ostamassa rolexia ilman papereita

Tere. Olisin ostamassa siis rolexia ilman aitoustodistusta. Olisiko neuvoja mitä pitäisi tehdä??? Ja tietääkö joku kuinka paljon kelloseppä veloittaisi jos kävisi pyytämässä aitoustodistusta ja millä kellosepällä kannattaisi käydä??
132831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

sellainen kelloseppä joka huoltaa Rolexia tai on kelloseppäliiton jäsen. Perus seppä ei välttämättä tunne merkkiä tarpeeksi hyvin ja kello on voitu kasata vanhoista osista eikä ole siten kunnollinen.

Äänestä
  • Löytyyköhän sellasia tampereelta?? Olisikohan lindroossissa kyseisiä kelloseppiä?? Et taida aitoustodistuksen hinnasta olla perillä, vai??

    Äänestä

  • xxxrolexxxx kirjoitti:

    Löytyyköhän sellasia tampereelta?? Olisikohan lindroossissa kyseisiä kelloseppiä?? Et taida aitoustodistuksen hinnasta olla perillä, vai??

    Tampereelta voit kysyä Pirkan Kellosta ja taitaa Lindroosilla Hesassa todistus maksaa luokkaa 50-100 euroa.

    Äänestä

  • tietoa löytyy kyllä kirjoitti:

    Tampereelta voit kysyä Pirkan Kellosta ja taitaa Lindroosilla Hesassa todistus maksaa luokkaa 50-100 euroa.

    Pirkan kello ok. Onpas halpa jos saa aitoustodistuksen 100€

    Äänestä

  • rolex kirjoitti:

    Pirkan kello ok. Onpas halpa jos saa aitoustodistuksen 100€

    no kerro jos sulla on parempaa tietoa asiasta.

    Äänestä

  • ei kelloa tehdä taas kirjoitti:

    no kerro jos sulla on parempaa tietoa asiasta.

    ??????????

    Äänestä

Pysykää loitolla koko kellosta!

Äänestä
  • Painu vittuun tältä keskustelupaikalta, pikkumuna!

    Äänestä

Olen kyllä ajatellut hankkia Ranta Rolexin

Äänestä
  • Sano tolle prolopojulle siitä :D
    No jos haluut rantarolexin nii me ostaan mustalta mieheltä!!

    Äänestä

Mihin ihmiset onnistuu hukkaamaan kellojensa laatikot ja paperit? Ihan käsittämätöntä! Että ostat muutaman tonnin rolexin ja heität laatikon sertifikaatteineen roskiin? Pelkkä laatikkokin on satasien arvoinen! Samoin kuin toisinaan kellojen mukana tulevat lompakot ja kotelot.

No, pissapään toheloinnista kärsii moni...

Itselle tarjottiin joskus käytettyä rolexia ja paperit kuulemma löytyi. Jannu tuli kellon kanssa ja paperina oli panttaustodistus... En ostanut.

Äänestä
  • Varastettua tavaraa, niissä harvemmin on aitoustodistukset kun ollaan kädestä viety...

    Äänestä

Kyllä pirkankellon arvokellovastaava taatusti räpeltää "aitoustodistuksen" kellolle mukaan. Kellomaisterin tuntemustaso vaan on luokkaa öö ja todistuksessa voisi olla yhtä hyvin raapustettuna pelkkä kirkkovene hymiöllä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


xxxrolexxxx kirjoitti:

Tere. Olisin ostamassa siis rolexia ilman aitoustodistusta. Olisiko neuvoja mitä pitäisi tehdä??? Ja tietääkö joku kuinka paljon kelloseppä veloittaisi jos kävisi pyytämässä aitoustodistusta ja millä kellosepällä kannattaisi käydä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu