Hei
Te jotka olette olleet työntekijänä vuorotyössä ja kouluttautuneet eteenpäin esim. insinööriksi tai teknikoksi, niin miten palkkauksessa on teidän kohdalla menetelty?
Mietin vaan sitä että vuosien opiskelun jälkeen palkka putoaa reilusti kun siirtyy päivähommiin, vaikka on paremmin koulutettu.
Kertokaa omia kokemuksianne miten työnantajat ovat suhtautuneet näihin palkkauskysymyksiin teidän kohdallanne?
Te jotka olette olleet työntekijänä vuorotyössä ja kouluttautuneet eteenpäin esim. insinööriksi tai teknikoksi, niin miten palkkauksessa on teidän kohdalla menetelty?
Mietin vaan sitä että vuosien opiskelun jälkeen palkka putoaa reilusti kun siirtyy päivähommiin, vaikka on paremmin koulutettu.
Kertokaa omia kokemuksianne miten työnantajat ovat suhtautuneet näihin palkkauskysymyksiin teidän kohdallanne?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Palkkasi todella huononee ja lisäksi saat kuunnella hauskoja juttuja duunareilta, kuten että insinöörit ovat turhia, koulutus on turhaa, duunarit hoitaisivat hommat niin paljon paremmin jne. Jos arvostat vain palkkaa, kannattaa pysytellä siellä missä nyt olet, inssinä et tienaa niin paljon.
Miksi sinulle pitäisi maksaa pelkästä koulutuksesta ja tittelistä? Jos työnantaja sinua lisäksi kouluttaa, niin kaipa hänellä on jotain suunnitelmia varallesi eli mahdollista käyttöä muissa hommissa. Palkkauksessa menetellään varmaan niin kuin kenen tahansa muunkin kohdalla, ellei sinulle räätälöidä jotain uutta hommaa, esim. työhön osallistuva vuorotyönjohtaja.
Kyllä minun poikani saa insinöörinä aivan duunarin palkkaa duunarin hommissa, työhön osallistuvana työnjohtajana voisi saada enemmän, mutta sellaista ei välttämättä tarvita tai ei tosiaankaan mahdu joukkoon. Duunaripoika saa parempaa palkkaa (eri hommassa ilman vuorotyölisiäkin ja tiiminsä itseohjautuvana jäsenenä), eikä näillä näkymin siis mieti kouluttautumista. Miksi pitäisi? Luuletko, että pelkästään muodollinen koulutus edustaa osaamista? Vuorotöistä voi pyrkiä pois muullakin tavalla, mutta jonkun niitäkin on tehtävä.
Yleensä firmoissa kaiketi nämä asiat hoidetaan laajempina organisaatioon liittyvinä kysymyksinä ilman, että jonkun kohdalla meneteltäisiin jotenkin erityisellä tavalla.
Kouluja käymättömän luuserin mutinaa... Ei pelkästä koulutuksesta tai tittelistä mitään maksetakaan, vaan osaamisesta, josta yritys hyötyy.
Kielenkäytöstäsi huomaa, että sivistys puuttuu.
tosiaan löydy itseään eteenpäin kouluttaneita kertomaan näistä asioista?
Aikuisopiskelijoita on pilvin pimein niin luulisi että edes joku voisi kertoa omakohtaisia kokemuksiaan.
Palstalla hieman alempana on otsikko apua työsuhteeseen. Katsopa sitä.
Et ehkä ole tietoinen paikoista joista saat kovempaa liksaa? Tuotekehitys, esimiestehtävät ja erikoisasiantuntijat tms. Joudut ehkä hakeutumaan eri työpaikkaan saadaksesi hommiin muutosta, voi olla tosiaan painolasti tuo vanha homma.
Kyllä meidän firmassa on vielä selkeä ero työntekijä-esimies palkkauksen välillä esimiehen hyväksi. On tietysti myös "huonopalkkaisia" päivätyöläisiä, mutta kyllä työntekijät päiväduunissakin tienaavat "pomoja" vähemmän. Näin sen kuuluukin olla!!