Kiinnostas tietää miten paljon ja mistä maista tulee eniten näitä ole-lupien kalastajia avioliiton kautta siis perhesiteellä..miten pian mies häipyi käytös muuttui jne...
Paperiliitto gallup...
Lumeliitto
18246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En tiedä mistä maista niitä eniten tulee mutta itsekin sen kokeneena voisin kertoa pitkän tarinan siitä ja kuinka he hoitavat tämän homman, paljon olen oppinut heidän luonteestaan ja oppinut tietämään melkein kaiken tässä yli kahden vuoden aikana, jos kaiken olisin tiennyt ennen kuin sen hölmöyden tein kun luulin että rehellisellä mielellä ja rakkaudesta tai edes tykkäämisestä olisi kysymys oikeasti niin olisin tosiaankin jättänyt menemättä naimisiin.
Kaikki vain tapahtui niin nopeasti, ensimmäinen lupa kun tuli niin käytös jo muuttui, huh huh sitä elämää, kaipa nyt on enään sääli häntä kohtaan kun otti väärän naisen itselleen, joka ei ollutkaan se tyhmä minä he meitä suomalaisia naisia oikeasti pitävät, joka huomasi kaikki valheet ja muut paskat jota yritti peitellä.
No nyt siinä vaiheessa että kotona ei puhuta sanaakaan, odotetaan vaan ajan kulumista että jotain ratkaisevaa tapahtuisi, hän menossa omaan kotimaahansa lähikuukausina katsastamaan vaimoa itselleen, sillä näin he kaikki tekevät kun loppulupa selvä, tuovat sen oman kulttuurin naisen kotimaastaan, joka ei kysele eikä ihmettele, on vain tyytyväinen että pääsee suomeen sieltä köyhistä oloista.
Älkää uskoko heitä koskaan, missään asiassa, 98 % täysiä tolloja ja omaa itseään vain ajattelevia. Ja vielä että he jaksavat odottaa ja kärsiä vaikka minkälaisessa suhteessa kunhan vain pääsevät päämääräänsä, ole lupaan ja siitä omaan elämään, siinä eivät auta edes lapset, ne eivät niistä välitä, ainakaan mitkä tehty suomalaisten kanssa.
Aivan,juuri näinhän he tekevät ja siitä huolimatta naiset maksavat ja kantavat kaiken heidän eteen ihan tuosta noin vain.
Naisten täytyy varmaan ensin hävitä tai menettää jotain itselleen arvokasta ennen kuin
tajuavat kuinka nämä paperittomat/lume ulkomaalaiset miehet heitä hyväksi käyttävät !
99% nämä miehet tosiaankin odottavat ja vain ja ainoastaan ottavat naisen joka ei sano missään vastaan sekä pysyvät hiljaa neuvoa antamatta !
Tarkkaa lukuahan ei voi kukaan sanoa. Migri voi laittaa lumeavioliittotutkinnan päälle esim. ikäeron perusteella. Kuitenkin n. 40% lumeliitoepäilystä paljastuukin hallinto-oikeuksissa vääriksi. Migri siis erehtyy myös usein.
On tottakai tapauksia, missä ulkomaalainen on mennyt naimisiin pelkästään taloudellisista syistä. Ja elää nyt onnellisesti avioliitossa ilman köyhyyttä, kunnes on pysyvä oleskelupa taskussa. Uskoisin, että tälläisiä taloudellisen hyödyn perässä tulevia naisia on enemmän, kuin miehiä. Ihan siitä syystä, että on luontevampaa, että mies elättää naista kuin toisinpäin. Varmasti on myös monia jotka esittävät nin hyvin roolia, etteivät ikinä jää kiinni. Miten ihmeessä kukaan voi selvittää onko joku köyhistä oloista lähtenyt puoliso oikeasti rakastunut vai pelkästään rahan perässä?
Minun mielestä nämä miehet ovat useammin taloudellisen syyn takia lähteneet kelkkaan, pikku Liisa siivojan palkka tuntuu kaukomailla, niin kovin suurelta.
Suurimmat pakolaistulvathan ovat juuri Afrikasta ja lähi-idästä ja lähes kaikki ovat nuoria miehiä. Vastaavasti maat joista suomalaismiesten vaimot ovat, ei juuri esiinny minkäänlaista pakolaisuutta.
Mietippäs vähän kumman vaihtoehdon valitsisit jos haluaisit esimerkiksi Afrikasta EU-alueelle?
Maksaisitko käytännössä kaikki perheen rahat salakuljettajalle joka kuljettaisi sinut hengenvaarallisen matkan välimeren yli Italiaan tai Kreikkaan ja sitten kärvistelisit siellä pakolaisleirillä ehkä vuosia ilman että saisit varmistuksen oleskeluluvasta. Ja viimeistään pakolaiskeskuksessa sinulle selviäisi että oleskelulupaan ei riitä taloudelliset syyt vaan sinun pitäisi löytää vaimo jonka kanssa avioitua ennenkuin oleskelulupa irtoaa.
Toinen vaihtoehto olisi saada joku EU-aleella asuva (nainen) rakastumaan sinuun jolloin hän hoitaisi oleskeluluvat vielä maksaisi lentolipun jolla pääsisit turvallisesti länsimaihin. 4 vuoden "pakkoavioliitto" ei ole mitään sen rinnalla mitä tuo ensimmäinen vaihtoehto olisi.
"Välimerta ylittävä siirtolaisten virta Pohjois-Afrikasta Etelä-Euroopan maihin on ollut vilkas tänä vuonna. Italia yksin on ottanut vastaan yli 4 000 ihmistä viime päivien aikana, ja koko vuoden ajalta Italia on pelastanut yli 70 000 ihmistä.
Vuosittain tuhansia pakolaisia myös kuolee pakomatkalla kun heikkokuntoiset veneet kaatuvat tai särkyvät välimerta ylittäessä."
"Kuitenkin n. 40% lumeliitoepäilystä paljastuukin hallinto-oikeuksissa vääriksi. Migri siis erehtyy myös usein"
Suuri osa lumeliittoepäilyistä kohdistuu aviopareihin joilta puuttuu yhteiselämä avioliitossa.
Oleskelulupahan myönnetään avioparille jotta "he voivat jatkaa yhdessä vietettyä yhteiselämää" eikä sen takia että he voisivat aloittaa yhteiselämän.
Jos tuo yhteiselämä puuttuu, herää lumeliittoepäily. kun taas valitusprosessi kestää 1 - 2 vuotta niin tuona aikana yhteiselämää on useimmille jo saattanut kertyä sen verran että epäily poistuu. Näin alkuperäinen lumeliittoepäily ei ollut väärä mutta tilanne on vain muuttunut vuosien saatossa.
Kokemukseni mukaan lumeliitto on helpompi järjestää sellaisen kanssa, joka on samasta maasta kotoisin. Vaikka linja on kiristynyt, tällainen liitto tuntuu epäilyttävän viranomaisia vähemmän kuin liitto suomalaisen kanssa. Molemmat osapuolet tietävät, mikä on homman nimi eikä tartte teeskennellä toisilleen. Mutta rahaahan se vaatii. Hyväuskoiselle suomalaiselle ei tartte maksaa, mutta moni muu asia on vaikeampi. Mua on pyydetty lumeliittoon korvausta vastaan, en suostunut.
Chom chom,
Vietnamilaisten avioliitot voivat olla hyvinkin läheisiä, outoa ettei viranomaiset tarkasta sukulaisuutta.
Muutama vuosi yhdessä ja ovi auki länteen.
Työperusteisella viisumilla hierojat täällä on. Täällähän tarvitaan hieromoita. Niillä on runsaasti asiakkaita, miehiäkin.
Piti kirjoittaa "naisiakin"!
Tipi tii on oikeassa, tuleehan sieltä marjanpoimijoitakin noin 3000 vuodessa poimimaan marjoja. Työperusteisella viisumilla pääsee maahan, tarvitaan vain työnantaja joka sitoutuu kutsuntavastuuseen.
Hieromapaikoissa olevat thainaiset ovat sinkkuja, ehkä joku thaimaalainen on heidät palkannut. Osa voi olla suhteissaan epäonnistuneita naisia jotka ovat keksineet kannattavan liiketoiminnan.
Markkinataloudessahan pätee yksi sääntö, ei ole liiketoimintaa jos ei ole kysyntää.
Nyt naisten olisi mietittävä miksi sitä kysyntää on jos ovat huolestuneita ko. asiasta.
Kysynnästä en tiedä, koska olen nainen ja ikinä en olisi huolinut kumppanikseni miestä joka on tasoltaan niin alhainen, että joutuu käyttämään maksullisia naisia.
Ihmiskauppiaat tuovat yleensä thainaisia hieromoihin Tanskaan. Naiset pakotetaan avioliittoon paikallisen miehen kanssa tai prostituoiduksi hieromalaitoksiin. Siitä miten naiset tulevat tänne Suomeen hieromalaitoksiin ei ole selvitystä. Hieromalaitoksiin liittyviä veropetoksia on paljon Suomessa, suurin osa hommista, satojen tuhansien eurojen tuotot tehdään pimeästi ilman kuittia.
Jännä juttu että nimenomaan thaimaalaiset sinua niin kovasti kiinnostaa vaikka he ovat pieni vähemmistö prostitoiduista Suomessa.
"Prostitoiduista Suurin osa on suomalaisia. Seuraavaksi suurimmat ryhmät ovat Venäjältä ja Virosta tulleet seksityöntekijät.
Viime vuosina Euroopan taantuma on kuitenkin tuonut Suomeen yhä useampia prostituoituja erityisesti Romaniasta, espanjankielisistä maista ja Nigeriasta. Tänä päivänä Suomessa on prostitoituja jo liki 50 eri maasta."
"Siitä miten naiset tulevat tänne Suomeen hieromalaitoksiin ei ole selvitystä"
Ainakin poliisi ilmoittaa että:
"Thaihierojat ovat pääosin olleet Italian oleskeluluvilla liikkuvia thaimaalaisia naisia"
Muuten: Kuulemma suurinta prostituution vastustus on seuraavissa ihmisryhmissä:
1. Naiset jotka ovat liian rumia myydäkseen
2. Miehet jotka ovat liian köyhiä ostaakseen.
Kyllä maksullisia naisia käyttää eniten juuri hyvätuloiset ja menestyneet miehet,useimmiten ovat vielä vakituisessa ihmissuhteessa.
Oli kysymys sitten rakkauden nälkäisistä suomalaisnaisista, tai uuninpangolla lojuvista suomalaisista peräkammarinpojista, kummatkin ovat yhtä helppoja kohteita pysyvää oleskelupaa saalistavalle ulkomaalaisveijarille.
Mites sun suhde Kale? Onko uusia kokemuksia naisten kanssa?
Eiköhän nätti afrikkalaistyttö saisi Kalenkin pään pyörälle!
Heittämällä voin sanoa että tiedän 9 tapausta joissa kaikki tulleet avioliiton kautta tänne ja yksi liitto vielä onnen huumassaan. Kaikki muut eronnet. Kaksi lähti itse koska ei sopeutunut. Kolme naista loput miehiä. Miehistä siis yksi vielä onnellisesti naimisissa. Muilla joko uus avioliitto tai muu suhde. Yhden liiton tiedän jossa mies tullut pakolaisena ja naimisissa 20v ja kunnon kansalainen.