mies jättää

perhana

Riitelemme paljon, mutta sovitaankin. Minussa on aina vika teenpä mitä tahansa. On minustakin välillä tuntunut, että eroominen on ehkä hyvä, kunnes sovitaan. Miksi mies haluaa aina kääntää riidan ja viat joka kerta minun syyksi. Kyllä hänessäkin on vikaa, muttei myönnä
Hän osaa tehdä asiat oikein ja minä väärin.
En minä yksin riitele.
Onko se niin, että mies saa tehdä mitä tahtoo ja nainen ei.
Haloo eletään 2000- lukua jo.

9

581

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinon..

      kuten itse sanoit, eletään 2000- lukua jo, eli siis miksi annat itsesi sietää tällaista?

    • No voi!

      Kokemuksesi kuulostaa epäreilulta. Ei voi olla niin, että aina vika on vain toisessa. Ja että toinen tekee aina oikein ja toinen väärin.

      Onko se sopimista, jos toinen myöntää, että on tehnyt väärin ja toinen on tyytyväinen, kun sai toisen tunnustamaan virheensä? Vai miten sovitte riitanne?

      Mitä haluat elämältäsi? Millainen on unelmasi loppuelämäksesi?

      Siunausta sinulle
      Toivoo Päivi-pappi Hämeestä

    • voi mooses sentään

      Niinpä. Jos nainen tekee saman asian kuin mies, sehän on vallan kauheeta ja ero edessä.

      Mun mies käy chatissa joskus, se on ookoo mulle. Mä kävin kanssa viime viikolla ja pam! Heti nousi niin hirvee mustasukkaisuusriita, että alkoi jo pakkaan kamojansa.

      Mitä mä tässä en nyt ymmärrä???

      • Usein näin

        Sitä, että miehelläsi on toinen ja haluaa syyn erota sinusta.


      • selväPeli
        Usein näin kirjoitti:

        Sitä, että miehelläsi on toinen ja haluaa syyn erota sinusta.

        Just näin!


    • juokse jo

      narsisti, ota eto kun sitä tarjoaa

      • ihmekö

        Samaa täällä, joka asiassa vika minussa, viikkojenkin mökötystä, erouhkailua joka kerta, nyt käski pakkamaan kamat, talo puoliksi ja minulla 2 lasta. En jaksa enää.


    • samassa veneessä

      Meillä oli kotona myös sellainen tilanne, että toinen uhkaili erolla ja kaikki tekemisensä laittoi minun syyksi. Vieraissa käynnit ym mokat. Toisella oli kauhea tarve muuttaa minua. Kun otin puheeksi, että jokaisen täytyy muuttua myös itsekkin, niin hän sanoi olevansa täydellinen, ei hänen tarvitse muuttua. Sain nyt syksyllä tehtyä päätöksen ja lähdin suhteesta. Itse tunto on tässä rytäkässä mennyt. Henkinen väkivalta on sellaista laatua, joka ei näy ulos päin, mutta jättää jäljet sisimpään.

    • ajatustavain-m50

      Oletteko naiset aivan varmoja ettette ole juuri syypää niihin riitoihin?

      a) nalkutatteko? vai sanotte "asiasta", tässä on monen liiton eron syy..
      b) seksiä vain silloin, kun teitä haluttaa? kokeneempi mies ei valita mutta..
      c) putosiko kauneusrukkaset, kun liitto vakiintui? hyvä pohja riidoille..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      69
      8907
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5584
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5036
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      16
      3886
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      39
      2730
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2691
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      44
      2633
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe