parantuminen

------

Apua, miten bedistä paranee?Olen koko kesän ahminut kokoa jan kiihtyvällä tahdilla ja itsetunto ja aarvostus on mennyt herkkujen mukana kurkusta alas.Miten pääsen eroon ruuanhimosta?

10

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autankunkerrot

      Oletko minkä pituinen ja painoinen? Onko laihdutus historiaa?

      • autankunkerrot

        Niin ja ikä tietysti.


    • ketjun aloittaja

      ikää on 23 vuotta, pituutta 160 cm, paino ahmimisten seurauksena 53 kg tai niillä main. Laihdutushistoriaa sen verran, että olen sairastanut anoreksiaa ja keväällä painoin vielä 36 kg...

    • autankunkerrot

      Et ole päässyt vielä anoreksiastasi eroon. Olet vielä lihastenrakennusvaiheessa.
      Lopetat nyt kaikki mahdolliset dietit ym.hömpän ja alat syödä rohkeasti.
      Itsekkin olen sairastanut anoreksian ja käynyt läpi tuon binge-vaiheen.
      Sinun pitää vain olla rohkea, bingeäminen tarkoittaa että olet syönyt liian vähän. Sinä saat syödä ja sinun pitääkin syödä ja paljon. Tuo binge-vaiheen läpi käyminen on ohi sitä nopeammin mitä enemmän syöt. Ja anna kehollesi aikaa, älä yli rasita sitä. Yritä rentoutua.
      Tässä vaiheet: Ensin tulee läski, sitten lihas. Kun on lihas valmis lähtee läski.
      Ja tulee myös järki. Luota kehoosi, se ei tee sinusta läskiä pysyvästi vaan siksi aikaa kunnes on saanut lihastosi ja elimet kuntoon. Mutta vaarana on että sinusta voi tulla sellainen vajaa ja sairas laihaläski, jos jatkat nälän vastustamista dieteillä tai bulikoimalla.
      Tässä oma esimerkki:lähtö 187cm 55kg, ahmin itseni 92kg:n ja arvaa mitä?
      Kroppa heräsi! Kaikki alkoi toimia normaalisti. Ja löysin normaalit nälän ja kylläisyyden tunteet. Ja arvaa vielä mitä? Nyt olen saanut lisää lihasta ja rasvaa on sulanut pois, ilman mitään diettejä tai poppakonsteja.
      En seuraa painoani enää millään vaaoilla vaan mitä näen peilistä.
      Lopputulos lääkärin tarkastuksessa 187cm ja 82kg. Ja terve mies.

      Tässä vielä artikkeli, joka sinun kannattaa käydä läpi oikein huolella ja ajan kanssa:

      http://curezone.com/forums/am.asp?i=1430817

      Kuulostaako tutulta?

      • ketjun aloittaja

        Kiitos "autankunkerrot" todella rohkaisevasta ja lohduttavasta viestistä! Mieli tekisi halata sinua, joten lähetän nyt tällaisen virtuaalirutistuksen!


    • epäilijä

      Onkohan noin, että ahmimishäiriösta parantuisi ahmimalla? Eikö se vain käytöstapa vain jää päälle?

      • fakta1

        Anoreksiaa sairastavalle se on normaali vaihe. Se ei jää päälle.
        Sairastamattomat pitäkööt suut tukossa, kun eivät asiasta tiedä mitään.


      • ketjun aloittaja
        fakta1 kirjoitti:

        Anoreksiaa sairastavalle se on normaali vaihe. Se ei jää päälle.
        Sairastamattomat pitäkööt suut tukossa, kun eivät asiasta tiedä mitään.

        Mutta kauanko se vaihe kestää?


      • autankunkerrot
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        Mutta kauanko se vaihe kestää?

        Se riippuu ihan siitä mitenkä paljon vahinkoa olet tehnyt itsellesi.
        Ekalla parantumis yritys kerralla se kesti minulla n.puolivuotta. Olin tosin täys luuranko. Pelkkää luuta ja nahkaa. Itseasiassa panikoin samalla tavalla kuin sinä ja aloin taas laihduttamaan, enkä vienyt prosessia loppuun asti.
        No kyllästyin tuohon pelleilyyn ja otin asioista selvää ja aloin syömään niin paljon että olin kyläinen tai ei enää tehnyt mieli. Silloin kesti parantuminen n.3kk. En ahminut, mutta söin päivässä tasaisesti n.6000kcal/per päivä. Tai en oikeastaan edes laskenut kaloreita, muuta kuin kerran tein tuon määrityksen ihan vain huvikseni. Mutta 3kk:a meni ja kaikki palautui normaaliksi.
        Itse arvioisin että sinun pitää mennä n.60-65kiloon, että kroppa normalisoituu ja nuo ahminnat jää pois. Äläkä pelkää että se jää tuolle painolle. Sitten jatkat vain normaalia syömistä ja noin vuoden päästä olet n.50kiloinen, kiinteämpi ja terve. Tämä ei ole mikään naps ja zimzala bim päivässä tai viikoissa tapahtuva juttu. Lihasten rakentuminen vaati sen että energiaa saadaan enemmän kuin normaalisti. Tämä on kyllä kerrottu tuossa artikkelissakin jonka aikaisemmin postasin. Syöt vain ja LUOTA KEHOOSI! Äläkä stressaa, koita rentoutua.


    • entinenjojoilija

      Moni joka tuskailee ahmimisen kanssa, on yrittänyt taistella kehoaan vastaan jollakin tavalla. On yritetty liian tiukkoja laihdutuskuureja, laihdutettu liikaa ja tehdessä niin, keho huutaa ruokaa ja pyrkii palaamaan korkeampaan painoon.
      Jos tajuaa sen, että taistelu on lopetettava ja ideana on oman kehon kuuntelu, ja rakastaminen, on jo aika pitkällä pois ahmimishäiriöstä. Itse asiassa ahmimishäiriöksi ei voi sanoa anorektikon paljon syömistä välillä, se on vain kehon tapa säilyä hengissä ja saada ravintoa, kun keho huutaa "ruokaa ruokaa".

      Itse olin nuorena hoikka (enpä sitä käsittänyt). Päätin sitten aloittaa kitudieetin, jossa varmaan puolet ravintoaineista jäi saamatta. Tätä vaihetta seurasi syöpöttelyputket, jolloin saatoin ahmia koko illan. Ruokaan alkoi kehittyä tunnepitoinen side ja saatoin koulupäivän jälkeen tulla ruokakasan kanssa kotiin.

      Jonkun ajan päästä olinkin ahmimishäiriöinen. Koko elämä pyöri ruoan ja laihdutusyritysten ympärillä. Painoni olikin yhtäkkiä kolminumeroinen.

      Vuosien varrella laihdutin yhteensä 60 kg (jojoilua). Ensimmäisellä kerralla sain painon pois,mutta korvien välissä oli kaikki vialla. Osasin kyllä olla hetken aikaa periaatteellinen, mutta sitten laihdutuskuurin jälkeen en ollutkaan oppinut uusia elämäntapoja. Olin luonut päässäni itselleni listan terveellisistä ruoista ja sitten herkuista, joihin en saanut koskea. Jos koskin, repsahdin.

      Tämän jälkeen,kun uudestaan tiputin painon, joka oli tullut takaisin, kesti kolme vuotta oppia tasapaino. Oikeastaan vasta nyt, kun kolme vuotta on mennyt ilman pakonomaista syömistä, voin sanoa, että en ole enää ahmimishäiriöinen.
      Ensinnäkin aineenvaihduntani oli ihan viturallaan jojoiluputkessa,paino nousi nopeasti. Nykyään paino pysyy helposti samoissa lukemissa, varmaan pitkälti sen takia, että olen reenaillut salilla vuosia ja saanut laihdutuksessa menetettyä lihasmassaa takaisin. Liikunta on palannut syömishäiriövuosien jälkeen iloksi elämään, ei pakoksi. Toisekseen en tiedä enää, mitä on, kun keho HUUTAA ruokaa. Muistan kyllä sen tunteen dieetillä. En muista enää, miksi joskus ahmin keksipaketin ja lopulta vielä makarooneja ja kaikkea mitä vain kaapista löytyi. Kun ei ole tarvetta enää. Tiedän, että siitä tulee huono oli, niin en vain tee niin, Ei ole myöskään tarvetta laihduttaa, sillä olen tällaisena ihan hyvä. En skippaa aamiaisia, syön kolmen tunnin välein, syön jopa joka päivä vähän suklaata, joskus saatan syödä kebabin ja jälkkäriksi karkkia, mutta en ole silti repsahtanut, eikä minun tarvitse kompensoida sitä.

      Uskon, että ihminen tarvitsee itsekuria elääkseen onnellista elämää, mutta kehoaan vastaan on turha taistella. Taistelun monesti häviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      198
      10421
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      23
      9734
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      173
      8343
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      303
      7821
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      184
      6692
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6103
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      67
      5946
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4987
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      29
      4046
    10. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      7
      3656
    Aihe