Selän naksuminen

sinttu85

Hei,

onko kellään samanlaisia ongelmia selän kanssa kuin minulla?
Olen 29-v. toimistotöitä (istumatyötä) tekevä hoikka nainen. Suvussa on erilaisia selkäongelmia, joten huono selkä tulee ilmeisesti geeneistä.
Teen siis täysin istumatyötä 8h/pvä. Tauot seison, työmatkat pyöräilen (14 km) ja pyrin hyötyliikkumaan mahdollisimman paljon. Illat teen kotihommia ja touhuilen lasten kanssa. Salilla ja lenkillä käyn silloin tällöin, sali ei kuitenkaan tunnu oikealta touhulta selälle. Liikaa painoja ehkä?
Selkäni naksuu jatkuvasti. Töissä esim. tunnin istumisen jälkeen tulee tarve venyttää selkää ja tehdä kiertoliikkeitä. Saattaa kuuluu esim. viisi naksahdusta sarjassa molemmille puolille. Oikeastaan aina kun tulee kiertoliike, selkä naksuu. Naksautus on pakko tehdä, koska on huono olo ja se helpottaa.
Olen käynyt työterveydessä, sanoivat siellä ettei naksuminen haittaa. Itseä epäilyttää, koska selkä naksuu kokoajan. Illalla on pakko naksautella että pystyy nukahtamaan.
Alkaa epätoivo iskeä kohta, kun aina on huono olo ja pää usein kipeä. Millaista "hoitoa" selälle pitäisi antaa? Hierontaa, venyttelyä, punttia, mikä muilla on auttanut parhaiten? Kannattaisko mennä johonkin yksityiselle tutkituttamaan, että mikä tätä selkää oikein vaivaa?

6

16088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justiinsa joo

      Jessus joku jaksaa naksumisesta mennä lääkäriin. Onneksi en ole työterveydessä töissä. Hoitoa on työolosuhteiden vaihtaminen. Istumisesta selkä kipeytyy, jos istuu enemmän niin kipeytyy enemmän.

      • Salsita

        Jännittyneet lihakset jumittavat nikamiasi. Kun sitten liikutat selkääsi, nikamat liikkuvat myös ja naksuvat. Ole onnellinen, että naksuvat ja liikkuvat. Minulla oli vuosia kun nikamat ja selkälihakset olivat niin jumissa, niin jumissa. Kiropraktikon avulla sain ne liikkuviksi ja nyt liikuttelen selkää tosi paljon päivän mittaan ja kyllä ne nikamat myös napsuvat ja se rauhoittaa mielen. Silloin tiedän, että kaikki on ok. Olen vaihtanut kaikki kuntoilun lattaritanssien harrastamiseen. Tämän vinkin antoi fysiatri. Eilen oli selkä töiden jälkeen kipeä ja menin salsatunnille illalla. Seuraavana aamuna oireet poissa!


      • 01selkäpotilas
        Salsita kirjoitti:

        Jännittyneet lihakset jumittavat nikamiasi. Kun sitten liikutat selkääsi, nikamat liikkuvat myös ja naksuvat. Ole onnellinen, että naksuvat ja liikkuvat. Minulla oli vuosia kun nikamat ja selkälihakset olivat niin jumissa, niin jumissa. Kiropraktikon avulla sain ne liikkuviksi ja nyt liikuttelen selkää tosi paljon päivän mittaan ja kyllä ne nikamat myös napsuvat ja se rauhoittaa mielen. Silloin tiedän, että kaikki on ok. Olen vaihtanut kaikki kuntoilun lattaritanssien harrastamiseen. Tämän vinkin antoi fysiatri. Eilen oli selkä töiden jälkeen kipeä ja menin salsatunnille illalla. Seuraavana aamuna oireet poissa!

        tavallisesti selän naksuminen johtuu siitä, että erilaiset kaasukuplat mitä on selkärangan molemmin puolin, pääsevät jostain pinteestä tai poksahtavat. juuri tämä saattaa johtaa "naksusarjoihin" ja myös lievään pahoinvointiin. jos naksahdus on yksittäinen ja todella voimakasääninen, johtuu se siitä, että jännittyneet lihaksesi jumittavat paikalla ollessasi selän nikamien pienet nivelet hieman erilleen toisistaan, jolloin hieman kivuliaassa naksahduksessa ne loksahtavat takaisin kohdillen.

        täysin vaaratonta ja normaaliahan tämä on, kaikilla meillä on vähemmän tai enemmän sama ongelma :)


      • Anonyymi

        Pahentuva naksuminen voi olla kulumisesta johtuvaa. Eli en vähättelisi sen merkitystä. Perässä kuitenki tulee mahdolliset iskiakset, pullistumat, rappeumat, skolioosilöydökset jne. Kertoo tulevasta, lääkärit vaan ihan kujalla tästä jos kysyy.


    • pamahti

      Oikeesti.
      Oma kokemukseni, kyllä jo yli 10 vuoden takaa. Aloitin silloin lenkkeilyn kylmiltään, juoksin kyllä pururadalla, eli pehmeä alusta, ja jonkinlaiset lenkkarit. No, polvet siitä rasittuivat, eli jonkin ajan päästä en pystynyt kunnolla kävelemään, polvet olivat niin kipeät. Samoin selkä kipeytyi. Selkä oli ikään kuin jumissa, oli siinä noidannuolimaista oirettakin. Kesti pitkään, mutta urhoollisesti kävin töissä, istumatyö minullakin.
      No, sitten eräänä päivänä, kun olin kävelemässä töistä asemalle odottamaan junaa kotiinpäin, selkä tosiaan paukahti ja sattui aivan vietävästi, siis tosiaan pamahti. Mutta sen jälkeen ei enää kipua ja noidannuoli-lukkoa ollut. '
      Semmoinen tarina. Ei onneksi ole uusinut.

    • Anonyymi

      olen 8v Osaako joku auttaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3338
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1879
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1540
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1152
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1135
    Aihe