Ateistit keskustelee:Mitä ateistina tekisit kristityille?

Meillä olisi aika kääntää asiat täällä sivuston mukaisiksi. Siis mitä uskovina tekisimme ateisteille?
Otsikon keskustelu löytyy ateismi osiosta.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mitä me teemme ateisteille, sillä jotakinhan meidän on tehtävä?

Äänestä

Kerro!

Äänestä

Ateismi on yhteiskunnan syöpä. Ateismin pitäisi olla laissa kiellettyä ja jokainen ateisti pitäisi ohjata hoitoon vaikka pakolla. Hoitoja saisivat järjestää ainoastaan uudestisyntyneet kristityt, joilla olisi valtiolta (jonka myös tulisi olla uudestisyntyneiden kristittyjen hallussa ja valvonnassa kaikilta tasoiltaan) lupa käyttää kaikki mahdolliset keinot ateismin kitkemiseksi ihmisestä.

Äänestä

Kannatetaan.

Äänestä
  • Siunausta, veliseni. Tulet olemaan etujoukoissa mukana kitkiessämme ateismin keinoja kaihtamatta tästä maasta. Se roskasakki tulee vielä tuntemaan voimamme, hyvällä tai mieluummin pahalla. Ryhtiliike tulee aloittaa jo lapsista, jotka tulee välittömästi ottaa valtion huostaan, jos edes jomman kumman vanhemmistä suvussa esiintyy ateismia. Uudelleenkoulutusleirejä tulee perustaa, joissa saasta poistetaan lapsista armotta. Hallelujaa!

    Äänestä

  • Veli hurskas kirjoitti:

    Siunausta, veliseni. Tulet olemaan etujoukoissa mukana kitkiessämme ateismin keinoja kaihtamatta tästä maasta. Se roskasakki tulee vielä tuntemaan voimamme, hyvällä tai mieluummin pahalla. Ryhtiliike tulee aloittaa jo lapsista, jotka tulee välittömästi ottaa valtion huostaan, jos edes jomman kumman vanhemmistä suvussa esiintyy ateismia. Uudelleenkoulutusleirejä tulee perustaa, joissa saasta poistetaan lapsista armotta. Hallelujaa!

    Tarjoilemme samoja lääkkeitä heille uusilla mausteilla.

    Äänestä

  • Just nii kirjoitti:

    Tarjoilemme samoja lääkkeitä heille uusilla mausteilla.

    Amen, veli! Me tuhoamme ateismin. Haluamme Pyhän Sodan saastaa vastaan! Emme salli yhtä ainutta ateistia kulkemaan kaduillemme vapaana!

    Äänestä

No ISIS järjestöhän tekee juuri sellaista , hehän uhkaavat kuolema tai kääntyminen uskomaan Allahiin samalla tavalla kuin kalifaatin perustajat uskovat.

Mikä se onkaan se maallinen valta johon uudestisyntynyt Jeesus Jumalan palvelija käännyttää?

Äänestä

Noh. Minulla se kupraustauti ilmenee tälleen, kuten huomaattekin varmasti. Pakko on sanoa pahaa kristityistä. Sen opin sain venäläiseltä Natjalta. Hiäkin ikänsä saanut ateistisen kasvatuksen.

Äänestä
  • Onko se oppi ja kuppa mielestäsi sama asia, en muuten saanut kumpaistakaan.

    Lämmintä koloo tarjoo ameriikka venäläisille eikä ne tahdo ottaa sitäkään , vasta boikotin tähden.

    Äänestä

Aloitamme ryhtiliikkeen ja keksimme sille nasevan nimenkin vielä. Ja ulos ateistit tai itkette ja lähdette.

Äänestä
  • Amen. Veli. Ei armoa, ei elämää, ei ihmisoikeuksia ateisteille. Yhdessä me teemme lopun saastasta, armoa antamatta, sääliä tuntematta. Eespäin, työ vapauttaa! Ryhtiliikkeemme nimin on ytimekkäästi Kuolema saastalle!

    Äänestä

Onneksi ateistin ei tarvitse tehdä kristityille mitään. Kristityt tekevät ainakin länsimaissa itsestään tarpeettomia tekemällä itsestään aivan idiootteja. Nyt uskoville voisi luettaa raamatun eksegetiikkaa siten kuin oikeissa teologisissa tiedekunnissa opetetaan, eikä jossain fundisten omissa raamattupiireisssä.
Näillä fundametalisteille ei ole aavistutakan kuinka raamatusta tuli sellainen kuin se nykyiessä kanonissa. Olen monelle suositellut Bart Ehrmanin teoksia, esim. Misquoting Jesus ja Jesus Interrupted, myös How jesus became god.
Uskontotieteen professori on entinen fundis, nykyinen agnostikko/ateisti, jolle omat tutkimukset avasivat silmätä siitä, kuinka raamattu epäuskottava raamattu on. Ehrman on ateistinen agnostikko ja anti-teisti. Sen verran hän antaa periksi, että jeesus mahdollisesti eli, mutta ei ollut millään lailla jumalallinen henkilö. Tämä aspekti lisättiin varhaisten kristittyjen dogmiin myöhemmin ja siitä kiisteltiin heti alusta alkaen
Kristitty voi olla ihan kristitty vaan omassa piirissään, mutta teokraattisia perusteita aletaan sotkea lainsäädäntön, täytyy ihmisoikeuksien puolustamiseksi ottaa kovemmat argumentit käyttöön.
Christopher Hitchens oli hyvä suunnannäyttäjä.

Äänestä
  • Netpunk.
    Kirjoituksesi oli ketjusta, joka on ateismi palstalla ja kuuluu sinne. Siellä jatkuu ateismin näkökulmasta keskustelu.

    Täällä keskustellaan kristityn näkökulmasta, mitä ateismiin tulee.

    Äänestä

  • Äly hoi kirjoitti:

    Netpunk.
    Kirjoituksesi oli ketjusta, joka on ateismi palstalla ja kuuluu sinne. Siellä jatkuu ateismin näkökulmasta keskustelu.

    Täällä keskustellaan kristityn näkökulmasta, mitä ateismiin tulee.

    Kristityn näkökulma kaikkeen eroavaan se, että toisinajattelijat tulee kivittää. Ehdotan, että kristityt aloittaisivat omien toisistaan eroavien kuppikuntien kivittämisen välittömästi.
    Meillä synnittömillä olisi paljon hauskaa seurattavaa.

    Äänestä

Ateismi-palstalla se aloitus taisi olla uskovaisen tekemä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osataan meilläkin kirjoitti:

Meillä olisi aika kääntää asiat täällä sivuston mukaisiksi. Siis mitä uskovina tekisimme ateisteille?
Otsikon keskustelu löytyy ateismi osiosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu