SPR kouluttaa suomalaisia vapaaehtoisia hoitoalan ammattilaisia hoitamaan Ebolaan sairastuneita Sierra Leoneen.
Jos suomalainen SPR:n vapaaehtoinen saa tartunnan ja sairastuu Ebolaan, niin hänet lähetetään tänne Suomeen hoidettavaksi.
Nyt kehutaan, kuinka hyvät varotoimet on siltä varalta, että suomalainen hoitaja sairastuu ebolaan ja oikein vakuutetaan, ettei ebola pääse leviämään näiden hoitajien kautta suomalaisiin.
Saattepa nähdä, niin ebola lähtee siitä leviämään ja siitä tulee pandemia vitsaus suomeen.
Amerikkalainen lääkäri ja hoitaja saivat jo tartunnan.
Kyllä ebolaan sairastunut suomalainen pitää hoitaa siellä paikan päällä, kun kerran sitä ebolaan sairastuneita menevät sinne hoitamaan.
Nyt SPR:n edustaja vaan hyssyttelee asiaa ja pitää sitä vaarattomana, mutta saattepa vielä nähdä, ettei se niin vaaraton asia ole.
Jos suomalainen SPR:n vapaaehtoinen saa tartunnan ja sairastuu Ebolaan, niin hänet lähetetään tänne Suomeen hoidettavaksi.
Nyt kehutaan, kuinka hyvät varotoimet on siltä varalta, että suomalainen hoitaja sairastuu ebolaan ja oikein vakuutetaan, ettei ebola pääse leviämään näiden hoitajien kautta suomalaisiin.
Saattepa nähdä, niin ebola lähtee siitä leviämään ja siitä tulee pandemia vitsaus suomeen.
Amerikkalainen lääkäri ja hoitaja saivat jo tartunnan.
Kyllä ebolaan sairastunut suomalainen pitää hoitaa siellä paikan päällä, kun kerran sitä ebolaan sairastuneita menevät sinne hoitamaan.
Nyt SPR:n edustaja vaan hyssyttelee asiaa ja pitää sitä vaarattomana, mutta saattepa vielä nähdä, ettei se niin vaaraton asia ole.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ja kun Ebola hyppää tänne uuteen ympäristöön se saa taas uuden tilaisuuden muuntautua uudempaan ja tehokkaampaan muotoon. Me kuulkaa hävittiin tämä sota jo.
https://www.youtube.com/watch?v=JSUIQgEVDM4
Siitä tulee sellainen versio ettei välttämättä sairastuta kantajaansa mutta kantaja levittää kyllä tautia.
Suomalainen virkamies on tasan niin tyhmä että luulee olevansa Ebolaakin viisampi. Kovat suojavarusteet on ollut niillä jenkkilääkäreilläkin, siitä huolimatta tarttui. Samalla tavalla on mahdollisuus tarttua Amerikan maaperälläkin. Sitäpaitsi virus voi muuntua herkästi tarttuvaksi esim. ilmateitse. Sitten on piru merrassa ja paskca housussa.
Aina kun suomalainen virkamies sanoo että "riski on minimaalinen" tai "ei koske suomea" tai "hyvin epätodennäköistä" tai "todennäköisyys on olematon" tms.
NIIN JUOKSE SILLOIN JA KOVAA. Varaudu pahimpaan.
"Sitäpaitsi virus voi muuntua herkästi tarttuvaksi esim. ilmateitse."
Se leviää jo pisara tartuntana, mikä on vain askeleen päässä täydellisestä ilmateitse leviämisestä. Ja mitä tulee niihin suojavarusteisiin ja tarttumiseen niistä huolimatta sen pitäisi jo ketoa tyhmemmillekkin mistä on kyse: lähtölaskenta globaaliin pandemiaan jollaista emme ole vielä nähneet on käynnissä.
Niinpä, suomalaisten viherpunikkivirkamiesten ja poliitikkojen tyhmyydellä ei ole mitään rajoja missään asiassa, niin ei myös tässäkään. Toivottavasti se ebola edes tarttuisi ensimmäisenä tähän porukkaan.
No se Ebola kyllä tappaa niin viher-punikin, uus-liberaalin, kansallis kiihkoilija ja suur porvarinkin. Ketään se ei säästä vaan tasapuolisesti tappaa.
Jos saan ebolatartunnan, etsin käsiini jokaisen noista vähättelijöistä, ja menen halailemaan ja pussailemaan niitä.
Ehkä eduskunnan lehtereille syljeksimään?
Yle tv-uutiset kertoi, että sairastunut espanjalainen pappi toimitetaan espanjaan.
Sitä minä ihmettelen, että miksi ebolan uhreja mennään auttamaan paikan päälle. Uhrit ovat varmasti tosi tosi pikaisen avun tarpeessa, että miksei heitä tuoda Suomeen hoitoon?
Miksi menit tuon ääneen sanomaan? Arvaapa onko pian virastoissa monta kukkahattua murehtimassa, miksi ei ole tällaista itse keksinytkään..
Noita taudinkantajahyysäreitä ei tulisi enää koskaan päästää takaisin suomeen.
Karanteeniin 2 vuodeksi ennenkuin pääsevät takaisin suomeen.
ei ole otettu huomioon monivaikutusta.
Ebola perusmuodossaan tarttuu vain ruumiineritteistä, mutta kun se saa suomessa jalansijan ja tarttuu väestöön joka pärskii flunssaisena kaupoissa ja bussijonoissa...
Niin seurauksena on KANSANMURHA.
Sitä tässä näemmä oikein haetaan.
No nuo virkamiehet eivät tunnu tajuavan , että ruumiin eritteitä on myös juuri nuo aivastuksissa ja ysköksissä lentävät räkä ja sylkipisarat. Että silleen.
Ja malttavatko hoitsutytöt siellä...?
Ai malttavatko olla tottelematta Mustan Meisselin suloista kutsua?
Viimeisin tieto kuolleita yli 900 ja tarttunnat leviävät kiihtyvällä vauhdilla. Asiasta kertoi TV 1 klo 8:30 uutiset.
Eli toisin sanoen tällä taudilla ei ole mitään maailmanlaajuista merkitystä. Muutama tuhat on kuollut 1970-luvusta lähtien. Samaan aikaan on syntynyt miljardeja ihmisiä lisää. Vertaa esimerkiksi AIDSiin, johon kuolee 5000 ihmistä päivässä.
Ilmeisesti se on nyt kuitenkin jollain tavalla muuttunut tai muutettu, kun kuolleita on jo enemmän kuin viimeisien kymmenien vuosien aikana yhteensä. Taudin ongelmahan oli liian lyhyt itämisaika, jonka vuoksi sen leviäminen oli heikkoa.
ja mitä enemmän ja laajemmalle se leviää sen muuntautumiskykyisemmäksi se tulee. Ebolan kehityskäyrä on exponentiaalisesti kiihtyvä. Ebolassa on potentiaalia levitä globaaliksi pandemiaksi, mikä tarkoittanee globaalin ihmispopulaation supistumista noin 10 % nykyisestä. Nyt olisi aika kova sana asua jossakin Siperian perslävessä tai Svalbardissa.
Eli toisin sanoen juuri tuollaisten " BofffffFF " vastuutomien vähättelijä ääliöiden vuoksi taudit tulevat leviämään maailmassa. Että silleen.
No, amerikkalaisilla oli siihen jo lääke. Jospa ne myyvät suomalaisille sitten sitä kalliiseen hintaan?
Siksipä sinne kai pitääkin lähettää eri maista hoitajia, joitten kautta virusta laitetaan eri maihin menemään.
Ja kupataan näin viimeisetkin pennit pois eri mailta?
Koska Ebola käytännössä tappaa neegerin varmasti kaikkein turvallisinta apua olisi lopetuslaukaus parin merin päästä. Tämän jälkeen raato vedetään pitkällä kepillä kuoppaan tai roviolle.
Mitenkähän nuo Ebolan kantajat seulotaan tuolla Välimeren yli tulevissa "Pakoloisjoukoista " ? Kysyn vaan ? Onko mitään seulontaa aloitettu ?
Että silleen.