Ihanat siskoni

88puolikukka

Minulla on isosisko ja kaksi pikkusiskoa. He ovat kaikki omalla tavallaan aivan mahtavia ja ihania persoonia. Toki meilläkin on välillä erimielisyyksiä ja riitoja asioista. Kuitenkaan ne eivät ole koskaan haitanneet sisarussuhteitamme niin, ettemmekö voisi riitoja koskaan selvittää.
Välimme vain lämpenivät entisestään isämme kuoltua noin 14 vuotta sitten. Pidimme äidin ja siskojen kanssa yhtä.
Kaikki kolme siskoani ovat minulle tärkeitä ja rakkaita. He eivät ole koskaan kääntäneet minulle selkäänsä, kun minulla on ollut vaikeaa tai kun olen tarvinnut apua jossakin asiassa. He ovat aina valmiita kuuntelemaan ja juttelemaan kanssani siitäkin huolimatta, vaikka kaksi heistä seurustelee.
Heitä kaikkia kiinnostaa mitä elämässäni tapahtuu ja hyväksyvät minut sellaisena kuin olen. Ja tottakai minä teen samoin heidän kohdallaan. Meillä on vastavuoroisuutta.

Yksikään kaverini tai ystäväni ei tähän ole jostakin kumman syystä kyennyt. Yksikään heistä ei ole jäänyt rinnalleni ja ollut tukenani silloin kun sitä kipeimmin tarvitsin, vaan he pakenivat odottamaan että tilanne menisi vain ohi.

Viimeksi eräs kaverini, joka väitti minua parhaaksi ystäväkseen, sanoi joskus, että voin kertoa hänelle mitä vaan ja milloin vaan, hän kyllä kuuntelee. Myöhemmin hän pudotti pommin niskaani sanomalla, että olin itsekäs kun avauduin hänelle minulle henkilökohtaisista ja arkaluontoisista asioista. Kuullessaan seksuaalisesta suuntautumisestani (olen bi), hän sanoi asian olevan ok, mutta alkoi käyttäytyä minua kohtaan etäisen kylmästi. Yhtenä päivänä hän vain tokaisi, että jos joskus seurustelen naisen kanssa, hän ei halua sitten olla mun seurassa tai nähdä mitään "lesboilua". Tällä hän siis tarkoitti normaaleita hellyydenosoituksia, halailua ja pussailua...

Sitten ihmiset ihmettelevät, miksi viihdyn mieluummin siskojeni kanssa. Olen tosiaan onnellinen kun minulla on heidät! (:

0

443

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        179
        1492
      2. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        43
        1091
      3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

        Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
        Maailman menoa
        195
        1070
      4. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        38
        765
      5. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        14
        690
      6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

        Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
        Kauhava
        30
        681
      7. Sama ransetti taas!

        Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
        Hyrynsalmi
        21
        680
      8. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        37
        673
      9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        617
      10. Viimeinen lankafest

        Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
        Puolanka
        18
        610
      Aihe