Suostuuko äiti?

Help me!

Eli oon 01 syntyny ja viimesen vuoden aika a oon alkanu meikkaan niinkun salassa koska äiti on ennen joku vuos sitten sanonut et alle 16v ei saa meikata joka on vahän tyhmää... Nii mitä mietitte jos näyttaidin itteni kun mulla on meikit (siis käytän tipsarii ja kajaalii) eks sen pitäis ymmärtäö et kaikki teinit alkaa meikkaan siinä 12-14v iässä jopa 11v... Ja kun se mun meikki ei oo mikään voimakas. Vai tarkottikohan äiti sitä että niinsanotusti "kunnolista" meikkii ei saa käyttää niinkun meikkivoide ym ym ym

5

198

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritetäänpä

      Ripsiväri on mielestäni perusjuttu meikkaamisessa, ja jos se on tarpeeksi siististi laitettu ja oikean värinen (ei siis välttämättä musta ja pidentävä ja tuuheuttava eli järkky), se sopii oikein hyvin aloittelevalle meikkailijalle. Kajal taas kuulostaa ihan toiselta; jos vedät paksut ja mustat rajaukset, voit ottaa pyyhkeen valmiiksi olalle, koska äitisi takuulla passittaa sinut naamapesulle. Rajauksilla on sotkettu monta muuten nättiä meikkiä.

      Mutta eivätpä muut sinun äitisi mielipiteistä tiedä. Jospa laittaisit vain ripsiväriä oikein siististi ja menisit räpsyttelemään ripsiäsi äidillesi? (Voi muuten olla, että hän jo tietää ripsaristasi ja kajalistasi, äidit tietävät aika paljon, mutteivät kerro.)

      Ja jos äitisi kieltää edelleen meikkaamisen, tottele. Äläkä yritä selittää hänelle, että kaikki teinit meikkaavat, koska kaikki teinit eivät tosiaankaan meikkaa - se vain tuntuu siltä, kun itse tekee niin mieli.

      • Help me!

        Kiiti tosi paljon kun vastasit:D ja en käytä todellakaa paksuja rajauksia ihan kevyesti kevyellä värillä ja joskus thightlinen mustalla.. En tee mitään siipiä ym ym eli mun mielestä kevyt meikki.


    • Ehostus vrt meikki

      Äitisi saattaa hyvinkin hyväksyä tuollaisen maltillisen meikkaamisen : )
      Jokaisella (tai no, suurimmalla osalla) aikuisella naisella on muistoja omasta kiinnostuksesta meikkaamiseen vähän yli 10-vuotiaasta lähtien.
      Niissä muistoissa meikkaus meni tietenkin enemmän tai vähemmän överiksi jossain vaiheessa. Siitäkin syystä tekee mieli laittaa nuorelle rajoja meikkauksen suhteen.

      Meikki-look:iin turtuu aika helposti ja sitä meikkiä rupeaa lisäämään määrässä ja valikoimassa. Tämä koskee kylläkin kaikkia ikäluokkia.
      Ja makujakin on erilaisia. Joidenkin silmissä meikattu mummo näyttää vähän hassulta, joidenkin silmissä taas meikattu 11-15 -vuotias.

      Mutta jos meikkaus vain korostaa omia hyviä piirteitä eikä ulkopuoliselle tule ensimmäisenä mieleen, että "tolla on MEIKKI", niin sellaisen pitäisi olla hyvinkin OK kaikille!

    • jiiiivois

      Mä jättäisin kyllä tosta ton rajauksen pois mutta ripsiväriä ihan vapaasti! Rajausta kun harva noin nuorena (eikä välttämättä vanhempanakaan) osaa tehdä siististi :)

      • Vvvcfjh

        Kiitti paljon kaikki! Ja biinkun tossa ennen sanoin en oo ees yrittänässä tehdä mitään rajauksia ;))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      84
      4942
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      233
      4694
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      68
      2418
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      75
      2416
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      62
      2400
    6. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      80
      2245
    7. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1926
    8. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1557
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      128
      1488
    10. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      113
      1424
    Aihe