Miksi rintaliivien ympärysosaan laitetaan kapea silikoninauha? Mulle ei ainakaan sovi sellaset kun ne polttaa, hiertää ja kutiaa sietämättömästi. Kokeilin joskus silikoniolkaimia ja sama juttu.
Allergisoivaa materiaalia liiveissä
6
637
Vastaukset
- Oma valintasi
Ei kait sun ole pakko ostaa juuri niitä ja muut voi käyttää jos hyväksi näkee paikoilla pysyvyyden.
- ap täs taas
Joo, olen erehtynyt ostamaan monet sellaset parin vuoden aikana. Tarttee varmaan katsella sellasia missä toivottavasti ei ole silikonia. Onneksi selvisi koko juttu. Laitoin vain siksi jos joku muukin olis ihmetellyt kutinaa.
- -madde-
Liiveissä käytetään monia eri materiaaleja, koska ne tekevät liivistä paremman monella tapaa. Kaikille ei vaan tietyt materiaalit sovi.
Liiveissä on muitakin materiaaleja kuin silikoni jolle voi olla allerginen. Esim. nylon tai metallit. Lateksi eli kumi myös on yleinen ongelma.
Myös hikoilu ja hautominen kuumalla säällä tai urheillessa voi laukausta sieni- tai hiivaihottuman liivin nauhan tai muun kohdalla.
Silikonia on nimenomaan olkaimettomissa liiveissä. Sun pitäisi kuitenkin selvittää tarkkaan onko ongelmana sittenkin joku muu materiaali. Jos olet varma silikonista, sitten koita löytää liivit jossa on mahd. paljon puuvillaa ja pieni määrä elastaania. Lindexillä on sellaisia ollut. Nämä vaan tuppaavat olemaan kaarituettomia liivejä enimmäkseen ja kokovalikoima rajoitettu.- Onko sittenkään
Silikoni on todettu yleensä allergisoimattomaksi ja siksi sitä voidaan käyttää ruumiin sisään asennettavissa pysyvissä implanteissa ja muissa lääketieteellisissä laitteissa.
Minuakin hieman epäilyttää onko aloittajan tapauksessa sittenkään kyse silikonin aiheuttamasta allergiasta. Silikoninauha hiostaa kovasti joten kyseessä voisi olla myös ns. hikinäppylät (itselläni kehittyy kesällä rannekellon alle). Yleisin allergian aiheuttaja rintaliiveissä lienee lateksi jolle moni voi olla allerginen. Kauan sitten soljissa käytettiin nikkelipitoista metallia joka aiheutti myös allergiaa, mutta nykyisin näitä ei saa käyttää.
- Anonyymi
Liivien valinta on silikoniallergiselle vaikeaa. Se tavallinenkin kuminauha voi sisältää sitä, mm Miss Maryn liivit
- Anonyymi
Sililoniallergia on totta. Se on aiheuttanut hankaluuksia mm sairaalassa. Katetriletkut, poikkilakanat, verityhjöletkut ja tukisukat joissa on se tahmea osa yläreunassa, eivät sovi. Tämä on kaikki koettu. Myös ns. kinestioteipit ei käy. Leikkausten yhteydessä ihon meneminen rikki aiheuttaa vaaraa tulehdusriskin takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site786015Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794860Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574172SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953781Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost63512Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi882543SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452129