Vanhaan Diesel Hiaceen tankattu bensa

DJPP68

Kertokaapa, jos jollakin on tarkempaa tietoa tai kokemusta.

Tulipa vahingossa tankattua Hiaceen 2.4D vm-96 18 litraa bensaa. Tankissa oli ennestään noin ehkä reilu 15 litraa dieseliä. Noin 5 kilometrin ajon jälkeen huomasin että jotain on vialla kun auto nykii, ja siinä vaiheessa muistin että prk... tankkiin meni bensaa.

Ajoin tankille, ja täytin tankin täyteen dieseliä ja saadun neuvon mukaisesti laitoin vielä perään 0,5 litraa 2-tahtiöljyä, aikansa startattuani auto käynnistyi ja kävikin nyt suht normaalisti. Kotiin ajettuani ~5km auton kulku ja käynti oli täysin normaalia.

Eli auton tankissa on nyt noin 57 litraa dieseliä, 18 litraa bensaa ja hieman 2-tahtiöljyä. joten bensan määrä on noin 1/4-osaa.

Miten on jos auto toimii suhtkoht normaalisti, niin uskaltaako vanhalla paljon ajetulla Hiacella ajaa tuolla sekoituksella, jos täyttää aina dieselillä tankin täyteen aika ajoin. Vai onko neuvona tankin tyhjennys? Onko jollain kokemusta asiasta.

3

1363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiace 2000vm

      En tiedä noin paljosta bensaa, itse tankkasin 2000vm hiaceen 11litraa vahingossa bensaa,sitten kun huomasin että taisi mennä väärin vaihdoin tiisseliin ja sitä tankkasin 42litraa,Soitin eräälle korjaamolle sanoivat että tankki on tyhjennättävä pumppu ei kestä sitä mutta otin riskin. Ei ollut mitään onglmia.Sitten kun arvelin että mahtuu 10 litraa niin tankkasin taas diisseliä,ja taaskun mahtii lisää niin tankkasin.sillä lailla minä tein.Mutta se olin vain minä,en tiedä voitkko sinä tehdä samoin.Tästä tapauksesta on jo 2vuotta aikaa,ja ajan samalla hiacella vieläkin eikä ole ongelmia.

    • DJPP68

      Tulipa varmuuden vuoksi tyhjättyä tankki ja laittaa dieselit tilalle. Eipä tarvitse jännittää seurauksia. Ja homma oli melko yksinkertainen vanhassa Hiacessa.

    • Anonyymi

      Hiace on tehty ääri oloihi kopioitu jeepistä
      Mutta paremmin kaada tankkiin valaan rasvaa ja bensaa toimii japanilainen tekniikka on hiottu mitattatu leimattu ja todettu parhaimaksi ääriolosuhtissa joten imekää mersu miehet munaa joo ruostuu mutta 10.nessä vuodessa pääsee kotiin ja ilman hinuria vaikka kaikki mersu miehet on hinureita ja antavat roikkua perseesä kiini ja vol hinttarit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      264
      3231
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      75
      1281
    3. 66
      1203
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      931
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      923
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      41
      762
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe