http://www.espon.eu/export/sites/default/Images/Publications/MapsOfTheMonth/MoM_February2013/SEMIGRA_High-Quality.png
Ei ainakaan DDR:ään. :D Ellei sitten Berliiniin. Mistähän johtunee tuo itäisen Saksan epäsuhta. Joku vähän historiaa tunteva voisi tulla mutuilemaan?
Muuttaisiko Ranskaan tai Irlantiin?
10
92
Vastaukset 10
Toisen maailmansodan jälkeen saksa jaettiin kahtia. Itäinen puoli jäi Neuvostoliitolle ja lähtinen puoli liittoutuneille.
Neuvostoliitto toi kommunistisen aatteensa myös itäiseen Saksaan ja lopputulos oli aika mielenkiintoinen. Alkoi kylmän sodan aika.
Noin lyhyesti.
Joku voi kertoa enemmänkin.- ap.
Aivan, mutta mietin että miksi alue on jäänyt niin miesvoittoiseksi.
ap. kirjoitti:
Aivan, mutta mietin että miksi alue on jäänyt niin miesvoittoiseksi.
Jaa... No naiset kai pakeni parempiin oloihin länteen.
Itä-Saksa on edelleen vähän rähjäisempi ja köyhempi, läsimainen kehitys on ollut hidasta eikä ole töitä tarjolla.
Ehkä siis olosuhteiden vuoksi naiset ovat lähteneet.- Hmmm....
pimppaloora kirjoitti:
Jaa... No naiset kai pakeni parempiin oloihin länteen.
Itä-Saksa on edelleen vähän rähjäisempi ja köyhempi, läsimainen kehitys on ollut hidasta eikä ole töitä tarjolla.
Ehkä siis olosuhteiden vuoksi naiset ovat lähteneet.Sehän on tyypillistä meilläkin, että naiset muuttavat "paremman" elämän toivossa köyhtyvästä Pohjois-Suomesta vauraampaan etelään ja miehet jäävät.
- ätmi
Hmmm.... kirjoitti:
Sehän on tyypillistä meilläkin, että naiset muuttavat "paremman" elämän toivossa köyhtyvästä Pohjois-Suomesta vauraampaan etelään ja miehet jäävät.
Suomessa tosin muuttoliike tapahtuu ennen kaikkea mustan munan himon takia.
Hmmm.... kirjoitti:
Sehän on tyypillistä meilläkin, että naiset muuttavat "paremman" elämän toivossa köyhtyvästä Pohjois-Suomesta vauraampaan etelään ja miehet jäävät.
On kyllä surullinen ilmiö tämä epäsuhta meillä Suomessakin. Moni joutuu lähtemään opiskelujen tai töiden perässä isommille paikkakunnille ja jäävät sitten sille tielle.
Kyllä sitä itsekin miettii isompaan kaupunkiin muuttoa kun työtilanne on niin nihkeä.ätmi kirjoitti:
Suomessa tosin muuttoliike tapahtuu ennen kaikkea mustan munan himon takia.
Sulla varmaan ei ole itselläsi ollut vaan rohkeutta muuttaa sieltä kotiseuduilta mihinkään isompaan kaupunkiin, kun täytyy täällä katkerana valittaa siitä, kun naiset muuttavat enemmän mitä miehet.
- 13+20
Varmaan just kalliita paikkoja asua missä on eniten naisia. Eli pitää olla rikas mies että pystyy sielä olemaan ja rikkaiden miesten perässähän kaikki naiset menee.
- Näin on marjat
Tuntuu että maailma on rakennettu niin, että tavallinen mies ei millään saisi säädyllistä naista.
Ite oon pidemmän aikaa haaveillut muutosta britteihin, ihan siellä vallitsevan ilmaston puolesta. Talvella ei ois liian kylmä eikä kesällä liian kuuma. Lounais rannikolla esim. ois mukava paikka ehkä elää :) Noh, toistaiseksi tuo on jäänyt vaan haaveeksi ja varmaan semmoseksi näillä näkymin jääkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402496
- 52946
- 62866
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t52740Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227733T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin10644Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81607- 65593
- 47588
- 47587