Siis oon 16v poika ja 177cm pitkä ja alotuspaino tasan kuukaus sitte oli 101kg eli jotai 23kg ylipainoa. Lihavuusarpia on vatsan alueella (haalistuneita) kyljessä alhaalla vähän ja sitte tossa vähän kainalon alapuolellaki on arpia vähän. Haaveilin ennen painonpudotuksen alkua että ens kesänä ois ranta kunnossa mutta sitte kun lueskelin muiden tarinoita että raskausarpien kohdille jää iho roikkumaan... nyt on sitte masentuminen iskeny ku miettii että nahka roikkuu joka paikasta.Ja oon miettiny et onko tässä touhussa mitää järkeä. Että pysyisinii mielummi lihavana.... onko mitään keinoa mikä auttais että iho ei jäis roikkumaan sitte?:( Kuukaudessa lähteny 7.5kg eli ihmeen paljon. Oon vaan syöny pienempiä annoksia ja crosstrainerillä noin 20 min joka toinen päivä tehny.
Laihdutus ja masennus
mizka
661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tietääkseni et voi niille arville mitään. :/ itse olen 16 vuotias tyttö. Minulla lähti huomaamattani 2-3 vuodessa yli 10 kiloa(anoreksiaan johti) painoin 70 kiloa ja nyt painan 57-59 kiloa. Olen huomannut että mahan kohdalle jäi pienet arvet (näyttää raskausarvilta). Ihoa ei jäänyt roikkumaan, mutta kyllä sen näkee (muut paitsi minä) että olen laihtunut. Voithan jutella roikkuvasta ihosta ja arvista vanhemmillesi tai koulun terveydenhoitajalla ja kysyä että mitä asialle voisi tehdä.
Ei noin nuorella jää nahka roikkumaan, vanhemmilla ei enää palaudu samoihin.Vanhemmat siis yli nelikymppisiä. Voithan käsivarsiin aloittaa vaikka kahvakuulan tms. netistä löytyy ohjeita.
Ihosi luultavasti kyllä palautuu, jos heti aloitat kunnon ruokavalion.
Vanhempana ei enään palaudu ja leikkaus on ainoa vaihtoehto.
Terveellisen ravinnon kivijalka koostuu kolmesta asiasta: proteiineista, väreistä ja rasvoista.
Vähähiilihydraattinen (VHH) ruokavalio on ihmisen normaali ruokavalio, jonka puolesta puhuja jo vuosikymmeniä Suomessa on ollut lääkäri Antti Heikkilä.
Viljat, peruna, riisi ja sokerit vaihdetaan muihin kasvikunnan tuotteisiin ja niitä syödään 500-1500 grammaa päivässä.
Rasvoja ja proteiinia syödään elimistön tarpeisiin sopivasti iän, painon ja kulutuksen mukaan ja ihan virallistenkin (VRN) suositusten mukaan aikuisella tämä tarkoittaa noin 80-100 grammaa päivässä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
Ei iho jää roikkumaan, itekin laihtunut 15 kg ja oon 30v. Kantsii rasvata niitä rauskausarpia ja kantsii ostaa Bio-Oil erikoisihonhoitoa sellasta öljyä, häivyttää raskausarpia maksaa n. 12 € ja sitä saa melkein joka kaupasta.
Olin samassa tilanteessa 4v sitten. Tosin oon 180 pitkä ja painoa oli reippaasti yli 120 kiloa. Nyt painan enää 75, tosin paino on ollut tuossa jo vuoden pari. En ole missään vaiheessa haksahtanut kalliisiin kuntosaleihin, lisäravinteisiin tai proteiineihin, vaan olen jatkanut uskollisesti herkkujen syöntiä päivittäin. Erona on se, että normaalia ruokaa, jota ennen söin tuhansien kaloreiden edestä päivässä, syön enää vähän ja harvoin. Lisäksi lenkkeilen useita tunteja päivässä.
Tällä systeemillä olen tullut todella hoikaksi :)
" vaan olen jatkanut uskollisesti herkkujen syöntiä päivittäin. Erona on se, että normaalia ruokaa, jota ennen söin tuhansien kaloreiden edestä päivässä, syön enää vähän ja harvoin. "
Herkuilla ei pysy terveenä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm