Tilasin Vita Prota kännykällä ja aloin heti saada mainosekstareita puhelimeeni. Peruin tilaukset tietenkin, mutta paskaviestejä tulee edelleen. Suosittelen: pysy kaukana tästä firmasta: perustavat toimintansa hillittömään ja laittomaan spämmäykseen.
VARO: VITA PRO
Axx50
111767
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
VitaePro 1 kapseli sisältää:
Astaksantiinia 2 mg, Luteiinia 6 mg, Zeaksantiinia 1,2 mg, C-vitamiinia 100 mg , D3-vitamiinia 5 µg, E-vitamiinia 12 mg, EPA 31 mg, DHA 125 mg
http://www.antioksidantit.com/astaksantiini/
C-vitamiini 100mg : C-vitamiinin tarve on 500-1000mg / vrk (uusimpien tutkimusten mukaan vähimmäistarve päivässä on 400mg). C-vitamiinia kannattaa tankata joka päivä. C-vitamiinin puutos altistaa lukuisille eri sairauksille. Kun C-vitamiinia ei ole riittävästi, sitä ei riitä kaikkiin kehon soluihin ja kudoksiin.
D3-vitamiinia 5 µg : D-vitamiinin todellinen tarve on 50-125µg/vrk
E-vitamiinia 12 mg : Suomalaiset saavat E-vitamiinia keskimäärin riittävästi. Hyviä lähteitä ovat: kylmäpuristetut kasviöljyt, pähkinät, avokado, siemenet, manteli, vehnänalkioöljy, tumman vihreät kasvikset ja kananmuna.
E-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini, joka koostuu yhdisteistä. Kahdeksan tärkeintä yhdistettä, jotka muodostavat E-vitamiiniperheen, voidaan jakaa kahteen (2) ryhmään: tokoferolit ja tokotrienolit. Kummassakin on alfa-, beta-, gamma- ja delta-aineosat. Alfatokoferoli löydettiin ensimmäisenä ja päällysmerkinnöissä ilmoitettu teho ilmoittaa ainoastaan tämän osan määrän.
Miten tunnistaa synteettinen E -vitamiini?
Luonnollinen E-vitamiini on erittäin kallis raaka-aine, ja siksi sen keinotekoisten versioiden valmistus ja käyttö on aina ollut monille yrityksille varsin kannattavaa. Tämän vuoksi markkinoilla on useita tuotteita, jotka ovat joko 100-prosenttisesti synteettisiä tai synteettisten ja luonnollisten aineiden sekoituksia. Mikäli tuotteessa on oikea tuoteseloste on varsin helppoa päätellä, onko tuote luonnollinen vai synteettinen. Kaikki luonnollinen E-vitamiini ilmoitetaan d-alfatokoferolina. Synteettinen E-vitamiini tulee ilmoittaa tuoteselosteessa dl-alfatokoferolina. Täten ”d” merkitsee luonnollista ja ”dl” synteettistä E-vitamiinia.
EPA 31 mg ja DHA 125 mg : Suomalaisen ravitsemussuosituksen (VRN) mukaan Omega-3 rasvahappoja tulisi saada 1-2 grammaa päivässä eli esim. villiä lohta n. 150 grammaa päivässä.
Eli kapselissa on niin vähän mitään ravintoaineita, jotta vaikuttaisi edes plasebon tavoin, joten täyttä humpuukia.
Juuri tällaiset tuotteet pilaavat koko luontaisen terveyden hoidon maineen, kun myydään täyttä tyhjää kalliilla hinnalla.
Humpuuki menee kaupaksi kunhan sitä vaan ahkerasti mainostetaan. Lieneekö hyväksyttyjä sellaisetkaan keinot, että tuotteen ostaneille tarjotaan Italian matkoja...
Tyhmästä päästä kärsii. joo välttäkää tätä paskaa,
6 eri mainosta tästä menossa ja niistä 1 radiossakin.
Natural, pohjoismainen, miljardi kokoluokan luontaistuoteyritys lahjoittaa jopa etelänmatkoja, mm Italiaan asiakkailleen, saadakseen pitkäaikaissopimuksia.
Ja sitten ihmiset uskovat näihin "ilmaisiin" matkoihin. Joku aikanaan valitti että ilmaista on lennot ja majoitus. Liitäntäkuljetukset, syömiset, päiväretket ym. maksat itse. Hotelli voi olla kaukana lentoasemasta ja välien kulut maksat omasta pussista. Oli tullut kalliimmaksi kuin joku halpa pakettimatka.
Mulla tulee niiden mainoksia vaikka en ole tilannutkaan.
mullakin on serkun kaveri postissa töissä.sille ei oo mainoksia tullu.serku soitti sille
Pari vuotta tuli noita käytettyä, mutta ei niillä ollut mitään vaikutusta elimistöön.
Kun lopetimme, niin meitä on vainottu ainakin 5 vuotta jatkuvilla puhelinsoitoilla ja postin kautta tulleilla mainoksilla. Vita E-pro on turhuutta "joka päivä".
Kyseisessä tuotteessa on kutakin aineosaa niin vähän ettei ole haitaksi terveydelle, mutta eipä ole avuksikaan. Mainostuksessakin viitataan yleisiin tutkimuksiin mm. miten vitamiinit vaikuttavat ihmisen terveyteen. Ilmeisesti Vita e-prolle ei ole tehty mitään lääketieteellistä tutkimusta (olisi liian kallista).
Omat tutkimuksethan ne kaikkein parhaita ovatkin. Ja tietysti ilman mitään viitteitä. Paitsi tietysti kuva jostain Norjan metsissä elävästä mummusta joka on pysynyt ainakin siihen asti terveenä kun aloitti syömään ainetta.