Kehonrakentajan kalorimäärät päivässä

Ei maistu tarpeeksi

Elikkäs, jos haluaa kehonrakennuksesta tehokasta ja tuloksia antavaa on esim. miehen painoa 70kg syötävä 3000Kcal päivä, ..75kg syötävä 3250Kcal päivä, ..80kg syötävä 3500Kcal päivä jne. Mikäs tässä on normaali siirtymäaika, että jaksaa, pystyy, haluaa, on nälkä syödä tuo määrä?

Tarkoitan, jos on treenannut vasta jonkinaikaa, niin kauan menee, että pystyy syömään vaaditut kalorit? Mulla muuten kevyt duuni ja ei paljon fyysistä kulutusta bodauksen ulkopuolella ja itse treeniä puolivuotta nyt takana 4 kertaa viikossa kunnon ohjelman kanssa, mutta syömis puoli on pakko ahtamista, jos yritän kalorimäärä ohjeitusta noudattaa.

Ns. roskaruuallahan toi kalori määrien syönti ei olis juttu eikä mikään, mutta oikeaoppisen bodaus ruokavalion kanssa aikamoiset määrät einestä per päivä mulle. Toki ruokahalu on kasvanut treenauksen myötä ja kalorimäärät joka päivä oikeansuuntaiset, mutta jäävät jonkinverran ohjeistuksesta. Ove Rytterin bodaus oppaasta mulla opittua toi kalori juttu. Miten on?

4

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi voi

      Mitähän toi äsköinen viestin kirjoittaja tahtoi suomennoksena sitten lie sanoa??? Tuollainen turha kiroilu on hieman lapsellista.

    • lakkaa laskemasta

      kaloriyksikkö kuuluu pannuhuoneeseen. Se on näppärä yksikkö vertailtaessa puun polton onnistumista. Oman kalorinkulutuksen tarkka laskeminen on käytännössä mahdotonta. Siihen tarvitaan laboratorio-olosuhteet ja tarkat mittalaitteet. Niitä löytyy vain esim. liikuntatieteen tutkimuslaitoksista.

    • Häh?

      Mitä sä 'lakkaa laskemasta'-nimmari oikein selität? Kehonrakennuksen perusjuttuja on puntin noston lisäksi ruoka määrä per päivä, eli kalorit ja siinäkin vielä protskujen, hiilareiden ja rasvan oikea suhde. Toi äsköinen, siis jos vakavissaan treenaa kehonrakennusta.

      • et osaa laskea

        Kalorin syönnin tarkka laskeminen on mahdollista, muttei kulultusta eli sitä paljonko lihas kasvaa, paljonko poistuu peräsuolesta ja lämpönä ihon läpi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      81
      4368
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2858
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2527
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      637
      2057
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1998
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe