Miten pitäisi suhtautua asiaan:
Parisuhde oli ongelmissa ja avovaimoni jonka kanssa olimme olleet yhdessä n. 6v ja suunnitelleet lapsia yms yhteistä. Hän lähti lomalle ulkomaille parhaan kaverinsa kanssa, ja oli loman aikana "tehnyt päätöksen" jättää minut, minulle siitä mitää ilmoittamatta tietenkään, ja mennyt sänkyyn toisen miehen kanssa.
Lomalta palatessaan hän jätti minut samana päivänä kun noudin hänet lentokentältä kotiin. Aluksi ei myöntänyt pettäneensa vaan vain sanoin että hän ei näe yhteistä tulevaisuutta kanssani enää eikä halua olla kanssani. Lopulta myönsi kuitenkin pettäneensä ja kertoi syyksi että tämä mies sai hänet tuntemaan itsensä kauniiksi ja halutuksi, toisin sanoen hyväksi. Tiedän että meidän suhteesta puuttui se kipinä ja itse myönnän syyllistyneeni kaltoin kohdelleen häntä henkisesti kun en ollut puhunut tunteistani ja valitsin mielummin kaverit viikonloppuina kuin hänet.
Tajusin tämän kaiken erossa ollessamme, ja olin valmis tekemään töitä suhteemme eteen, hän ei ollut. Yritin kuitenkin kaikin keinoin jatkaa suhdetta 2vk ajan ja näyttää hänelle mitä oikeasti haluan (perhe, yhteinen elämä) mutta hän ei halunnut enää panostaa suhteeseemme vaan kylmästi ilmoitti halunsa erota vaikkakin myönsi minun muuttuneen olleen juuri sen kaltainen ihminen ketä oli minusta halunnnut.
Mielestäni hän teki väärin pettäessään ja olla kertomatta eroaikeista minulle aikaisemmin. Syyksi hän sanoin että pelkäsi että ero olisi todellista jos ottaisi asian esille kanssani eikä ollut siihen vielä valmistautunut. Kuinka joku ihminen voi ajatella näin? Eikö parisuhteen pitäisi olla kommunikointia toisen kanssa? Itsekkin tiedostin että paljon on muututtava jotta suhde voisi vielä toimia, ja olin valmis siihen, mutta hän vain ilmoitti ettei halua edes panostaa yhteiseen elämään enää, koska tuntee että on yrittänyt jo liiankin kanssa.
Nyt hän haluaa vain kerätä tavaransa ja muuttaa tämän samaisen ystävänsä luokse asumaan kenen kanssa oli ulkomailla. (Tämä ystävä oli myös minun ystäväni, mutta ei ollut millään tasolla yrittänyt estellä tai sanoa pettämishetkellä että ajattele miltä minusta voi tuntua)
Miten tälläiseen pitää suhtautua? Haluaako hän vain nopeasti unohtaa minut ja siirtyä elämässään eteenpäin? vai onko meillä vielä mahdollisuuksia myöhemmin? Tuleeko kaipaus vielä takaisin? Olen aivan rikki ja en voi olla ajattelematta ettenkö haluaisi häntä vielä takaisin.
Suhde ongelmissa ja nainen pettää.
4
417
Vastaukset
- turhaakkkooo
Miten suhtautua. Petetyn pitäisi mennä itseensä ja asiassa eteenpäin. turha enään surkutella,kun toinen on jo tehnyt päätöksen.
- Paskan möivät
Suhtautua? Jokainen suhtautuu omalla tavalla ja tekee sitten sen erotyön ja jatkaa elämää. Sulta puuttuu mielipiteet jos et osaa itse käsitellä asiaa mitä se pettäminen ja ero herättää sussa.
- mies461
anna muijan mennä! noita löytyy kyllä maailmasta ja sellaisiakin jotka ei petä!
- hopsan
En tarkoita pahalla, mutta jatkossa ja seuraavassa suhteessa kannattaa miettiä, mihin suhteeseen panostaa: kaverisuhteisiin (jotka myös ovat tärkeitä) vai parisuhteeseen? Kumpaan kannattaa nähdä enemmän aikaa ja vaivaa. Harmi, jos jättämisen syy on ollut tuo, ihan molempien kannalta. Älä aktiivisesti haikaile perään, vaan elä hetki yksin, katsele maailmaa ja omaa ympäristöäsi. Ota ja anna aikaa, itsellesi sekä exällesi. Voi olla mahdollista, että hän palaa, mutta älä luota siihen.
Elän itse vähän samankaltaista tilannetta, elän miehen kanssa jolle tärkeitä ovat harrastukset, työ ja kaverit. On kieltämättä ulkopuolinen ja turha olo. Tästä asiasta on keskusteltu,mutta mies ei tunnu tajuavan tilannetta kuitenkaan. Yhtä radikaalia päätöstä suhteelle en tee, mitä tyttöystäväsi teki sinulle, mutta en usko, että pitkin jaksan enää olla pelkkä kämppis. Toivon, että joskus saisin elää sellaisen ihmisen kanssa, joka arvostaa ja rakastaa minua ja osoittaa myös sen. Siitä en tiedä, onko nykyinen tuo ihminen. Aika näyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658