Inhoaako suomalaisnaiset Eurooppalaismiehiä? En ole lukenut kenenkään naisista kertovan kokemuksistaan, Suotsalaisten, Norjalaisten, Tanskalaisten, Saksalaisten Hollantilaisten miesten kanssa.
Sitäkin enemmän heillä tuntuu olevan kokemuksia Malilaisten, Nigerialaisten, Ghanalaisten, Liberialaisten ja Papua New Guinealaisista miehistä.
Sitäkin enemmän heillä tuntuu olevan kokemuksia Malilaisten, Nigerialaisten, Ghanalaisten, Liberialaisten ja Papua New Guinealaisista miehistä.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Minä olen naimisissa sveitsiläisen kanssa, kolmetoista vuotta takana ja kaksi lasta. Eletään ihan tavallista elämää ilman suurempaa draamaa. Asuttiin vuosia miehen kotimaassa, nyt pari vuotta asuttu Suomessa. Eihän tällainen ns. tavallinen liitto ketään kiinnosta, luulisin. Kale 1, kyllä meitä muitakin eurooppalaisen kanssa naimisissa olevia on, eivät vaan ehkä ole palstalla kävijöitä.
Mun mies ei ole eurooppalainen vaan jenkki, mutta ystävistäni useampi on löytänyt miehen lähempää eli Ruotsista, Englannista, Italiasta ja Saksasta. Yksi on lomaromanssi ja muut ollaan tavattu opiskelun tai työn kautta.
Ulkomaiset avioliitot ovat Suomessa esimerkiksi Ruotsiin nähden lähes olemattomia.
Aika usein suomalainen nainen on muuttanut miehensä kotimaahan. Minunkin ystävättäriäni on naimisissa Ruotsisssa, Saksassa, Irlannissa ja USA:ssa. Yksi tuttavani asuu tanskalaisen miehensä kanssa täällä Suomessa.
Voi toki esimerkiksi Ruotsin kohdalla pitää paikkaansa, mutta tuskin muiden suhteen.
Suomalaiset naiset solmivat eniten avioliittoja turkkilaisten, ruotsalaisten ja brittien kanssa, joten tuskinpa naiset eurooppalaisia vihaavat. Suomi24 ei ole mikään totuus monikulttuurisista suhteista. Täältä löytyy paljon keksittyjä tarinoita, provoja ja trolleja. Osa tarinoista tietty voi olla tottakin, mutta sitä on vaikea tietää, kun ei mitään rekisteröitymistä vaadita.
Mistäs päin muuten Kalen puoliso on kotoisin?
Asuessani eri puolella Saksaa vuosikausia, tutustuin moniin suomalaisiin naisiin, jotka olivat siellä naimisissa saksalaisten kanssa. Monet olivat ihan nuorena jo lähteneet maailmalle ja jääneet sille tielleen avioituessaan. Eivät vaan kirjoittele missään palstoilla, joten ovat ns. invisible.
No periaatteessa Turkki ei ole osa Eurooppaa, vaikka se yksi kaistale tällä puolen salmea onkin, heidän kulttuuri ja uskonto sitoo Turkin vahvasti ihan Lähi-Itään.
Tarkoitit kai Ruotsalaisten ja Papua-Uusi-Guinealaisista.
Kielipoliisille: Lauseen keskellä kansalaisuudet kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella.
Siis näin: ruotsalainen ja papua-uusi-guinealainen.
Poliiseille! Te ette tajua kirjallisestailmaisusta mitään. Se ei ole sidoksissa kielioppisääntöihin.
Päinvastoin, Kale1.
Kirjallinen ilmaisu perustuu kielioppisääntöihin.
Aloituksessa käyttämäsi isolla alkukirjaimella kirjoitettu muoto viittaa henkilön sukunimeen tms, ei kansalaisuuteen, esim. (herra) Ruotsalainen -> monikko on Ruotsalaiset.
Vastatkaapa naiset nyt toki Kale1:lle - monellako täällä on kokemuksia kahden tai useamman herra Ruotsalaisen (tms.) kanssa ?
Ymmärretään ainakin kirjoittaa suomea. Papua New Guinea on suomeksi Papua-Uusi-Guinea ja Suotsilla tarkoitit kenties Ruotsia?
Eikös Pohjois-Euroopassa ole maailman eniten avioeroja asukaslukuun suhteutettuna, täällä tosin akkaa ei Etelä- ja Itä-Euroopan tavoin hakata hengiltä rangaistukseksi eron tuottamasta "nöyryytyksestä".
Kyllä toki on paljonkin naisia jotka avioliitossa esim toisen pohjoismaalaisen kanssa. Itsekin olin aikoinani, vaikka ero tuli ajan myötä. Suomessa vaan lienee niin, että on kovin paljon enemmän esim afrikkalaisia kuin tanskalaisia. Ja sehän johtaa siihen, että kumppani löytyy usein heistä :)
Maahanmuuttopolitiikka ja kielipoliisit?
Ne jotka asuvat oikeasti ulkomaalaisen puolison kanssa tietävät ettei se suomenkielen taito tee ihmisestä sen parempaa tai huonompaa. Jos joku noin miettii niin hän on rasisti.
Nainen menee usein naimisiin venäläisen, yhdysvaltalaisen ja turkkilaisten miehen kanssa. Aviomiehen kotimaa on usein myös Viro, Marokko, Ruotsi, Englanti tai Saksa.
Afrikkalaisten osuus ei ole niin suuri mitä halutaan jostain syystä tuoda esiin.
Siis harvalle löytyy koska mamujahan Suomessa on varsin vähän. Ja mitä juutteihin tulee, niin kyllähän se kaksi suomalaista poliisia teloitustyylillä surmannut Steen Christensen täällä lemmityn löysi.
Asuvat ulkomaalaisen kanssa tai eivät, niin kyllä suomenkielen taito kertoo ihmisen koulutustasosta paljon. Jos aikuinen ihminen kirjoittaa huonoa suomea, on hänen koulutustasonsa jäänyt peruskoulutasolle. Tällä palstalla näkee niin räikeitä kielioppivirheitä, että ihan hävettää näiden puolesta.
Ihminen, joka ei osaa kirjoittaa omalla äidinkielellään kunnolla, laskee se hänen sanomansa arvoa. Siinä ei ole mitään rasistista huomioida tällaisia seikkoja.
Koulutustasohan se ihmisarvon määrää?
Edelleen uskon rasismin tulevan juuri samasta syystä. Rasismiahan se tavallaan on jos laitetaan ihmiset kasteihin sitten rodun tai koulutustaustansa perusteella.
Harva ulkomaalainen kirjoittaa hyvää suomenkieltä. Tuo ei tee heistä sen huonompia mitä suomalaisista Tohtoreistakaan.
Paraskin puhuja.
Muuten samaa mieltä, mutta tämä kanta ei imartele sinua, koska suomen kieli on suomen_kieli, ei suomenkieli. ;)
Tänne palstalle kirjoittaminen ei ole mikään ylioppilaskirjoitus. Moni kirjoittaa sitä paitsi kännykällä jolloin virheitä tulee melkein pakostakin. Suomea ei äidinkielenään kirjoittavalla voi myöskin olla tekstissään paljon kirjoitusvirheitä mutta siitä huolimatta painavaa sanottavaa jonka arvoa mahdolliset virheet eivät alenna yhtään.
Tämän tekstin kirjoitusvihreet saa jokainen korjata itse.
Jos Dragonin väittämä, suominainen nai useimmin eurooppalaismiehen, kuin muunmaanlaisen pitäisi paikkansa, näkyisi se tämänsivun naisten kirjoituksissa, mutta kuten tarkkaavainen lukija huomaa kirjoitukset koskevat etupäässä vain suhteista lähi-idän ja afrikan miehiin.
Kale hyvä, suomi24:n ulkopuolellakin on elämää. Ihan oikeaa elämää :)
:D ja sinä Kale1 ajattelet, että tämä foorumi kertoo sinulle totuuden? Että tämä Suomi24:n keskustelupalsta "monikulttuurisista suhteista" sisältää riittävän kattavan otoksen, jonka perusteella voidaan tehdä päätelmiä ja ehkä jopa kumota tilastotietoja?
Vaikeuksista ja ongelmista puhutaan ja kirjoitetaan, myös tällä palstalla. Sama se on lehtien yleisönosastoilla. Harvoin kukaan puhuu liitoista, joissa ei isommin ole ongelmia. Mitäs puhumista niissä on. Jos joku täällä kirjoittaa, että hyvin menee, niin ei siitä jutun tynkää saa. Joku ehkä vastaa, että hyvä on, kun menee hyvin, ja toivottaa onnea. Joku toinen ehkä provosoituu vittuillemaan, koska toisten hyvinvointi ärsyttää. Lähi-Idästä ja Afrikasta tulleiden miesten kanssa moku-suhteissa olevilla tuntuu olevan eniten ongelmia ja siksi ne saavat täällä näkyvyyttä. Kysellään neuvoja ja mielipiteitä.
Ehkä typerin kommenttisi tähän mennessä.
Jaa, kenelle tämä viesti on tarkoitettu?
" Lähi-Idästä ja Afrikasta tulleiden miesten kanssa moku-suhteissa olevilla tuntuu olevan eniten ongelmia ja siksi ne saavat täällä näkyvyyttä. Kysellään neuvoja ja mielipiteitä."
Tai sitten kyse saattaa olla myös siitä, ettei ole tuttuja kyseisistä kulttuureista, joilta voisi sitten kysellä kokemuksia.
Suomi - Suomi parin tai Suomi - Ruotsi parin kokemukset, kun eivät ehkä mene samaan lootaan kuin, vaikkapa nyt Suomi - Nigeria parin. Ihmisillä on taipumus etsiä samankaltaisessa elämäntilanteessa olevia, joten luonnollisesti nykyaikana niitä etsitään sitten netistä, jos ei esim. lähipiiristä löydy.
Kuten jo aiemmin kyseltiin, mistäs maasta kalen kumppani on? Kiinnostaisi tietää.
Kumppani on lady boy Thaimaasta.
Onko näin Kale? Joudumme luottamaan tähän tietoon jos et sitä itse korjaa... Eihän siinä mitään väärää ole. Onnea parille!
Luultavasti kannattaa katsoa missä yliopistoilla on vaihtosopimuksia -entisessä kotikaupungissani EU'n alueella oli hurjat määrät seka-avioliittoja eräästä Kiinan provinssista tulevien kanssa, ja kävikin ilmi että paikallisella yliopistolla oli maisterin- ja tohtorinkoulutusvaihto-ohjelma juuri sen Kiinan provinssin kanssa. Siinä iässähän sitä yleensä pariudutaan... Itse menin naimisiin hollantilaisen kanssa koska yliopisto passitti jatko-opintoihin Hollantiin (ei niin etten olisi tyytyväinen, mutta ellei yliopisto olisi omannut sopimusta juuri sikäläisen vaihtoyliopiston kanssa, niin emme varmaan olisi koskaan tavanneet)
No ei tietenkään suomalaiset naiset inhoa eurooppalaisia miehiä. Omassa kaveripiirissäni monet seurustelevat juuri eurooppalaisten miesten kanssa ja onhan se muutenkin Suomessa tavallista.
Tänne kirjoittaa vaan naisten mutasarja.
Heh, olipas kielikuva.