Vet någon en bra huskur ?
Hjälp mot kliande insekbett ?
3
116
Vastaukset
Äppelcidervinäger lindrar nog lite. Låt det sedan lufttorka.
Själv har jag fått två myggbett i ena armen, brevid varandra. Det blev en enorm bula, halva armen är röd och svullen och den hettar till ordentligt, varm som bara den...Jag tvättade bettet med kallt vatten, sedan strök jag på äppelcidervinäger och lät det lufttorka. Sedan la jag på hydropkortisonkräm och svalde en antihistamin tablett. Nu kliar det inte lika mycket, svullet är det och varm, men kliandet har minskat.
Jag har också Xylocain kräm, vill helst inte anväända den.- höstmänniska
Ättika kan man försöka med,tandkräm,blanda matsoda i vanlig hudsalva och stryka på.Det finns otroligt aggressiva kryp som biter och sticker i år,beror det på den här värmen månne ?
- litet skrämmande
Om man är väldigt allergisk då kan det bli jobbigt.Jag måste åka till akuten när hela armen svullnad och jag kände mig jättedålig.Jag fick en kortisonspruta och ännu annan medicin.....Det var första gången som jag reagerade så starkt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?901757- 851242
- 1101123
- 71954
- 102884
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47681- 33663