Elikkäs, jos haluaa kehonrakennuksesta tehokasta ja tuloksia antavaa on esim. miehen painoa 70kg syötävä 3000Kcal päivä, ..75kg syötävä 3250Kcal päivä, ..80kg syötävä 3500Kcal päivä jne. Mikäs tässä on normaali siirtymäaika, että jaksaa, pystyy, haluaa, on nälkä syödä tuo määrä?
Tarkoitan, jos on treenannut vasta jonkinaikaa, niin kauan menee, että pystyy syömään vaaditut kalorit? Mulla muuten kevyt duuni ja ei paljon fyysistä kulutusta bodauksen ulkopuolella ja itse treeniä puolivuotta nyt takana 4 kertaa viikossa kunnon ohjelman kanssa, mutta syömis puoli on pakko ahtamista, jos yritän kalorimäärä ohjeitusta noudattaa.
Ns. roskaruuallahan toi kalori määrien syönti ei olis juttu eikä mikään, mutta oikeaoppisen bodaus ruokavalion kanssa aikamoiset määrät einestä per päivä mulle. Toki ruokahalu on kasvanut treenauksen myötä ja kalorimäärät joka päivä oikeansuuntaiset, mutta jäävät jonkinverran ohjeistuksesta. Ove Rytterin bodaus oppaasta mulla opittua toi kalori juttu. Miten on?
Kehonrakentajan kalorimäärät päivässä
4
763
Vastaukset
- Voi voi
Mitähän toi äsköinen viestin kirjoittaja tahtoi suomennoksena sitten lie sanoa??? Tuollainen turha kiroilu on hieman lapsellista.
- lakkaa laskemasta
kaloriyksikkö kuuluu pannuhuoneeseen. Se on näppärä yksikkö vertailtaessa puun polton onnistumista. Oman kalorinkulutuksen tarkka laskeminen on käytännössä mahdotonta. Siihen tarvitaan laboratorio-olosuhteet ja tarkat mittalaitteet. Niitä löytyy vain esim. liikuntatieteen tutkimuslaitoksista.
- Häh?
Mitä sä 'lakkaa laskemasta'-nimmari oikein selität? Kehonrakennuksen perusjuttuja on puntin noston lisäksi ruoka määrä per päivä, eli kalorit ja siinäkin vielä protskujen, hiilareiden ja rasvan oikea suhde. Toi äsköinen, siis jos vakavissaan treenaa kehonrakennusta.
- et osaa laskea
Kalorin syönnin tarkka laskeminen on mahdollista, muttei kulultusta eli sitä paljonko lihas kasvaa, paljonko poistuu peräsuolesta ja lämpönä ihon läpi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225091
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r24433- 1021314
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361310Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17913viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61793- 37779