymässä? Onko bändi hajonnut?
The Corrs
11
985
Vastaukset
- corrs fan
Andrea Corr ainakin on aktiivinen, ja teki jokunen vuosi sitten hienon albumin Ten feet high. Jos sen jostain käsiinsä saa, suosittelen.
- breathlesss
Nosto.
- Anonyymi
Vanha ketju mutta vastaampa että bändi edelleen elossa. Corrs tekee harvakseltaa keikkoja lähinnä Briteissä. Ja tehnyt myös hienoja albumeja 2000 luvulla. mm. White light (2015) jossa se on palannut -90 luvun juurilleen. Levyllä perinteistä irkkupoppia yhdistetty irlantilaiseen kansanmusiikkiin. Harmi vaan ettei ole (tietääkseni) keikkaillut Suomessa. Olisi hienoa nähdä bändi livenä.
- Anonyymi
Hieno bändi, hienoa musaa ja erittäin taitavia muusikoita. Unblugged livevideossa huomasin vain yhden virheen. Noin 32 minuutin kohdalla rumpali Caroline soittaa pianolla yhden väärän nuotin Runaway kappaleen lopussa.
CD versiossa tuokin virhe korjattu.
https://www.youtube.com/watch?v=N0T38Gc4UjE- Anonyymi
Vähän hassuja nämä kuka paras ja teknisesti virheetön keskustelut musiikissa. Jostain musasta diggaa tai sitte ei. Musas on enempi kyse fiiliksestä.
Tai no hifistelijät on tietysti joka alalla oma rotunsa. - Anonyymi
Minkä nuotin soitti väärin? Mikä sen on olisi pitänyt olla ja minkä soitti?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä nuotin soitti väärin? Mikä sen on olisi pitänyt olla ja minkä soitti?
No ei ehkä soittanu väärää nuottia mutta painoi kaksi pianon kosketinta yhtäaikaa runaway kappaleen loppupimputuksessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei ehkä soittanu väärää nuottia mutta painoi kaksi pianon kosketinta yhtäaikaa runaway kappaleen loppupimputuksessa.
Missä kohtaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähän hassuja nämä kuka paras ja teknisesti virheetön keskustelut musiikissa. Jostain musasta diggaa tai sitte ei. Musas on enempi kyse fiiliksestä.
Tai no hifistelijät on tietysti joka alalla oma rotunsa.Monelle mahdollisimman täydellisesti soitettu on nautintoa. Kuuntelen paljon mieluummin sellaista musiikkia joka mahdollisimman virheetöntä ja homma pysyy tahdissa, kuin huolimatonta ja epävireistä soittoa. Huolimaton ja epävireinen tappaa sen fiiliksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä kohtaa?
Noin 4:20 kohdalla.
https://www.youtube.com/watch?v=RSetd4hys40
- Anonyymi00011UUSI
Odottelin vuosia, että bändi olisi tullut Suomeen, mutta ei. Viime kesänä kävin sitten viimein Saksan Hampurissa heidän keikallaan. Ja kyllä kannatti, sillä tiedä milloin bändi vetää viimeisen keikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2867963Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1754199Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1822490Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302407Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17942097- 471600
- 491575
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s141507Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421284- 1661245