Israel on nii ihana videota!!!

267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Xiina
26.11.2011 19:0
Kysymys: Voiko kaksisuuntainen itse tajuta sairastavansa ko tautia ?
Vastaukseni: Ei välttämättä
Olen itse myös perheenäiti . Eräänä päivänä ruokaostosten sijaan työpäiväni jälkeen ostinkin asuntovaunun, ilman, että olin puhunut asiasta etukäteen mitään miehelleni. Onneksi mieheni ei hermostunut, koska itsekin tuhlailee rahaa mm musiikkilaitteisiin.
Vuosia myöhemmin sain potkut töistä, kun en millään oppinut uusia työtehtäviä, jotka minulle määrättiin. Työni menetyksen ja masennuksen vuoksi minut ohjattiin psykiatriseen hoitoon. Psykiatrilleni kerron, että lievittääkseni masennusta olen mm ostanut asuntovaunun tms muita suurempia hankintoja, mitä mies ei hyväksy. Kertomani perusteella sain bipo-diagnoosin ja olin silloin jo yli 50-vuotias.
Tietämättäni olin koko-ikäni sairastanut maanis-depressiota

Äänestä

Israelille oikeudet puolustautumiseen.
Lukijoilta | Turun Sanomat 12.12.2012 03:30 | 18


Mielestäni Suomen tiedotusvälineissä uutisoidaan liian usein palestiinalaisista muka sorrettuina ja viattomina marttyyreina, joita paha Israel kiusaa.

Asian oli havainnut myös Israelin Suomen suurlähettiläs, Dan Ashbel, joka kirjoitti ansiokkaan kirjoituksen tällä palstalla (5.12.). Kirjoitus oli otsikolla ”Median roolit Gazassa.”

Eikö toimittajilla ole käytössään oikeaa tietoa Lähi-Idän tapahtumista? Eivätkö toimittajat muka tiedä Hamas-terroristijärjestön sotatoimista Israelia vastaan?

Gazaa hallitsevan Hamasin peittelemätön tarkoitus on tuhota Israel kokonaan pois maailman kartalta. Miksi näitä asioita ei kerrota suurelle yleisölle? Mielestäni suomalaisilla olisi oikeus tietää tosiasia, että Israel puolustautuu hyökkääviä islamistiterroristeja vastaan, eikä itse ole hyökkäävä osapuoli.

Gazan hallitsijat ovat ampuneet Israeliin tuhansia raketteja? Mutta se ei ole ylittänyt uutiskynnystä. Vasta Israelin puolustettua kansalaisiaan, ovat sanomalehdet heränneet ja uutisoineet mahtavilla otsikoilla, miten ”Israel hyökkäsi Gazaan!” Eikö Israelilla siis olisi oikeutta puolustautua vihollisen sotatoimia vastaan?

Lopuksi pieni osa Israelin pääministeri Benjamin Netanjahun puheesta Knessetissä vuonna 2006. Hän tavoitti kahdella lauseella arabien ja Israelin vuosisataisen konfliktin ytimen: ”Totuus on se, että jos Israel laskisi aseensa, ei olisi enää Israelia. Jos arabit laskisivat aseensa, ei olisi enää sotaa.”

Weijo Lindroos, Turku

http://keskustelu.suomi24.fi/node/12396091

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Humanitäärit todistavat kirjoitti:

https://m.youtube.com/watch?v=sjk5gxCSICw

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu