Olen töissä asiakaspalveluallalla ja kiinnostunut, (myös aivan kaverimielessäkin) eräästä asiakkaana olleesta miehestä. Hän ei ole käynyt asiaakkaana vähään aikaan, mutta hän sattuu olemaan töissä kassalla läheisessä kaupassa, jossa häntä tulee nähtyä jonkin verran. Hän vaikuttaa todella mukavalta, asialliselta ja ystävälliseltä sen perusteella, mitä olen asioinut hänen kanssaan. Tälläisiä täällä tuntuu olevan todella harvassa.
Haluaisinkin tutustua häneen, mutta en ole rohjennut kysyä kaikkien muiden asiakkaiden ja myyjien nähden/kuullen. Tälläkin palstalla on ehdotettu lapun antamista ostosten yhteydessä. Kun vain osaisinkin tehdä sen huomaamattomasti, mutta tietäen itseni varmaan vain nolaisin itseni lappua antaessani.
Minulla on tiedossani työni puolesta hänen nimensä ja puhelinnumeronsa, jotka hän itse on antanut asioidessaan meillä. Olen pähkäillyt, lähettäväni hänelle tekstiviestin, kysyäkseni häntä vaikkapa lenkille. Mutta miltähän hänestä tuntuisi saada viesti tällä tavoin. Ahdistuisiko tälläisestä, kun hän on antanut numeronsa muuta käyttöä varten ja nyt joku lähettelisi viestiä henkilökohtaisesti. En vain keksi muutakaan järkevämpää tapaa, sillä en ole nähnyt häntä vapaalla kertaakaan. Kirjallisessa muodossa laitettu viestikin olisi helpompi tulkita kuin mahdollisesti sekavasti esitetty suullinen pyyntöni. Pelkään nimittäin ujouteni ja hermostuneisuuteni estävän selvän käytöksen.
Miten yhteyttä?
Kiinnostunut-
2
306
Vastaukset
- Seiväsmies
Miten haluaisit itse itseäsi lähestyttävän. Varmaan ehkä yleisin ongelma on asiakaspalvelijana toimivat naiset. Hankala lähestyä ja näkee vain kaupassa, missä on aina paljon muita ihmisiä.
Itsellä kävi mielessä kysyä naiselta, kun tämä on hyllyjä järjestelemässä, "anteeksi, mistä täältä löytyy sun puhelinnumero", mutta eipä tämänlaisia korneja lausahduksia kovin helpolla kehtaa esittää. - sinkkumies.
Odotan viestiäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3076684Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai505827Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1925332Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614103Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383348Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53343HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok533254Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293018Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112262Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381125