Selän naksuminen

sinttu85

Hei,

onko kellään samanlaisia ongelmia selän kanssa kuin minulla?
Olen 29-v. toimistotöitä (istumatyötä) tekevä hoikka nainen. Suvussa on erilaisia selkäongelmia, joten huono selkä tulee ilmeisesti geeneistä.
Teen siis täysin istumatyötä 8h/pvä. Tauot seison, työmatkat pyöräilen (14 km) ja pyrin hyötyliikkumaan mahdollisimman paljon. Illat teen kotihommia ja touhuilen lasten kanssa. Salilla ja lenkillä käyn silloin tällöin, sali ei kuitenkaan tunnu oikealta touhulta selälle. Liikaa painoja ehkä?
Selkäni naksuu jatkuvasti. Töissä esim. tunnin istumisen jälkeen tulee tarve venyttää selkää ja tehdä kiertoliikkeitä. Saattaa kuuluu esim. viisi naksahdusta sarjassa molemmille puolille. Oikeastaan aina kun tulee kiertoliike, selkä naksuu. Naksautus on pakko tehdä, koska on huono olo ja se helpottaa.
Olen käynyt työterveydessä, sanoivat siellä ettei naksuminen haittaa. Itseä epäilyttää, koska selkä naksuu kokoajan. Illalla on pakko naksautella että pystyy nukahtamaan.
Alkaa epätoivo iskeä kohta, kun aina on huono olo ja pää usein kipeä. Millaista "hoitoa" selälle pitäisi antaa? Hierontaa, venyttelyä, punttia, mikä muilla on auttanut parhaiten? Kannattaisko mennä johonkin yksityiselle tutkituttamaan, että mikä tätä selkää oikein vaivaa?

6

16895

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justiinsa joo

      Jessus joku jaksaa naksumisesta mennä lääkäriin. Onneksi en ole työterveydessä töissä. Hoitoa on työolosuhteiden vaihtaminen. Istumisesta selkä kipeytyy, jos istuu enemmän niin kipeytyy enemmän.

      • Salsita

        Jännittyneet lihakset jumittavat nikamiasi. Kun sitten liikutat selkääsi, nikamat liikkuvat myös ja naksuvat. Ole onnellinen, että naksuvat ja liikkuvat. Minulla oli vuosia kun nikamat ja selkälihakset olivat niin jumissa, niin jumissa. Kiropraktikon avulla sain ne liikkuviksi ja nyt liikuttelen selkää tosi paljon päivän mittaan ja kyllä ne nikamat myös napsuvat ja se rauhoittaa mielen. Silloin tiedän, että kaikki on ok. Olen vaihtanut kaikki kuntoilun lattaritanssien harrastamiseen. Tämän vinkin antoi fysiatri. Eilen oli selkä töiden jälkeen kipeä ja menin salsatunnille illalla. Seuraavana aamuna oireet poissa!


      • 01selkäpotilas
        Salsita kirjoitti:

        Jännittyneet lihakset jumittavat nikamiasi. Kun sitten liikutat selkääsi, nikamat liikkuvat myös ja naksuvat. Ole onnellinen, että naksuvat ja liikkuvat. Minulla oli vuosia kun nikamat ja selkälihakset olivat niin jumissa, niin jumissa. Kiropraktikon avulla sain ne liikkuviksi ja nyt liikuttelen selkää tosi paljon päivän mittaan ja kyllä ne nikamat myös napsuvat ja se rauhoittaa mielen. Silloin tiedän, että kaikki on ok. Olen vaihtanut kaikki kuntoilun lattaritanssien harrastamiseen. Tämän vinkin antoi fysiatri. Eilen oli selkä töiden jälkeen kipeä ja menin salsatunnille illalla. Seuraavana aamuna oireet poissa!

        tavallisesti selän naksuminen johtuu siitä, että erilaiset kaasukuplat mitä on selkärangan molemmin puolin, pääsevät jostain pinteestä tai poksahtavat. juuri tämä saattaa johtaa "naksusarjoihin" ja myös lievään pahoinvointiin. jos naksahdus on yksittäinen ja todella voimakasääninen, johtuu se siitä, että jännittyneet lihaksesi jumittavat paikalla ollessasi selän nikamien pienet nivelet hieman erilleen toisistaan, jolloin hieman kivuliaassa naksahduksessa ne loksahtavat takaisin kohdillen.

        täysin vaaratonta ja normaaliahan tämä on, kaikilla meillä on vähemmän tai enemmän sama ongelma :)


      • Anonyymi

        Pahentuva naksuminen voi olla kulumisesta johtuvaa. Eli en vähättelisi sen merkitystä. Perässä kuitenki tulee mahdolliset iskiakset, pullistumat, rappeumat, skolioosilöydökset jne. Kertoo tulevasta, lääkärit vaan ihan kujalla tästä jos kysyy.


    • pamahti

      Oikeesti.
      Oma kokemukseni, kyllä jo yli 10 vuoden takaa. Aloitin silloin lenkkeilyn kylmiltään, juoksin kyllä pururadalla, eli pehmeä alusta, ja jonkinlaiset lenkkarit. No, polvet siitä rasittuivat, eli jonkin ajan päästä en pystynyt kunnolla kävelemään, polvet olivat niin kipeät. Samoin selkä kipeytyi. Selkä oli ikään kuin jumissa, oli siinä noidannuolimaista oirettakin. Kesti pitkään, mutta urhoollisesti kävin töissä, istumatyö minullakin.
      No, sitten eräänä päivänä, kun olin kävelemässä töistä asemalle odottamaan junaa kotiinpäin, selkä tosiaan paukahti ja sattui aivan vietävästi, siis tosiaan pamahti. Mutta sen jälkeen ei enää kipua ja noidannuoli-lukkoa ollut. '
      Semmoinen tarina. Ei onneksi ole uusinut.

    • Anonyymi

      olen 8v Osaako joku auttaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      149
      1215
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1038
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      214
      780
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      725
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      716
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      44
      621
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      554
    Aihe