Selän naksuminen

sinttu85

Hei,

onko kellään samanlaisia ongelmia selän kanssa kuin minulla?
Olen 29-v. toimistotöitä (istumatyötä) tekevä hoikka nainen. Suvussa on erilaisia selkäongelmia, joten huono selkä tulee ilmeisesti geeneistä.
Teen siis täysin istumatyötä 8h/pvä. Tauot seison, työmatkat pyöräilen (14 km) ja pyrin hyötyliikkumaan mahdollisimman paljon. Illat teen kotihommia ja touhuilen lasten kanssa. Salilla ja lenkillä käyn silloin tällöin, sali ei kuitenkaan tunnu oikealta touhulta selälle. Liikaa painoja ehkä?
Selkäni naksuu jatkuvasti. Töissä esim. tunnin istumisen jälkeen tulee tarve venyttää selkää ja tehdä kiertoliikkeitä. Saattaa kuuluu esim. viisi naksahdusta sarjassa molemmille puolille. Oikeastaan aina kun tulee kiertoliike, selkä naksuu. Naksautus on pakko tehdä, koska on huono olo ja se helpottaa.
Olen käynyt työterveydessä, sanoivat siellä ettei naksuminen haittaa. Itseä epäilyttää, koska selkä naksuu kokoajan. Illalla on pakko naksautella että pystyy nukahtamaan.
Alkaa epätoivo iskeä kohta, kun aina on huono olo ja pää usein kipeä. Millaista "hoitoa" selälle pitäisi antaa? Hierontaa, venyttelyä, punttia, mikä muilla on auttanut parhaiten? Kannattaisko mennä johonkin yksityiselle tutkituttamaan, että mikä tätä selkää oikein vaivaa?

6

16899

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justiinsa joo

      Jessus joku jaksaa naksumisesta mennä lääkäriin. Onneksi en ole työterveydessä töissä. Hoitoa on työolosuhteiden vaihtaminen. Istumisesta selkä kipeytyy, jos istuu enemmän niin kipeytyy enemmän.

      • Salsita

        Jännittyneet lihakset jumittavat nikamiasi. Kun sitten liikutat selkääsi, nikamat liikkuvat myös ja naksuvat. Ole onnellinen, että naksuvat ja liikkuvat. Minulla oli vuosia kun nikamat ja selkälihakset olivat niin jumissa, niin jumissa. Kiropraktikon avulla sain ne liikkuviksi ja nyt liikuttelen selkää tosi paljon päivän mittaan ja kyllä ne nikamat myös napsuvat ja se rauhoittaa mielen. Silloin tiedän, että kaikki on ok. Olen vaihtanut kaikki kuntoilun lattaritanssien harrastamiseen. Tämän vinkin antoi fysiatri. Eilen oli selkä töiden jälkeen kipeä ja menin salsatunnille illalla. Seuraavana aamuna oireet poissa!


      • 01selkäpotilas
        Salsita kirjoitti:

        Jännittyneet lihakset jumittavat nikamiasi. Kun sitten liikutat selkääsi, nikamat liikkuvat myös ja naksuvat. Ole onnellinen, että naksuvat ja liikkuvat. Minulla oli vuosia kun nikamat ja selkälihakset olivat niin jumissa, niin jumissa. Kiropraktikon avulla sain ne liikkuviksi ja nyt liikuttelen selkää tosi paljon päivän mittaan ja kyllä ne nikamat myös napsuvat ja se rauhoittaa mielen. Silloin tiedän, että kaikki on ok. Olen vaihtanut kaikki kuntoilun lattaritanssien harrastamiseen. Tämän vinkin antoi fysiatri. Eilen oli selkä töiden jälkeen kipeä ja menin salsatunnille illalla. Seuraavana aamuna oireet poissa!

        tavallisesti selän naksuminen johtuu siitä, että erilaiset kaasukuplat mitä on selkärangan molemmin puolin, pääsevät jostain pinteestä tai poksahtavat. juuri tämä saattaa johtaa "naksusarjoihin" ja myös lievään pahoinvointiin. jos naksahdus on yksittäinen ja todella voimakasääninen, johtuu se siitä, että jännittyneet lihaksesi jumittavat paikalla ollessasi selän nikamien pienet nivelet hieman erilleen toisistaan, jolloin hieman kivuliaassa naksahduksessa ne loksahtavat takaisin kohdillen.

        täysin vaaratonta ja normaaliahan tämä on, kaikilla meillä on vähemmän tai enemmän sama ongelma :)


      • Anonyymi

        Pahentuva naksuminen voi olla kulumisesta johtuvaa. Eli en vähättelisi sen merkitystä. Perässä kuitenki tulee mahdolliset iskiakset, pullistumat, rappeumat, skolioosilöydökset jne. Kertoo tulevasta, lääkärit vaan ihan kujalla tästä jos kysyy.


    • pamahti

      Oikeesti.
      Oma kokemukseni, kyllä jo yli 10 vuoden takaa. Aloitin silloin lenkkeilyn kylmiltään, juoksin kyllä pururadalla, eli pehmeä alusta, ja jonkinlaiset lenkkarit. No, polvet siitä rasittuivat, eli jonkin ajan päästä en pystynyt kunnolla kävelemään, polvet olivat niin kipeät. Samoin selkä kipeytyi. Selkä oli ikään kuin jumissa, oli siinä noidannuolimaista oirettakin. Kesti pitkään, mutta urhoollisesti kävin töissä, istumatyö minullakin.
      No, sitten eräänä päivänä, kun olin kävelemässä töistä asemalle odottamaan junaa kotiinpäin, selkä tosiaan paukahti ja sattui aivan vietävästi, siis tosiaan pamahti. Mutta sen jälkeen ei enää kipua ja noidannuoli-lukkoa ollut. '
      Semmoinen tarina. Ei onneksi ole uusinut.

    • Anonyymi

      olen 8v Osaako joku auttaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      409
      1915
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      148
      1417
    3. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      169
      1353
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      116
      1336
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1116
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      892
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      835
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      62
      704
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      655
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      635
    Aihe